İstanbul'a Yakın En Güzel Plajlar

İstanbul’a Yakın En Güzel Plajlar

Henüz tatile çıkamayanlar, şehre yakın noktalarda plaj keyfi yapabilir. İstanbul Boğazı ile bölünmüş ve Marmara Denizi kıyısı boyunca uzanan banliyöleri ile bu megakent, size güneş ve deniz imkanları sunabilir. Hafta sonları İstanbul’da sıcaklar hakim olduğunda, İstanbul’a yakın plajlar yardımınıza koşmaya hazır. 

Marmara Denizi ve Karadeniz’in kumsalları, Türkiye’nin güneyindeki Akdeniz havasını ve çarpıcı kıyı manzaralarını sunamasa da buralarda da yüzmek, deniz rüzgarı hissetmek ve güneşlenmek için günlük kaçamaklar yapabilirsiniz.

1. Kilyos 

Kilyos, İstanbullular için yaz aylarında güneş ve deniz odaklı bir gezi amacıyla gidilebilecek en güzel yerlerden biri. Karadeniz’i boydan boya geçen kumlu bir kıyı şeridine sahip olan küçük Kilyos köyü, şehrin 41 kilometre kuzeyinde olmasına rağmen, resmi olarak İstanbul’un bir ilçesi. Burada Burç Beach, Suma Beach, Solar Beach gibi pek çok farklı plajın keyfini çıkarabilirsiniz.

2. Ağva & Kilimli Koyu 

İstanbul’a yakın plaj için tavsiye arayanların seveceği bir yer daha var listemizde: Ağva.

Küçük bir Karadeniz köyü olan Ağva, İstanbul’un 106 kilometre kuzeydoğusunda yer alıyor. Bu bölge, Kilimli Koyu’nun turistik yerleri ve hemen yanı başındaki etkileyici sahil manzarası sayesinde yürüyüşçülerin yanı sıra plaj sakinleri için de ideal bir yer. 

Ağva, İstanbul’a yakın plajlı tatil yerleri arasında en iyilerden biri. Burada bir günden fazla kalmak istiyorsanız, butik otel ve pansiyon seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

3. Çilingöz Tabiat Parkı Plajı

plaj sandalyesi

Fotoğraf: Eirik Uhlen

Arkasında engebeli, ormanlık bir sahil şeridi bulunan ve önü Karadeniz olan bu beyaz kumlu plaj, İstanbul’a yakın plajlar arasında oldukça sevilen bir rota. İstanbul’dan arabayla günübirlik sürüş mesafesindeki pırıl pırıl kumlu bu plajda kendinizi Akdeniz’de hissedebilirsiniz. 

Burası, diğer birçok plaj gibi iyi olanaklara sahip olmadığından kapsamlı bir plaj deneyimi aramayan gezginler için daha uygun.

İstanbul’a 118 kilometre uzaklıkta olan Çilingöz’e giderken yapmanız gereken, öğle yemeği de dahil olmak üzere sahilde bir gün boyunca ihtiyaç duyacağınız tüm malzemeleri yanınızda getirmek.

4. Şile

İstanbul’un yaklaşık 70 kilometre kuzeydoğusunda bulunan ve sevilen bir gezi yeri olan Şile, hafta sonu kaçamaklarının uğrak yeridir. Gitmeden önce birçok mekan arasından seçiminizi yapmak işinizi kolaylaştıracaktır. Şile’nin sunduğu her olanağı deneyimlemek için bir günün yeterli olmadığını düşünüyorsanız bölgede çok sayıda uygun fiyatlı küçük otel ve kamp alanı mevcut. Şile’ye araba ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Araba kullanmak istemeyenler için 139 numaralı otobüs ile iki saat süren bir yolculukla Şile’ye ulaşabilirsiniz.

Not: Halk plajlarındaki tesisler genellikle sezon dışında kullanılamamaktadır. Ayrıca Karadeniz’in tahmin edilemez olabileceğini, dalgaların ve akıntıların riskli olabileceğini unutmayın. Yerel halktan ve cankurtaranlardan gelen uyarıları ciddiye alın.

5. Uzunya

Uzunya plaj mavi plaj sandalyeleri

Fotoğraf: Aaron Burden

Kendinizi güneyde tatile çıkmış gibi hissettirebilecek olan Uzunya’da, her yaz açılan çeşitli plaj kulüplerinin tadını çıkarabilirsiniz. Buradaki sevimli plaj, küçük hasır şemsiyelerle çevrili. Kafe, restoran ve çimenli dinlenme alanlarıysa plaja bakıyor. Keyifli deniz anlarından sonra Uzunya Beach Restaurant’ta deniz mahsullerinin tadına bakabilirsiniz.

Uzunya, İstanbul’dan arabayla yaklaşık bir saat uzaklıkta bulunuyor. Dilerseniz Sarıyer’e otobüs ile gidip oradan da minibüsle buraya ulaşabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Derek Thompson