Doğal Güzellikleriyle Ölüdeniz ve Kabak Koyu

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2022

Kamp yapmak için en uygun bölgelerden biri olan Fethiye’yi keşfetmeye devam ediyoruz. Deniz kulağı adı verilen sayılı lagün oluşumlarından biri olan Ölüdeniz ve dünyanın koruma altına alınan 100 dağı arasında bulunan Kabak Koyu keşif için akla gelen ilk bölgelerden. Ölüdeniz’le başladığımız Fethiye turunun ikinci durağını Kabak Koyu olarak belirledikten sonra ulaşım yollarını araştırarak yollara döküldük. Elinden geldiğince yardım eden bölge insanı sayesinde sorunsuzca bu iki doğa harikasına ulaştık.

Mavi Bayraklı Plaj: Ölüdeniz

Ölüdeniz
Fotoğraf: İhsan Ulusoy

 

Ölüdeniz’e Fethiye’nin hemen hemen her bölgesinden ulaşılabiliyor. Yukarıdan çekilmiş fotoğraflarıyla hepimizin hafızasında yer edinen Ölüdeniz aynı zamanda yamaç paraşütünün merkezi. Plaj alanına girdikten sonra konumlanabileceğiniz farklı sahil şeritleri karşınıza çıkıyor. Sakin ve durgun deniziyle meşhur olsa da bölgenin turistik olması sebebiyle çok kalabalık olduğunu eklemek gerekiyor. Hem kumsalında hem de piknik alanında yer bulmak zor. Ücret karşılığı şezlong ve şemsiye edinebiliyorsunuz ancak şezlong kalmayabiliyor. Gökyüzünü izlerken uçan paraşütleri ve tökezleyen paraşütçüleri görmek keyif verse de içerideki kargaşanın Ölüdeniz’in doğal güzelliğini gölgelediğini söylemek yanlış olmaz.

Dağların Arasında Bakir Bir Koy: Kabak Koyu

Kabak Koyu
Fotoğraf: Alev Takil

 

Kabak Koyu, dağlarla çevrelenmiş ve etrafta yapılaşma olmayan Faralya Köyü’nün arkasında kalan küçük bir bölge. Aracınız yoksa Fethiye merkezinden ya da Hisarönü’nden yarım saatte bir kalkan dolmuşlarla yaklaşık 40 dakikada ulaşım sağlanıyor. Dağların ve dik yamaçların aşıldığı korkutucu bir yolculuktan sonra arabaların giremediği bir yokuştan inerek yirmi dakikada denize ulaşılıyor. Bölgenin büyüleyiciliği yolun zorluğunu unutturacak cinsten. Etrafı tamamen dağlarla örülmüş, ağaçlarla çevrili bu ortamda gün batımına kalmak mutlaka yapmanız gerekenlerden biri. Etrafta konaklamak isteyenlerin çadırını uygun bir bölgeye atması mümkün, etrafta kamp tesisleri ve bungalovlar da bulunabiliyor. 

Tüm güzelliğine rağmen Kabak Koyu’nun denizi teknelerin atıklarını bırakması sebebiyle oldukça kötü durumda. Bir diğer olumsuz özelliği ise bazı telefon şebekelerinin çekmemesi. Kabak Koyu’ndan sonra Faralya Köyü’nü gezmek isterseniz sayısız seçenek sizleri bekliyor; Likya Yolu parkurundan Aladere Şelalesi’ne ulaşılabiliyor ve Kelebekler Vadisi de bu bölgede yer alıyor. Eğer merakınız varsa küçük bir araştırmayla yoga dersi veren oteller ve grupları da keşfederek farklı aktiviteler yapabilirsiniz.