en iyi diziler

Gelmiş Geçmiş En İyi Yabancı Diziler

‘Sence en iyi yabancı dizi hangisi?’ sorusunu arkadaşlarınıza kaç kez sormuşsunuzdur? Birini tanımak için en sık sorulan sorulara konu olan diziler için herkesin farklı bir cevabı olabilir. Zevkler ve beklentilerin farklı olması, herkesin ilk sırasının da değişmesine neden oluyor.

Bizce verilen cevapların hepsi doğru. Herkesin ilk sırasındaki yapım, dünyanın en iyi dizisi… Çünkü buna karar verecek tek yetkili biziz ve zevklerimiz farklı türlerdeki yapımların isimlerini öne çıkarıyor. Bu nedenle hazırlanan en iyi diziler listeleri de her zaman değişiklik gösteriyor. 

Dünyanın En İyi Dizileri

en iyi diziler

Komedi, dram, bilim kurgu, suç… Birçok türde çekilen diziler, dünyanın dört bir yanından izleyicileri yıllar boyunca ekranlara kitlemeyi başardı. Üstelik bu diziler o kadar başarılıydı ki yalnızca yayınlandığı dönemde değil, sonrasında da izlenmeye devam etti. 

Oldukça geniş bir listeye sahip olan dünyanın en iyi dizileri arasından öne çıkan 15 yapımı sizin için seçtik. Hazırsanız listeye başlıyoruz! 

Breaking Bad (2008-2013) | IMDB: 9.5

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Bölüm: 62

Yapımcı: Vince Gilligan

Oyuncular: Bryan Cranston, Aaron Paul, Anna Gunn, Bob Odenkirk 

Platform: Netflix

En iyi yabancı diziler listemize IMDB listesinde de uzun süredir ilk sırada yer alan bir yapımla başlıyoruz. Daha önce birçok dizi ve filmde gördüğümüz Bryan Cranston’ın başrolde yer aldığı dizi, sakin bir hayat süren kimya öğretmeni Walter White’ın kanser olduğunu öğrendikten sonra değişen hayatını izliyoruz. 

Kimya bilgisini hızlı para kazanmak için kullanan ve eski bir öğrencisiyle uyuşturucu üretimi işine giren Walter, hiç tanımadığı bu illegal dünyada bağlantılar kurmaya ve düzenli bir gelir kaynağı oluşturmaya çalışıyor. Elbette bu aşamada birçok sorunla da karşılaşıyor. Fakat kısa sürede kendine çözüm yolları bulmayı ve adapte olmayı başarıyor. 

En beğenilen yabancı diziler arasında yer alan Breaking Bad, tekrar tekrar izlenebilecek yapımlardan biri. 

Game of Thrones (2011-2019) | IMDB: 9.2

Tür: Aksiyon, Macera, Dram

Bölüm: 73

Yapımcı: David Benioff, D.B. Weiss

Oyuncular: Emilia Clarke, Kit Harington, Peter Dinklage, Lena Headey, Sophie Turner, Sean Bean

Platform: BluTV

Yabancı dizi oyuncuları, genellikle yer aldıkları yapımlarda sınırlı bir kadroyla çalışır. Oysa Game of Thrones, bunu tamamen yıkan ve neredeyse her karakteri başrol olan bir dizi. 

Farklı bir dünyada geçen hikaye, 7 krallığın bağlı olduğu Westeros’ta kralın ölmesi ve bu olayla birlikte farklı ailelerin taht için hak iddia etmesiyle başlıyor. Bu taht kavgası, dönem dönem değişen iş birliklerini, ihanetleri, entrikaları ve savaşları da beraberinde getiriyor. 

Özellikle diyalogları ve her an değişen dengeleriyle büyük beğeni kazanan Game of Thrones, merak ve heyecan duygusunu her zaman üst düzeyde tutmayı başarıyor. 

Sherlock (2010-2017) | IMDB: 9.1

Tür: Suç, Dram, Gizem

Bölüm: 15

Yapımcı: Mark Gatiss, Steven Moffat

Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman 

Platform: Amazon Prime

Yazar Sir Arthur Conan Doyle’un sevilen karakteri Sherlock Holmes’ün yeni bir uyarlaması olan dizi, oldukça ince işlenen senaryosu ve hikayesiyle büyük bir beğeni topladı. Benedict Cumberbatch’in muhteşem oyunculuğu ile tamamlanan dizi, ne yazık ki yalnızca 4 sezon ile tamamlandı. 

