Pernod Ricard’dan Sanatın Ustalaştıran Döngüsü…

Ustalaşma Döngüsünü Seçkin Pirim ve Yağmur Çalış Anlatıyor

Güncelleme Tarihi: 8 Ekim 2023

Pernod Ricard’ın desteğiyle hayata geçen “Ustalaşma Döngüsü” projesi kapsamında Yağmur Çalış’ın ürettiği ve Seçkin Pirim’in ustalık dokunuşuyla zengin bir harmana dönüşen “REM Uykusu” adlı eser, 10 Ekim akşamına kadar Contemporary İstanbul Pernod Ricard alanındaki House of Brothers Lounge’da sizleri bekliyor.

Proje kapsamında yapıtları yurt içi ve yurt dışında birçok özel koleksiyonda ve müzelerde yer alan ödüllü bir sanatçı ve genç bir yetenek buluşuyor. 20 m2’lik büyük bir alanda sergilenen, genç sanatçı Yağmur Çalış’ın “REM Uykusu” adlı kâğıt heykel enstalasyonu, usta sanatçı Seçkin Pirim’in dokunuşuyla döngüsünü tamamlıyor.

Pernod Ricard’ın DNA’sındaki çalışma prensipleriyle paralel şekilde ilerleyen, genç ve usta sanatçılar arasındaki döngünün bir çıktısı olan bu enstalasyon, uzun soluklu bir yolculuğun başlangıcı niteliği taşıyor. Ustalaşma Döngüsü projesi, bağımsız çalışan genç bir sanatçı ile ilham veren ve dünya çapında bilinen usta bir ismi bir araya getirerek bu döngünün somut bir örneğini sunuyor. Ustalığın, öncekileri ve sonrakileri tanımakla perçinlenen dokusu, ustalaşan birinin kendinden sonrakine dokunmasıyla döngüsünü hiç durmadan sürdürüyor.

İşte Pernod Ricard Türkiye tarafından sunulan Ustalaşma Döngüsü adlı proje ile ilgili detaylar…

“REM Uykusu” 

Pernod Ricard’dan Sanatın Ustalaştıran Döngüsü Yağmur Çalış
Yağmur Çalış

“İçinde bulunduğumuz çevrede kendimize ne kadar aitiz?” sorusuyla REM Uykusu eserini ortaya koyan Yağmur Çalış, yaşadığı toplumun kendisi üzerinde yarattığı etkileri tepkisel bir şekilde ve alegorik olarak anlatıyor. 

REM Uykusu eseri, zengin bir harmanın sonucu. Kağıt malzemelerden üretilen enstalasyon içinde yer alan saksı, Yağmur Çalış’ın içinde bulunduğu çevreyi, mürekkep balığı ise savunma mekanizmasını sembolize ediyor. Sandalyedeki kadın figürü de farkındalık olgusunun ve yüzleşmenin dışa vurumunu sembolize ediyor.

Seçkin Pirim’in REM Uykusu’ndaki ustalık dokunuşu, “Ustalaşma Döngüsü”nün esere kattığı değeri gösteriyor. 

Pernod Ricard’dan Sanatın Ustalaştıran Döngüsü Seçkin Pirim
Seçkin Pirim

Ustalaşma Döngüsü

Başka bir sanatçının sanatına dokunursan kendi sanatını zenginleştirirsin… Bu devamlılığa “Ustalaşma Döngüsü” diyebiliriz. Birçok sanatçı için bu döngü, sanatta zengin bir harman elde etmenin temel ilkesidir. 

Pernod Ricard Türkiye’nin desteğiyle hayat bulan bu eserde imzası olan ve döngüyü tamamlayan sanatçıları yakından tanıyalım. 

Yağmur Çalış

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölümü’nden mezun olan 1991 doğumlu yeni nesil sanatçı Yağmur Çalış, doğadaki savunma mekanizmaları ve kavram zıtlıkları üzerinde çalışıyor. Çalış, eserlerinde ana malzeme olarak kağıt kullanıyor.

Seçkin Pirim

Heykel ve tasarım alanında birçok ödüle sahip olan usta sanatçı Seçkin Pirim, 2000 yılında MSGSÜ Heykel Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra sanatçının eserleri dünya çapında 50’den fazla sergide yer aldı. Birçok eseri hala dünyanın farklı yerlerindeki özel koleksiyon ve müzelerde yer almaya devam ediyor.