Eviniz İçin Dekoratif Geri Dönüşüm Fikirleri

Eviniz İçin Dekoratif Geri Dönüşüm Fikirleri

Eski veya kullanılmayan eşyaları dekoratif geri dönüşüm ile yeniden değerlendirmek, elimizdeki kaynakları korurken çok yönlü olmamızı sağlıyor. Sonuçta bu yaklaşımla hem aile bütçesine katkıda bulunuyor, hem de atık miktarını azaltarak doğaya sahip çıkabiliyoruz. Üstelik estetik olarak etkileyici dekorasyonlar için yalnızca biraz hayal gücü yeterli. Aşağıdaki geri dönüşüm fikirleri içerisinden ilham alıp hayal gücünüz sayesinde etkileyici sonuçlar elde etmeye ne dersiniz?

Evde Geri Dönüşüm Projeleri Yapımı

Sıfır atık prensibiyle hareket etmek için ileri ve geri dönüşüm şart. Dönüşümün ilk aşamaları her zaman bireyin atıkları ayrıştırması ve değerlendirmesiyle başladığından uygulanabilir evde geri dönüşüm fikirleri bulmak oldukça değerli. Siz de artık kullanmadığınız eşyaları dekoratif anlamda dönüştürmek istiyorsanız işte karşınızda evde geri dönüşüm projeleri yapımı için önerilerimiz…

Plastik Tabakları Değerlendirin

Eviniz İçin Dekoratif Geri Dönüşüm Fikirleri

Plastiklerin doğaya olan zararını artık hepimiz biliyoruz. Neyse ki plastik geri dönüşüm fikirleri ile bu zararı en aza indirmek aslında bizim elimizde.

Mesela hepimizin evinde bir etkinlik için alınmış ancak uzun zamandır kullanılmayan plastik tabaklar vardır. Bu tabakları istediğiniz formda kesip boyayarak ve hatta üzerini düğme, kağıt gibi malzemelerle süsleyerek çocuğunuzun odasına eğlenceli duvar süsleri yapabilirsiniz. Tabii bunu çocuk odasıyla kısıtlamak zorunda da değilsiniz. Tasarımınızın tarzına göre bu tür süsler her yerde kullanılabilir.

Bozulan Ampullerinizi Süsleyin

Eviniz İçin Dekoratif Geri Dönüşüm Fikirleri

Dekoratif geri dönüşüm örnekleri içinde dekorasyona kattığı şıklık açısından belki de en etkilisi bozulan ampuller. Peki, bu ampullerle neler yapabilirsiniz?

  • Ampulleri halat iplerle kaplayıp uç kısmına uzun bir ip takarak evinizin bir köşesinde sarkıt olarak kullanabilirsiniz. İp yerine başka bir alternatif de ampülleri cam boyası ile boyamak olabilir.
  • Ampullere yarısı dolacak şekilde su koyup içine küçük çiçekler yerleştirebilir ve asabilirsiniz.
  • Ampulün tamamını su ile doldurup kum ve taş ile süsleyerek kendinize küçük akvaryumlar yaratabilirsiniz. 
  • Teraryum yapabilir veya daha az zahmetli bir yöntem olarak ampullerin içine çakıl taşları koyarak küçük bitkiler yerleştirebilirsiniz. 

Eski Araba Lastikleri ile Evinizde Harikalar Yaratın

Eviniz İçin Dekoratif Geri Dönüşüm Fikirleri

Araştırmalara göre araba tekerlekleri, hava kirliliği açısından egzozlardan 1000 kat daha zararlı olabiliyor. Bundan dolayı araba tekerleklerini geri dönüşüm projeleri çerçevesinde değerlendirebilmemiz büyük önem taşıyor. 

Mesela eskimiş araba lastiğinizi atmak yerine eviniz veya bahçeniz için bir orta sehpaya çevirebilirsiniz. Bunun için öncelikle lastik boyutundaki bir kontraplağı lastiğin altına ve üstüne monte etmeniz gerekiyor. Ardından silikon tabancası yardımıyla tamamını urgan ipi ile kaplayabilirsiniz. Yeni sehpanız hazır!

Dondurma Kapları Çöpe Değil, Çekmeceye!

Eviniz İçin Dekoratif Geri Dönüşüm FikirleriFotoğraf / Jess @Harper Pazar

Organizer kutular, ev düzeninde adeta hayat kurtarıyor. Peki, bu organizerleri satın almak yerine neden dondurma veya peynir kaplarından faydalanmayalım? Yapmanız gereken tek şey, kapları güzelce yıkamak, üzerlerindeki ambalajlardan kurtulmak (boyayabilir veya yapışkanlı kağıtla kaplayabilirsiniz) ve ardından çekmecenize yerleştirmek. Tuvalet kağıdı rulolarını da organizer olarak kullanmak mümkün.

