Gelecek için Güvenli Kasa: Svalbard Tohum Deposu

Gelecek için Güvenli Kasa: Svalbard Tohum Deposu

Günümüzde dünya genelindeki her önemli ürün çeşidine ait milyonlarca tohumu güvence altına alan Svalbard Küresel Tohum Deposu, gelecek nesillere iklim değişikliği ve nüfus artışının zorluklarının üstesinden gelmek için sigorta sunuyor. Gelecek için hepimizi yakından ilgilendirdiğini düşündüğümüz bu depo ve uzun vadede ne işe yarayacağı hakkında sizi bilgilendirmek istiyoruz…

Svalbard Küresel Tohum Deposu Nedir?

Gelecek için Güvenli Kasa: Svalbard Tohum Deposu
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Svalbard Küresel Tohum Deposu, dünyanın en büyük tohum bankası projesi olarak Norveç Svalbard Adası’nın dağ eteklerinde, 2008’de yeraltı tesisi şeklinde yaklaşık 9 milyon dolara inşa ediliyor. Dünyanın dört bir yanında, bitki genetik kaynaklarını barındırmakta olan tohum bankalarının mahsul çeşitliliği kaybına karşı önlem almayı amaçlıyor. İklim değişikliği, istilacı böcekler, geleneksel mahsullerin zarar görmesi ve doğal afetler gibi tehditlere karşı tarım ürünü çeşitliliğini  binlerce yıl canlı tutmayı hedefliyor. 4,5 milyon tohum örneğini saklama kapasitesine sahip. Her numunenin ortalama 500 tohum içerdiği ve tesiste maksimum 2,25 milyar tohum depolanmasının mümkün olduğu söyleniyor. Aynı zamanda dünyanın en büyük tohum koleksiyonu olması hedefleniyor. 

Norveç tohum deposuna ait tesis, NordGen tarafından işletiliyor ve depolanan örnekleri halka açık bir çevrimiçi veri tabanında tutuyor. Crop Trust, yürütülmekte olan çalışmalar için destek vermenin yanı sıra gelişmekte olan ülkelerden tohumların tesise nakliyesi için finansman sağlıyor. Uluslararası bir danışma konseyi de tüm bu organizasyonun yönetimini ve operasyonlarını denetliyor.

Svalbard Küresel Tohum Deposu’nun Amacı Nedir?

Gelecek için Güvenli Kasa: Svalbard Tohum Deposu
Fotoğraf: Unsplash | Maddi Bazzocco

Dünyanın dört bir yanındaki hemen hemen her ülkeden Norveç tohum deposuna getirilen ürünlerin neden bu yerde saklandığıyla alakalı şunları söyleyebiliriz:

 • Tohum bankalarındaki koleksiyonları yedeklemek,
 • 1.214.827 tohum örneğinin kopyalarını korumak,
 • Gelecekteki gıda üretim temelini güvence altına almak,
 • Sürdürülebilir tarımı desteklemek,
 • Geri kalmış ya da gelişmekte olan ülkelerin tohum kaynaklarını korumak.

Svalbard Küresel Tohum Deposu’na Neden İhtiyacımız Var?

Gelecek için Güvenli Kasa: Svalbard Tohum Deposu
Fotoğraf: Pixabay

Dünya da 1.700’den fazla tohum bankası, korumak için bitki genetik kaynaklarını koleksiyonlarında barındırıyor. Yine de doğal afetler, savaş, finansman eksikliği ya da yönetim gibi sorunlar yüzünden ne yazık ki tohumlar savunmasız kalabiliyor. En basit örnek, aksamında sorun oluşan dondurucu gibi sıradan bir şey bile tüm bir koleksiyonu yok edebimekte. Svalbard Tohum Deposu, bu tür yıkıcı kayıplara karşı bir koruma olarak, ülkelerin ürün koleksiyonlarından tohum örneklerini güvenli bir şekilde saklayan dünyanın en büyük tohum deposu konumunda..

Tohumların en verimli ve güvenli şekilde depolanması için -18°C’lik bir sıcaklık gerekiyor. Permafrost (Donmuş toptak), tohum örneklerinin ek bir işlem olmadan donmuş kalmasını sağlıyor. Tohumlar, kutuların içine kapatılarak üç katlı paketlerde ve raflarda muhafaza edliyor. Svalbard Tohum Deposu içindeki düşük sıcaklık ve nem seviyeleri, mahsüllerin metabolik aktivitesini(Çevreyle uyumlu etkileşim) azaltarak tohumları uzun süre canlı tutarak bozulma evresine girmesini engelliyor.

Konum Olarak Neden Svalbard?

Gelecek için Güvenli Kasa: Svalbard Tohum Deposu
Fotoğraf: Unsplash | stein egil liland

Norveç ve Kuzey Kutbu arasında kalan Svalbard, çeşitli gerekçelerden dolayı uzun süreli tohum depolama için ideal bir konum olarak görülüyor. 

 • Svalbard, insanların tarifeli bir uçuşla uçabileceği kuzeydeki en uzak yer ve bu durum yine de Norveç için büyük avantaj.
 • Dünyadaki birçok tohum bankasının aksine çok güvenliği üst düzeyde.
 • Deponun girişi dağ eteklerinde görünür olsa da 100 metreden daha fazlası dağın içerisinde ve bu istenilen soğukluk için kusursuz bir ortam demek.
 • Bulunduğu kısım, jeolojik olarak dayanıklı ve nem seviyeleri son derece düşük.
 • Tohum deposu deniz seviyesinin çok üzerinde ve olası okyanus taşkınlarına karşı korunaklı.
 • Sahip olduğu soğuk iklim ve donmuş toprağın soğuk hava deposu inşa etmek için sağladığı düşük maliyet.

Kapak Fotoğrafı: Bing Image Creator