Big Chefs

Cumhuriyetimizin 100.Yılını Gamze Cizreli Önderliğinde Kutladık

Güncelleme Tarihi: 3 Kasım 2023

Ateşin yaratıcı gücüne inananlar ateşten korkmaz, aksine ateşin birleştirici gücü ile insanları etraflarına toplarlar… 

Bir dağ gezisinde, dağın tepesinde ya da bir yaz akşamında, deniz kenarında kumların üzerinde ateş etrafında şarkılar söyleyen, duygularını paylaşan insanlar düşünün… Hepinizin gözünde bambaşka ama odağında sevgi ve güçlü duygular barındıran görüntüler oluşacaktır.

Big Chefs

Biz de 28-29 Ekim 2023 tarihlerinde, Cumhuriyetimizin 100.Yılını kutlamak üzere, Big Chefs’in davetiyle gittiğimiz Ankara’da yaklaşık 300 kişi, BigChefs Yönetim Kurulu Başkanı Gamze Cizreli’nin etrafında, tıpkı bir ateşin etrafında toplanır gibi coşku ile umut ile bir aradaydık.

‘’Vatanını en çok seven işini en iyi yapandır.’’

Big Chefs

Gamze Cizreli’yi Türkiye topraklarında tanımayan yoktur, hatta yakında bunu tüm dünya için söyleyeceğiz. Ben yakından tanıma şansına sahip olan insanlardan biriyim ama bu yazıyı okuyor ve Gamze Cizreli’nin başarısının sırrını merak ediyorsanız tüm hayatını detaylı ve samimi bir şekilde anlattığı kitabı ‘’Ateşle Oynayanlar’’ kitabını okuyabilirsiniz…

Big Chefs

Cizreli, kitabını 29 Ekim’de Ankara’da gerçekleşecek 100. yıl Cumhuriyet kutlamalarına yetiştirmek için büyük bir emekle çalışmış. Gamze’nin hayatı çalışmak… Çalışırken de hep en iyiyi hedeflemek. “Büyük düşün, küçük adımlar at.” diyor kitabında da… Kendisinden gördüğüm ve kitapta okuduğum her şey birbirine ve en önemlisi Atatürk’ün ‘’Vatanını en çok seven işinin en iyi yapandır.’’ sözüne yaraşır nitelikte.

Cumhuriyet’in 100. Yılında | 100. Şube ile Atamıza Selam

Big Chefs

Atatürk’ün ‘’Efendiler! Yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz.’’ dediği 28 Ekim akşamı, kendisi bizlere ‘’Değerli misafirler, yarın Big Chefs’in 100. Şubesini açacağız.’’ müjdesini verdi. Bu şubeyi de Cumhuriyetimizin 100. yılına bir armağan olarak gördüğünü belirtti.

29 Ekim sabahı, BigChefs ailesi ve tüm davetliler, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak üzere ebedi istirahatgahı Anıtkabir’e ziyaret gittik. Cumhuriyetin değerini ve Atatürk’ün bu topraklarda bıraktığı derin izleri, Anıtkabir ziyaretiyle bir kez daha minnetle andık.

Big Chefs

Bu anlamlı ziyarette, BigChefs Yönetim Kurulu Başkanı Gamze Cizreli, Ulu Önder Atatürk’ün mozolesine Cumhuriyetin 100 yılını simgeleyen 100 adet kırmızı gül bıraktı; biz de davetlilerin de her biri olarak birer adet gül bıraktık. Anıtkabir ziyaretinin ardından, Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümüne özel olarak armağan edilen BigChefs’in Ankara Velux AVM’deki 100. şubesinin açılış davetine geçtik. Gamze’nin elinde çiçeklerle, gözlerinde yaşlarla, başı dik ve gururla yürüdüğü anlar, hayatım boyunca gözlerimin önünden hiç gitmeyecek.

Big Chefs

Bu topraklarda doğan ve mücadelesi devam eden bir kadın olarak Gamze’nin gözlerindeki o ışığı ve yaşları o kadar iyi anlıyorum ki, anlamaktan da öte hissediyorum.

Diyarbakır gibi ataerkil topraklardan çıkmış, hayatı boyunca farklı mücadeleler ile başa çıkmayı başarmış bir kadın olmak ve böyle tarihi bir günde 100 şube ve kitapla, yanında dünyanın en büyük bir hazinesi olan evladıyla kol kola yürümekten daha güzel ne olabilir?

Yemekte Ölçüyü Tutturan Hayatta da Tutturuyor

Gamze Cizreli’yi çok uzun yıllardır tanıyorum. Şaka değil, çok seviyeli bir dostluğumuz var diyebilirim. Gamze’nin en önemli özelliği; yardım isteyenleri, özellikle de yardım isteyen bir kadın ise hep desteklemek. Benim de kariyer yolculuğumda desteği paha biçilemezdir.

İnsanlarla mesafe ayarlama konusunda büyük bir usta olduğuna şahit oldum. Bu kadar sıcak olup da bu kadar iyi bir denge kurmak çok zorken onun bunu başarabilmesini mutfaktaki ustalığına bağlıyorum. Yemekte ölçüyü tutturan hayatta da tutturuyor bence…

İnsanlarla Arasına Duvarlar Örmek Yerine, Etrafına İnsandan Duvarlar Örenler

Bigchefs

Atatürk’in en büyük özelliği, yakınındakilere ve halka her zaman yakın ve ilgisi olması. O sebeple etrafındaki insanları kitlelere dönüştürüp onlarla tek yürek olarak ideallerine yoldaş yapabilmiş. Gamze de bunca sene işine yatırım yaptığı ölçüde, insana da harikulade bir yatırım yapmış.

Ankara’da başta sağ kolu Derya olmak üzere tüm Big Chefs ailesi, oğlu, ortağı, dostları, basın mensupları herkes Gamze’nin başarısına ve mutluluğuna candan ortak oldular.Sanki sadece kız tarafından oluşan bir düğün coşkusu vardı hepimizde.

Sevgili Gamze, yolun açık olsun. Açık olsun ki sen o yolları aydınlatmaya ve etrafındaki insanlara ışığını yaymaya devam et. Cumhuriyetimizin 100. Yılını geride bırakırken tüm kızlarımıza ve kadınlarımıza, kadın isterse nelere kadir olduğunu göstermeye, anlatmaya devam et.

Cumhuriyet Balosunda Ant İçtik

İki paragraf geride ölçüden bahsetmiştim. İşte Gamze’nin o ölçü kavramına 29 Ekim akşamı Atakule Big Chefs’de gerçekleşen 100. yıl Cumhuriyet Balosunda da şahit olduk. Bu özel gece, Cumhuriyetimizin 100. yılında anlamlı bir hikayeyi anlatan Big Chefs’in Cumhuriyetin 100. yılı temalı filmi gösterimi ile başladı.

Gamze Cizreli, uzun bir açılış konuşması yapmadı. Onun yerine, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına sahip çıkmaya ve Cumhuriyetin ilkelerine bağlı kalarak ikinci yüzyılda da aklın, bilimin, bilginin ve yaratıcılığın ışığında istihdam yaratmaya, üretmeye devam edeceğimize birlikte ant içtik.

Zeybek gösterisiyle duyguların yükseldiği baloda, sanatçı Selen Servi canlı performansına İzmir Marşı ve 10. Yıl Marşı ile başladı, tüm davetlilerin eşlik ettiği marşlar sayesinde birlik duygusu ve coşkunun zirve yaptığı bir gece yaşadık.