Sherlock ve Dr. Watson’ın tanışması ile başlayan dizi, gizli bir düşmanın kurduğu tuzaklar ve bu düşmanı bulma çalışmaları ile devam ediyor. Karakterlerin özel hayatlarının da işlendiği dizi, eğlenceli diyalogları sayesinde alınan keyfi de daha da katlıyor. 

Chernobyl (2019) | IMDB: 9.3

en iyi diziler

Tür: Dram, Tarih, Gerilim

Bölüm: 5

Yapımcı: Craig Mazin

Oyuncular: Jessie Buckley, Jared Harris, Stellan Skarsgard

Platform: BluTV

Bir mini dizi olmasına rağmen HBO yapımı olan Chernobyl, yayınlandığı andan itibaren adından çok bahsettirdi ve çok sevildi. Gerçek bir hikayeden yola çıkarak hazırlanan dizi, yakın dönemde yaşanan büyük bir olayın detaylarını gün yüzüne çıkarıyor.

1986 yılında SSCB yönetimi altında bir nükleer santral olan Çernobil, bir gece yaşanan bir patlama ile tüm ülkenin gündemini değiştiriyor. Burada yaşananları gün yüzüne çıkarmaya uğraşan ülke yönetimi, bir yandan da yaşanan felaketi tüm dünyadan saklıyor. Hükümette ve insanlar arasında yaşanan olaylara değinen dizi, adeta bir belgesel izliyormuş havası oluşturmayı başarıyor. 

The Sopranos (1999-2007) | IMDB: 9.2

Tür: Dram, Suç

Bölüm: 86

Yapımcı: David Chase

Oyuncular: James Gandolfini, Lorraine Bracco, Edie Falco

Platform: BluTV

Kimilerine göre gelmiş gelmiş en iyi yabancı diziler listesinin başında The Sopranos yer alıyor. Amerika’da yaşayan İtalyan bir mafya liderinin hayatını anlatan dizi, olaylardan çok karakterlerin iç dünyalarına odaklanıyor.

İş ve özel hayatını bir dengede tutmaya çalışan Tony Soprano, bir anda sağlık sorunları yaşamaya başlıyor. Sık sık bayılan Tony, bazı tetkikler sonucu sorununun fiziksel değil psikolojik olduğunu fark ediyor ve zorunlu olarak bir psikiyatristle görüşmeye başlıyor. Suç ve ahlak dengesinin sık sık sorgulandığı yapım, televizyon tarihinin en kapsamlı hikayelerinden biri olarak görülüyor. 

The Office (2005-2013) | IMDB: 9.0

en iyi diziler

Tür: Komedi

Bölüm: 188

Yapımcı: Greg Daniels, Ricky Gervais, Stephen Merchant

Oyuncular: Steve Carell, Jenna Fischer, John Krasinski

Platform: Amazon Prime

Her gün gittiğiniz ve çalıştığınız ofiste oldukça çılgın bir yöneticiniz, birbirinden garip iş arkadaşlarınız olsa ne olurdu? Yabancı sitcom diziler arasında yer alan ve bugüne kadar yapılmış en absürt yapımlardan sayılan The Office, her bölümüyle kahkaha tufanı sunuyor.

İlk olarak İngiltere’de çekilen ve Ricky Gervais’in rol aldığı The Office’in Amerika versiyonunda Gervais yapımcı olarak yer alıyor. Steve Carell harika oyunculuğu ile kısa sürede çok sevilen yapımın toplamda 5 Emmy ödülü yer alıyor. 

Succession (2018-2023) | IMDB: 8.9

Tür: Komedi, Dram

Bölüm: 39

Yapımcı: Jesse Armstrong

Oyuncular: Brian Cox, Jeremy Strong, Kieran Culkin, Sarah Snook

Platform: TOD TV

Son yıllarda çekilen ve gelmiş geçmiş en iyi diziler arasında hızlı bir giriş yapan Succession, bu başarısını topladığı 13 Emmy Ödülü ile de kanıtladı. 

