Dondurabileceğinizi Bilmediğiniz 10 Yiyecek

Dondurabileceğinizi Bilmediğiniz 10 Yiyecek

Dondurulabilir yiyecek dendiğinde pek çok kişinin aklına leziz seçenekler gelmez. Hatta bu fikir çoğu kişiyi rahatsız edebilir. Fakat aslında bu durum tam olarak böyle değil ve yiyecekleri taze tutmak, atıkları azaltmak adına dondurucu mükemmel bir çözüm! Dondurulabilir yiyecek önerileri arasında size sürpriz olabilecek alternatifler de var! İşte sizi şaşırtabilecek, dondurabileceğiniz 10 yiyecek…

Avokado

Dondurabileceğinizi Bilmediğiniz 10 Yiyecek

Fotoğraf: Nur Afni Setiyaningrum

Dondurulabilir yiyecekler arasında yer alan avokadoyu dilimledikten sonra dondurucuya atmak doğru değil. Fakat püre haline getirilen avokadoyu dondurarak saklamak gayet iyi bir fikir. Avokadonun renginin bozulmaması için püre haline getirmeden önce 1 yemek kaşığı limon suyu kullanmak gerekir. Akabinde hava almayan bir kap ile dondurucuya atılabilir.

Ekmek

Dondurabilir yiyecekler ekmek

Fotoğraf: Tetiana Padurets

Ekmekler belirli bir süre tazeliğini koruyabilir. Fakat pişmiş baget ve benzeri ürünler kısa sürede tazeliğini yitirir. Bu noktada yardımınıza dondurucu koşar! Bagetleri dilimler halinde kestikten sonra dondurucuya atabilirsiniz. Dondurucudan çıkardığınızda ise ekmeğin içeriği, girdiği andaki kadar taze olacaktır.

Çikolata

Dondurabileceğiniz yiyecekler çikolata

Fotoğraf: Jessica Loaiza

Çikolatayı saklamak için kuru ve serin yerleri tercih etmek mantıklıdır. Fakat saklama süresi uzun olacaksa dondurmak daha net çözüm olur. Çikolatayı dondurucuya attıktan sonra ise hemen çıkarıp yemek önerilmez. Ürünü çıkardıktan sonra 24 saat civarında buzdolabında dinledirmelisiniz.

Kek

Dondurabileceğiniz yiyecekler kek

Fotoğraf: Will Echols

Pek çok kişinin lezzetli bulduğu kekleri tazeyken yemek gerekir. Fakat tek seferde yiyebileceğinizden fazla kek yaptıysanız tamamını bitirmek için kendinizi zorlamanız şart değil. Keki dilimleyebilir ve kalan dilimleri dondurucuya atabilirsiniz. Diğer yandan bazı kekler donmuş halde de lezzetli olurken bazılarının çözülmesi gerekir. Tercihinize göre kekinizi dondurucudan çıkarıp direkt yiyebilir veya biraz dinlendirebilirsiniz.

Kurabiye Hamuru

Dondurabileceğiniz yiyecekler kurabiye hamuru

Fotoğraf: Tamara Gak

Kurabiye tarifinizi uygularken hamuru gerektiğinden fazla hazırlamış olabilirsiniz. Bu durumda da dondurucu size kurtaracaktır. Hamuru bölün ve hava almayan bir kap ile dondurucuya atın. Bu sayede kurabiye hamurunuzu daha sonra tekrar kullanma imkanına sahip olursunuz.

Meyveli Turta

Dondurabileceğiniz yiyecekler meyeli turta

Fotoğraf: Hello I’m Nik

Dondurabileceğinize şaşıracağınız yiyecekler arasında meyveli turta da sayılabilir. Meyveliyi turtayı pişirmeden önce dondurabilirsiniz. Donmuş ve pişmemiş meyveli turtayı, 425 derecede 15 dakika beklettikten sonra tarifinize uygun sürede 350 derece sıcaklıkta pişirin ve pişirme süresini 15 dakika daha artırın.

Üzüm

Dondurabileceğiniz yiyecekler üzüm

Fotoğraf: Dana DeVolk

Üzüm de dondurucuya atabileceğiniz yiyeceklerdendir. Dondurucudan çıkardığınızda üzümler eski formuna dönmeyecektir fakat dondurulmuş üzümler özellikle sıcak yaz aylarında yiyebileceğiniz lezetli bir seçenektir.

Pirinç ve Diğer Tahıllar

pirinç ve tahıl

Fotoğraf: Pille R. Priske

Büyük bir tencerede tahıl pişirmek oldukça pratiktir. Saklamak ve daha sonra parça parça yemek için dondurucuyu kullanabilirsiniz. Pişirdiğiniz yiyeceği küçük porsiyonlara bölüp dondurabilirsiniz. Akabinde ihtiyacınız olduğunda buzdolabına alıp çözülmesini bekleyin. Çözüldükten sonra ısıtıp tüketebilirsiniz.

Muz

dondurulabilir yiyecek muz

Fotoğraf: Anton

Muzu dondurabiliyor olmak sizi belki şaşırtmayacaktır ancak dondurulmuş muz ile şaşırtıcı lezzetler elde edebilirsiniz. Dondurulmuş muzları kullanarak dondurma yapmak buna örnek gösterilebilir. Çilek, kakao gibi ürünleri de kullanarak hızlı ve kolay şekilde dondurma hazırlayabilirsiniz.

Zencefil

dondurulabilir yiyecek zencefil

Fotoğraf: Julia Topp

Zencefil, tazeliğini çabuk yitirebilir. Burada da kurtarıcı dondurucudur. Kabukları soyulmuş zencefilin tazeliğini korumak için peçete ile iyice sarıp dondurucuya atmak gerekir. Bu sayede zencefili 6 aya kadar muhafaza edebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Brooke Lark