Contemporary İstanbul'da Neler Oluyor?

Contemporary İstanbul’da Neler Oluyor?

Güncelleme Tarihi: 8 Eylül 2022

İstanbul’un her yıl heyecanla beklenen en büyük çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul, 5 Ekim’de kapılarını sanatseverlere açtı. Peki, 10 Ekim Pazar akşamı saat 20.00’ye kadar devam edecek olan 16. edisyonda neler var? Gelin hep beraber bir göz atalım.

Tersane İstanbul

Haliç, namıdiğer Altın Boynuz… Güzeller güzeli İo’nun hikayesini bilirsiniz. Hani Tanrıça Hera onu Zeus’tan kıskanıp bir ineğe çevirmiş, arkasına da bir at sineği takmıştı. Boynuzlarını sağa sola vurup devasa yarıklar açarak sinekten kaçan İo, İstanbul’a da Haliç’i armağan etmişti. Şimdi ise Haliç, İstanbullulara Tersane İstanbul’u armağan etti diyebiliriz. 

Bizanslıların inşa ettiği ve Osmanlı döneminde de kullanılan tarihi tersane bölgesinin üzerinde konumlanan bu yeni alan, İstanbul için gözde bir etkinlik alanına dönüşecek gibi gözüküyor. Haliyle Contemporary İstanbul için de biçilmiş kaftan. Alan, içinden geçtiğimiz pandemi şartları da hesaba katılacak olursa oldukça güvenli bir seyir imkanı sunuyor.

Contemporary İstanbul’un 16. Edisyonunda Neler Var?

Contemporary İstanbul'da Neler Oluyor?
Contemporary İstanbul’da neler oluyor?

Fotoğraf: M. Emir Dereci

Contemporary İstanbul, dünyanın dört bir yanından onlarca galeriyi, yüzlerce sanatçıyı ve binlerce eseri bir araya getiriyor. Baş döndürücü bu fuar deneyimine dilerseniz özel sergilerden başlayalım.

Nef, mimar ve fotoğrafçı olan Sıtkı Kösemen’in 1973-1989 yılları arasında Bodrum’da çektiği fotoğraflardan oluşan “Dönüşümler’’ sergisi fuarda yer alıyor. Aynı bölümde Tosyalı Holding’in, usta heykeltıraş İlhan Koman’ın 100. yılı şerefine sergilediği dört eserin yanı sıra Yıldız Holding’in koleksiyonunda yer alan Burhan Doğançay ve Ekrem Yalçındağ’ın birbiriyle diyalog çalışmalarını da bulabilirsiniz. Ayrıca alanda Baksı Müzesi’nin Karadeniz’de yaptığı açık hava heykel sergisinin videosunu da izleyebilirsiniz.

Contemporary İstanbul'da Neler Oluyor?
Contemporary İstanbul

Pek çok ilke imza atan Contemporary İstanbul, 16. edisyonunda bir eserin de ölümüne de şahit oldu. Fuarın açılış gününde Ardan Özmenoğlu’nun bir heykeli üzücü bir kaza sonucu maalesef kırıldı. Fakat bu sizleri üzmesin. Çünkü Anna Laudel Galeri’ye ayrılan bölümü ziyaret ederek neonu ustaca kullanan Ardan Hanım’ın diğer çalışmalarını keyifle seyredebilirsiniz.

Buraya uğramışken Ramazan Can’ın halılarına da bir göz atmanızı tavsiye ederim. Halılar demişken grafiti sanatçısı Mr. Besk’in sprey boya ve halıları göz alıcı bir şekilde bir araya getirdiği “Turquerie” sergisi, House of Superstep sponsorluğuyla fuarda yer alıyor. Marion Fink, Tuba Önder Demircioğlu, Siamak Filizadeh ise diğer isimlerden bazıları. Herkesten tek tek bahsederek bitiremeyeceğimiz fuarı, Şükran Moral’in Faar Galeri’deki “Portreler’’ isimli solo sergisi ve Galeri 77’deki Gurgen Babayan imzalı “Ascension” tablosu ile karşılaşmadan terk etmeyin derim.

Özel Koleksiyon ve Projelerin Çeşitliliği

Contemporary İstanbul'da Neler Oluyor?
“Gelecek İçin Bayraklar” sergisi

Fotoğraf: M. Emir Dereci

Contemporary İstanbul, Tersane İstanbul’un sunduğu 10 bin metrekarelik açık alana da taşmış durumda. The Yard isimli bölümde Rachel Hayes’in Haliç’in harika manzarasıyla bütünleşen büyük ölçekli kumaş enstalasyonu sergileniyor. Hemen deniz kenarında sanatta sürdürülebilirliğe dikkat çekmeyi hedefleyen Gelecek İçin Bayraklar” sergisi yer alıyor. 25 sanatçının katılımıyla gerçekleşen serginin satışından elde edilen gelir, Parley for the Oceans ve TURMEPA’ya bağışlanarak kıyı ve denizlerin korunmasını desteklemeyi amaçlıyor. 

Alanının kısımları arasında gezerken güzel bir heykelle karşılaşmanın pek normal bir hadise olduğu fuarda, bir şeyler yiyip içerek sosyalleşebileceğiniz pek çok bölüm de mevcut. Bunların en keyiflisi ise Pernod Ricard Türkiye’nin alanında yer alan House of Brothers Lounge.

Fuarın en çok ilgi çeken sanat projelerinden Ustalaşma Döngüsü kapsamında genç sanatçı Yağmur Çalış’ın, usta sanatçı Seçkin Pirim’in dokunuşuyla döngüsünü tamamlayan, “REM Uykusu’’ eserini görmenizi tavsiye ederim. Tüm bunların yanı sıra Akbank Sanat Caz Festivali kapsamında gerçekleşen konserler ve pek çok etkinlik de bu deneyimde sizlere eşlik ediyor.

Sanatseverlerin yoğun ilgisine mazhar olan Contemporary Istanbul’un 16. edisyonu, Tersane İstanbul’da tam gaz devam ediyor. Gelmişken standımıza uğrayarak Yiğit Özçakmak’ın yarattığı Plumet gezegeninde bizlerle bir araya gelmeyi de unutmayın.

Kapak Fotoğrafı: M. Emir Dereci