Amerika’da bir medya patronunun emekli olmasını bekleyen çocukları, şirketin başına kardeşlerinin geçmesini bekliyor. Fakat babaları ani bir kararla işine devam edince, artık şirketin yönetiminin değişmesinin gerekli olduğunu düşünen kardeşler, CEO olabilmek için çekişmeli bir yarışa başlıyor. 

Seinfeld (1989-1998) | IMDB: 8.9

Tür: Komedi

Bölüm: 173

Yapımcı: Larry David, Jerry Seinfeld

Oyuncular: Jerry Seinfeld, Julia Louis-Dreyfus, Jason Alexander, Michael Richards

Platform: Netflix

Hiçbir şey hakkında her şey… Bir dizinin mottosu ve bölümleri arasındaki uyum hiç bu kadar güçlü olmamıştı. 

Jerry Seinfeld ve arkadaşlarının yaşadıklarını anlatan dizi, her bölümde farklı bir konuyu ele alıyor. Oldukça sıradan günlük konuları anlatan ve bunu yaparken mizahı en öne koyan dizi, birçok açıdan daha sonra çekilen sitcomlara ilham olmuş durumda. Sadece bir restoran kuyruğunda, otoparkta, spor salonunda veya sinemada geçen bölümler, alışılmış dizi tarzının dışına çıkmasıyla günümüzde dahi farklı yaklaşımını koruyor. 

Black Mirror (2011-) | IMDB: 8.7

Tür: Dram, Gizem, Bilim Kurgu

Bölüm: 27

Yapımcı: Charlie Brooker

Platform: Netflix

Bilim kurgu yapımları sevenler buraya! Her bölümü bir film tadında olan ve birbirinden bağımsız konuları ele alan Black Mirror, günümüz ve gelecek teknolojisini çok farklı açılardan bakıyor.

6 Emmy Ödülü sahibi olan dizi, genellikle ele aldığı konuları günlük yaşantı üzerinden vermeyi tercih ediyor. Bu nedenle karakterlerin oldukça sıradan bir hayat sürdüğü bölümler, teknolojisinin ustalıkla bu bölümlere yedirilmesiyle çok daha ilgi çekici bir hale geliyor. 

Six Feet Under (2001-2005) | IMDB: 8.7

en iyi diziler

Tür: Komedi, Dram

Bölüm: 63

Yapımcı: Alan Ball

Oyuncular: Richard Jenkins, Peter Krause, Frances Conroy, Michael C. Hall, Lauren Ambrose

Platform: BluTV

En iyi dram dizileri arasında gösterilen yapımlardan biri de Six Feet Under. Bir cenaze evi işleten bir ailenin hayatını ele alan yapım, 9 Emmy Ödülü sahibi.

Bir yılbaşı arifesinde ailenin babasının ölümü ile başlayan dizi, birbiriyle oldukça zıt karakterlere sahip kardeşlerin bir süre bir arada yaşamasını zorunlu kılıyor. Bu ani kayıbın hüznü ile başa çıkmaya çalışan kardeşler, bir yandan da yeniden bir arada yaşamayı öğrenmeye çalışıyor. Bu süreç, ailenin tüm üyelerini farklı şekilde etkiliyor ve karakterler tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi değişmeye ve gelişmeye başlıyor. 

Oz (1997-2003) | IMDB: 8.7

en iyi diziler

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Bölüm: 56

Yapımcı: Tom Fontana

Oyuncular: J.K. Simmons, Ernie Hudson, Lee Tergesen

Hapishanede geçen diziler hep çok popüler oldu. Fakat bu diziler arasında en öne çıkan yapımlardan biri Oz. 

Oswald Hapishanesi mahkumları, onları ıslah etme konusunda oldukça idealist olan Tim McManus’un yönetiminde yaşarken kendi ihtiyaçlarını karşılamak için mücadele etmek zorunda. Bu durum, hapishane içerisindeki düzenin ve iş birliklerinin de sürekli olarak değişmesine neden oluyor. Birbirinden çok farklı karakterlere sahip olan Oz, oldukça sert ve çarpıcı sahneleri ile gerçek bir hapishanenin içini izliyormuşuz hissi uyandırıyor. 

