Earthshot 2021 Ödülleri

Earthshot 2021 Ödülleri

En prestijli çevre organizasyonlarından biri olan Earthshot 2021 ödüllerinin sahipleri geçtiğimiz günlerde belli oldu. İklim değişikliği, hava kirliliği, küresel ısıtma gibi global problemlere çözüm üreten projeleri seçen ve maddi kaynak yaratan kuruluş, Prens William ve Kraliyet Vakfı tarafından fonlanıyor. Earthshot isminin seçilmesi ise tesadüf değil. 1960 yılında ABD Başkanı John F. Kennedy tarafından dile getirilen Ay yolculuğu projesinin adı “Moonshot” olmuştu. Earthshot ismi seçilerek gezegenimizin sorunlarına dikkat çekiliyor ve aynı ay projesi gibi yenilikçi, progresif projeler öne çıkarılıyor. Gündeme gelen projeler ise kesinlikle desteği hak ediyor. İşte Earthshot 2021 ödüller kazananları… 

Earthshot 2021 Kazananları

Earthshot 2021 ödülleri
Earthshot 2021 kazananları

Earthshot 2021 ödülleri beş ana kategoride dağıtıldı. Bunlar; İklimi Onar, Doğayı Koru ve Onar, Havamızı Temizle, Atıksız Bir Dünya Kur, Okyanuslarımızı Canlandır olarak belirlendi. Kategorilerde ödüle layık olan beş kuruma bir milyon sterlin değerinde fon sağlanacak. Ödüllerin, Kraliyet Ailesi önderliğinde 2030 yılına kadar devam ettirilmesi planlanıyor. Şimdi isterseniz ödülleri kazananlara ve projelerine göz atalım…

Earthshot 2021 Ödülleri
Earthshot 2021 ödülleri

Fotoğraf: pledgetimes.com

AEM Electrolyser – İklimi Onar

Tayland, Almanya, İtalya ortak çalışması olarak ortaya çıkan proje, yenilenebilir enerjiyi kullanarak suda bulunan hidrojen ve oksijeni birbirinden ayırmayı amaçlıyor. Yeşil hidrojen teknolojisi olarak bilinen bu yöntem, hidrojenin fosil yakıtlara alternatif olarak kullanılabilmesini sağlıyor. Yenilikçi ve zekice tasarlanmış yeni yöntemlerde yeşil hidrojen üretimindeki karbon salınımını azaltan ekip, 1 milyon sterlin tutarındaki ödülün sahibi oldu. 

Kosta Rika Cumhuriyeti – Doğayı Koru ve Onar

Doğayı Koru ve Onar kategorisinde ödül Kosta Rika’ya gitti. Eşsiz doğası ve ormanlarıyla ün salan Kosta Rika, son dönemdeki çevreci politikalarıyla ödüle layık görüldü. Bir dönem yanlış politikalar ve kaçak ormancılık faaliyetleri sebebiyle ormanlarının çoğunu kaybeden ülke, hükümetin ve halkın ortak çabalarıyla birlikte yeniden canlandı. Şu an iki kat daha fazla ağaca sahip olan Kosta Rika’da kısa zamanda ekolojik dengenin düzelmesi bekleniyor. Uzmanlara göre Kosta Rika’da yapılan çevre ve ağaçlandırma reformları, diğer ülkelere de örnek olacak nitelikte. 

Takachar – Havamızı Temizle

Hindistan merkezli çevreci bir kuruluş olan Takachar, çoğunlukla bio-atık ve çevreci tarım projeleri üretiyor. Son ürettikleri taşınabilir bir makine ise tarım kaynaklı atıkları gübreye çeviriyor. Ülkemizde de sıkça rastlanan, orman yangınları ve hava kirliliğine yol açan anız yakma gibi eylemlerin sonunu getirecek bu proje, hava kirliliğine çözüm olmayı amaçlıyor. 

Milano Gıda Atık Merkezi – Atıksız Bir Dünya Kur

Atıksız Bir Dünya Kur ödülü ise bu sene İtalya’nın oldu. Milan şehrinin öncülüğünde gıda atıkları toplanarak ihtiyacı olanlara dağıtıldı. Başlatılan bu proje sayesinde şehirdeki gıda atığı kayda değer bir şekilde azaldı ve aynı zamanda açlık çeken insanların da sayısında düşüşler yaşandı. 

Coral Vita – Okyanuslarımızı Canlandır

İki yakın arkadaş tarafından Bahamalar’da tasarlanan proje, okyanuslarımızda ölmeye başlayan mercan resiflerini kurtarmayı amaçlıyor. Tasarlanan özel tanklar yardımıyla resif oluşumunu 50 kat daha hızlandırmayı başaran ikili, okyanuslarımızın en büyük zenginliklerinden olan mercan resifleri için umudun ismi olabilir.