Ahşap Kasalar ile Dekoratif Geri Dönüşüm Fikirleri

Eviniz İçin Dekoratif Geri Dönüşüm Fikirleri

Ahşap meyve kasaları, dekorasyon geri dönüşüm eşyası olarak değerlendirmeye son derece uygun! 

Ahşap kasalar ile neler yapılabilir? 

  • Raf, 
  • Sehpa, 
  • Kitaplık, 
  • Ayakkabılık ve
  • Yatak altığı dahi yapabilirsiniz.  

Ahşap kasalardan dekorasyon için zaman zaman kasaları farklı yönlerde tutup birbirlerine sabitlemeniz gerekebilir. Bazense kasaları hiç yapıştırmadan kullanmanız da mümkün. Eğer kasalar yıpranmamışsa hiç boya sürmeyip üzerlerine sadece vernik atarak doğal bir görüntü elde edebilirsiniz. Dilerseniz rengarenk boyayıp çocuğunuz odasına da eğlenceli bir hava katabilirsiniz.

Eski Sandalyeden Duvar Rafı Yapımı

Eviniz İçin Dekoratif Geri Dönüşüm Fikirleri
Fotoğraf: Nathan Wright

Bir bacağı kırılan sandalyenizin diğer bacaklarını da kırma vakti geldi. Evet, dekoratif geri dönüşüm, zaman zaman insanı gafil avlayıp şaşırtabiliyor. Fakat asıl amacımız, bacaklarını kırdıktan sonra sandalyenin üst ve oturak kısmını duvara monte ederek bir duvar rafı oluşturmak. Elbette bunun için bazı rötuşlara da ihtiyaç duyabilirsiniz ancak işlem tamamlandığında, harika bir rustik duvar rafına kavuşacaksınız.

Eski Düğmeler ile Bardak Altlığı

Eviniz İçin Dekoratif Geri Dönüşüm Fikirleri
Fotoğraf: RF._.Studio

Sizin de evinizde nereden geldiğini, hangi kıyafetten koptuğu belli olmayan bir sürü düğme var değil mi? Bu düğmeleri nasıl değerlendireceğinizi bilmiyorsanız, bardak altlığı olarak kullanmak işe yarar bir çözüm olabilir. Düğmeleri silikon yardımıyla birbirlerine yapıştırabilirsiniz.

Konserve Kutuları ile Kırtasiye Malzemelerinizi Organize Edin

Eviniz İçin Dekoratif Geri Dönüşüm Fikirleri

Evlerde dekorasyon için geri dönüşüm fikirleri arasında konservelerin de yeri var! Konserve kutularını bir güzel boyayarak ya da ip ve deri gibi malzemelerle kaplayarak kendiniz veya çocuğunuz için kalemliğe dönüştürebilirsiniz.

Eski ve Kırılmış Bardaklardan Mumluklar Yapın

Eviniz İçin Dekoratif Geri Dönüşüm Fikirleri
Fotoğraf: DDP

Ağız kısmında kırıklar olan bardaklar, kullanan kişinin ağzını kesebileceği için maalesef kullanıma pek uygun olmuyor. Ya da kulpları koptuğunda hele bir de altlığı yoksa o bardakla sıcak bir şey taşımak ve içmek gerçekten zulüm oluyor. Neyse ki o bardakları bir mumluk olarak değerlendirebilirsiniz. Bunun için isterseniz mumu bardağın içine kendiniz yapabilir ya da aldığınız mumları bardağa dikebilirsiniz.

Eski Kutulardan Saksı Yapımı

Eviniz İçin Dekoratif Geri Dönüşüm Fikirleri
Fotoğraf: Monirul

Ahşap kutular eskidikçe kıymık sorunu yaratıyor. Ya da bazı kutular, içinde sakladıklarımız ve kullanım süresine bağlı olarak kesif bir kokuya sahip olabiliyor. Böylesi durumlarda bu kutulardan saksı yaratmaya ne dersiniz? Böylelikle çiçeğinizi uzakten sularken kıymık gibi problemler canınızı sıkmaz. Aynı zamanda bitkilerin burunları olmadığı için koku da bir sorun olmaktan çıkar…

Eski Bavullardan Evcil Hayvan Yatağı Yapımı

Eviniz İçin Dekoratif Geri Dönüşüm Fikirleri
Fotoğraf: Engin Akyurt

Eğer bir patili dostunuz varsa eve yeni getirdiğiniz kutulara gösterdikleri ilgiyi mutlaka fark etmişsinizdir. Ya da bir seyahatten döndükten sonra bavulunuzun içine oturup bekleyen hayvanınızla göz göze gelmiş olabilirsiniz. Madem dostlarımız kutulara ve bavullara böylesine bir ilgi gösteriyor, neden eski bavulunuzdan onlara yatak yapmayasınız? Böylelikle hem evcil hayvanınızın kendine ait bir alanı daha olur hem de olası bir masraftan kaçınmış olursunuz. 

Kapak Fotoğrafı: Manja Vitolic