İstanbul’a Yakın En Güzel Plajlar

İstanbul’a Yakın En Güzel Plajlar

Bir günlüğüne de olsa şehir hayatının kaosundan uzaklaşıp dalga sesleri eşliğinde, kumsalda dinlenmek istemez misiniz? İstanbul’da yaşıyor ya da şehre tatile gelmişseniz yaz sıcaklarında hafta sonunu geçirmenin en keyifli yolu serin sularda yüzerek rahatlamak… Şehirden kaçmanın en kolay yolunu aradık ve İstanbul’a en yakın plajları mercek altına aldık. Gelin, İstanbul’a yakın günübirlik denize girilecek yerler listemize beraber göz atalım!

Ayazma Plajı (Şile)

İstanbul’a Yakın En Güzel Plajlar
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Şile Halk Plajı olarak da bilinen Ayazma Plajı, geniş kumluk alanı ve ilçe merkezine yakınlığı ile Şile’nin en çok tercih edilen plajlarından biri. Girişi ücretsiz olan plajda; ücretli olarak tuvalet, soyunma kabinleri, duş, şezlong ve şemsiye olanaklarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca plajda bulunan işletmelerden yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Ayazma Plajı’nda cankurtaran hizmeti de bulunuyor.

Ağva Plajı (Şile)

İstanbul’a Yakın En Güzel Plajlar
Fotoğraf: Şile Belediyesi

Ağva Plajı, hafta sonları günübirlik denize girilecek yerler arasında en kalabalık olan plajlardan bir tanesi. Yaklaşık 2.5 kilometre uzunluğundaki kumsalda; duş, tuvalet, büfe, şezlong ve cankurtaran hizmetleri bulunuyor. Sahil şeridinin arkasında piknik alanları, kafe ve restoranlar da yer alıyor.

Ağlayankaya Beach (Şile)

İstanbul’a Yakın En Güzel Plajlar
Fotoğraf: Şile Belediyesi

Şile Halk Plajı’nın yakınında, girişi ücretli olan Ağlayankaya Beach, geniş seçenekli yiyecek-içecek menüsü, duş, tuvalet, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye olanakları sunuyor.

Hafta sonları çok kalabalık olduğu için gitmeden önce rezervasyon yapmanızı tavsiye ederiz.

Uzunkum Plajı (Şile)

İstanbul’un mavi bayraklı plajlarından biri olan Uzunkum Plajı’nda; cankurtaran, tuvalet, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye hizmetleri ücretli olarak sunuluyor. Girişlerin ücretsiz olduğu plaj, yosunsuz temiz denizi ve altın rengi kumsalı ile İstanbullular tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Riva Plajı (Beykoz)

İstanbul’a Yakın En Güzel Plajlar
Fotoğraf: Pexels | John

Beykoz’da bulunan Riva Plajı’na, kendi aracınızla gidebileceğiniz gibi Beykoz merkezinden kalkan otobüslerle de ulaşım sağlayabilirsiniz. Girişi ücretli olan plajda aynı zamanda kamp ve piknik alanları da yer alıyor. Ayrıca Riva Plajı’ndan tekne kiralayıp Riva Deresi üzerinde tur atabilir ya da Riva Kalesi’ne çıkarak tarihi bir gezinti de yapabilirsiniz.

Çilingoz Tabiat Parkı Plajı (Çatalca)

İstanbul’a Yakın En Güzel Plajlar
Fotoğraf: @cilingozzz

Çilingoz Tabiat Parkı; kafe, restoran, piknik ve kamp alanları ile tüm günü geçirebileceğiniz bir alan sunuyor. Futbol ve basketbol sahaları, su sporları merkezi ve balık tutma alanlarından da faydalanarak keyifli aktiviteler yapabilir, plajda huzurla denize girip şehir hayatının stresini atabilirsiniz.

Büyükliman Plajı (Sarıyer)

İstanbul’a Yakın En Güzel Plajlar
Fotoğraf: @buyuklimanbeach

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün Sarıyer ayağında konumlanan Büyükliman Plajı, İstanbul’a yakın plajlardan bir diğeri. Girişi ücretli olan plajda; kafe, tuvalet, şezlong, şemsiye gibi hizmetler de sunuluyor. Boğaz’da yüzmenin keyfi ise gerçekten bambaşka!

Tırmata Beach (Sarıyer)

İstanbul’a Yakın En Güzel Plajlar
Fotoğraf: @tirmatabeach

2023 yaz sezonu için hafta içi giriş ücretleri 240 TL, hafta sonu 350 TL olarak belirlenen Tırmata Beach’e, şahsi aracınızla gidebileceğiniz gibi, Hacıosman Metro Durağı’ndan kalkan servislerle de ulaşabilirsiniz. Kilyos’ta bulunan plaj; şezlong, kafe, restoran hizmetlerinin yanı sıra kitesurf okulu aracılığıyla ders olanakları da sunuyor.

Milyon Beach (Sarıyer)

İstanbul’a Yakın En Güzel Plajlar
Fotoğraf: @milyonbeach

Misafirlerine hem kumsal hem çim alanda şezlong imkanı sunan Milyon Beach, deniz kenarındaki Milyos Restaurant ile de hizmet veriyor. Kilyos’ta bulunan plaj, hafta sonları İstanbul’a yakın deniz arayanlar tarafından sıklıkla tercih edildiği için gitmeden önce rezervasyon yaptırmayı unutmayın!

Uzunya Beach (Sarıyer)

İstanbul’a Yakın En Güzel Plajlar
Fotoğraf: @uzunyarestaurant

İstanbul’a yakın tatil yapmak isteyenlere son önerimiz Demirciköy’de bulunan Uzunya Beach! Uzunya Plajı’nda yaz sezonu boyunca şemsiye ve şezlong gibi hizmetlerden yararlanarak denizin tadını çıkarabilir, Uzunya Restaurant’ın zengin menüsü ve eşsiz gün batımı manzarası ile keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Pexels | Quang Nguyen Vinh