Doğu’nun En Şirin Kızılı: Kırmızı Panda

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2023

Yalnızca varlığı ve güzelliğiyle dahi insanı büyüleyen, masalsı görünen şirin kırmızı pandalar, Nepal’den Çin’e kadar uzanan coğrafyada yaşarlar. Doğu’nun gizemli büyüsünden nasibini almış bu tatlı pandalar oldukça uysal ve sessizlerdir. Peki onlar hakkında oldukça şirin olmalarının ve Doğu’da yaşamalarının dışında neler biliyoruz? Gelin, Dünya Kırmızı Panda Günü’nde onların güçlü ve zayıf yanlarına, bu hayatı nasıl yaşamayı sevdiklerine ve neden risk altında olduklarına beraberce göz atalım…

Kırmızı Pandalar Nasıl İletişim Kurar?

Kırmızı Pandalar
Fotoğraf / Julien Mussard

Yaşamını sürdüren her varlık için en önemli şeyin iletişim becerisi olduğu şüphesiz. Elbette kırmızı pandalar da kendi türlerinden canlılarla anlaşmak için belli yeteneklere sahipler. Sanılanın aksine onlar belli, anlamlı sesler çıkararak iletişim kurmazlar. Ötme becerisine sahip olmalarının yanında gıcırdama seslerine benzer sesler çıkararak karşılarındakiyle iletişime geçerler, bazı özelliklerinin kediyi andırması nedeniyle onlara “kedi ayısı” dendiği de olur.

Nam-ı Diğer Ateş Tilkileri Nerelerde Yaşamayı Sever?

Ateş tilkisi adıyla da tanınan, yalnız yaşamayı seven kırmızı pandaların ılıman yerleri özellikle tercih ettikleri görülür. Barınmayı en sevdikleri ormanlar, büyük bambu ormanları ya da meşe ormanlarıdır.

Şirin Kızılların Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

Ateş Tilkisi
Fotoğraf / Sonny Ravestejin

Hepsi oldukça yetenekli birer tırmanıcıdır. Bu özellikleri, tehlikelerden kendilerini koruyabilmek için geliştirmeleri gereken bir beceridir. Çünkü tehlike hissettiklerinde yüksek yerlere tırmanma ve orada bekleme ya da oraya saklanma eğilimi gösterirler. Zararlı hayvanlar olmayan kırmızı pandalar, avlanmaya geceleri çıkar, gündüzleri yüksek yerlerde ve ağaç dallarında uyuklamayı severler.

Kırmızı Pandalar Neyle Beslenmeyi Sever?

Hem otçul hem de etçil, yani omnivordurlar. Favori besinleri bambu filizleri olan kırmızı pandalar, diğer kök, ot ve meyvelerle de beslenirler. Otçul olmalarının yanında etçil oldukları da bilindiğinden, böcekler, küçük kemiriciler ve kuş yavrularıyla beslendikleri de bilinir.

Neden Tehlike Altındalar?

Fotoğraf / Michael Schaffler

Azalan nüfus eğilimi gösteren türlerden biri olan kırmızı pandalar, bölgedeki avcılık faaliyetleri ve yaşam alanlarının tahrip edilmesi nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıyalar. Uzun zaman boyunca zoolojik olarak sınıflandırılmakta güçlük çekilen bu şirin türe, insanlık hala alışamamış görünüyor. Literatüre ilk defa 1825 yılında giren “kırmızı panda” türü, o günden bu yana defalarca başka ailelere mensup olarak kaydedilmiş. 

Kendi hallerinde yalnız yaşamayı seven, favori yiyeceği bambu filizi olan bu keyfine buyruk türü korumak bizim elimizde! Tam da bu sebeple, kırmızı pandaların korunmasına dikkat çekmek ve insanlara onları tanıtmak için her yıl 15 Eylül, Dünya Kırmızı Panda Günü olarak kutlanıyor. Siz de bu günü kırmızı pandalar için planlanan etkinliklere katılarak geçirebilir, çocuklarınızı bu tatlı pandayla tanıştırarak onların yeni bir arkadaş edinmesini sağlayabilir ya da bir panda evlat edinebilirsiniz!