Friends (1994-2004) | IMDB: 8.9

Tür: Komedi, Romantik

Bölüm: 234

Yapımcı: David Crane, Marta Kauffman

Oyuncular: Jennifer Aniston, Courteney Cox, Matthew Perry, Lisa Kudrow, David Schwimmer, Matt LeBlanc

Platform: Netflix

En çok izlenen diziler arasında yer alan yapımlardan biri de kuşkusuz Friends. Hem yayınlandığı dönemde hem de günümüzde hala geçerliliğini koruyan yapım, tekrar tekrar izlenecek çerezlik dizilerden biri. 

New York’ta yaşayan altı arkadaşın hikayesini anlatan dizi, birbirinden farklı karakterleri bağlayacak tek şeyin sevgi olduğunu çok net bir şekilde gösteriyor. Ne olursa olsun hiç ayrılmayan ve hep birbirine destek olan arkadaşlar, her bölümüyle dostluğun önemini yeniden hatırlamamıza yardımcı oluyor. 

Dexter (2006-2013) | IMDB: 8.7

Tür: Suç, Dram, Gizem

Bölüm: 96

Yapımcı: James Manos Jr.

Oyuncular: Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas

Platform: TOD TV

Bazı yapımlar vardır ki ilk bölümünden saracak diziler arasında olduğu fark edilir. Dexter, tam olarak da böyle bir dizi. 

Olay yeri inceleme ekibinde çalışan ve düzenli bir hayatı olan Dexter Morgan’ın aslında herkesten sakladığı büyük bir sırrı var. O, çocukluktan beri içerisinde bastıramadığı bir öldürme isteğiyle yaşıyor. Küçük yaşlarda Dexter’ı koruması altına alan polis, bu içgüdüyü fark ediyor ve bunu doğru bir yere yönlendirmesi gerektiğini öğretiyor. Bu şekilde büyüyen Dexter ise işinden artakalan zamanında cezasız kalmış suçluları takip ediyor ve onları öldürüyor. Yani Dexter, dizi tarihinin en iyi kalpli seri katili…

Battlestar Galactica (2004-2009) | IMDB: 8.7

en iyi diziler

Tür: Aksiyon, Macera, Dram

Bölüm: 74

Yapımcı: Glen A. Larson, Ronald D. Moore

Oyuncular: Edward James Olmos, Katee Sackhoff, James Callis, Tricia Helfer

Bilim kurgu yapımlar birçokları tarafından çok seviliyor. Uzun soluklu bir dizi olan Battlestar Galactica’nın en sevilen yapımlardan biri olmasının nedenlerinden biri de bu. 

Gelecekte geçen dizi, yıllar önce insanlar ve robotlar arasında yaşanan savaştan sonra geçen barış döneminin sonunu anlatıyor. Yıllardır ortalardan olmayan robotlar, bu süre zarfında aslında kendilerini geliştirmiş ve hazırlamış. Şimdi çok çetin geçecek başka bir savaş kapıda. 

Fakat dizi, yalnızca insanlar ve robotların mücadelesini anlatmıyor. Bir arada olma, kriz zamanlarında yaşanan psikolojik dalgalanmalar, ihanetler ve güven gibi birçok konuya değinen dizi, savaş sahnelerinden çok insanlara odaklanıyor. 

Mad Men (2007-2015) | IMDB: 8.7

Tür: Dram

Bölüm: 92

Yapımcı: Matthew Weiner

Oyuncular: Jon Hamm, Elisabeth Moss, Vincent Kartheiser

Platform: Amazon Prime

Bir ürünü, aslında başkaları istediği için aldığınızı hiç düşündünüz mü? Siz bu gerçeği bilmeseniz de reklamcılar biliyor. 

Markaları büyütmek ve başarıya ulaştırmak için çalışan reklamcıların hayatını anlatan Mad Men, izleyiciye pazarlama konusunda birçok ipucu sunuyor. Fakat dizi elbette yalnızca reklamcılık hakkında değil. Dizi 50, 60 ve 70’li yıllarda yaşanan John F. Kennedy suikasti, Küba krizi, Marilyn Monroe’nun ölümü, Martin Luther King suikasti, Ay’a ilk adımın atılması gibi tüm dünyanın etkilendiği olaylara da değiniyor.