Çocuğunuzun Motor Becerilerini Geliştirmek İçin Oyunlar

Çocuğunuzun Motor Becerilerini Geliştirmek İçin 5 Oyun

Motor becerisi, ilk bakışta mekanik anlamda çağrışım yapabiliyor. Aslında bu terim; kas tonusu, mobilite, çeviklik, koordinasyon kavramlarıyla ilgili. Çocuğunuzun gelişiminde önemli rol oynayan bu becerileri geliştirmenin farklı eğlenceli yollarını sizin için bir araya getiriyoruz. İşte çocuğunuzun motor gelişimini destekleyen oyunlar…

Ritim Oyunu

Çocuğunuzun Motor Becerilerini Geliştirmek İçin Oyunlar

Fotoğraf: Unsplash / Sebastian Pandelache

Ritme dayalı bu oyun için vurmalı bir çalgı görevi görecek bir ekipmana ihtiyacınız olacak. Etrafta oyuncak bir davulunuz veya tefiniz yoksa bunun yerine ters çevrilmiş bir karton kutu ya da bir tencere kapağı kullanabilirsiniz.

Yavaş bir vuruş ile dokunarak başlayın ve ilerledikçe bir, iki, üç, dört diyerek sayın. Çocuğunuzdan, siz saydıkça ritme göre zamanında adım atarak odanın içinde yürümesini isteyin. Dörde kadar saymayı deneyin ve dört adım attığında coşkuyla bağırın! Bu aşamada durduğunu belli etmek için elinizi kaldırın. Daha sonra kollarını sallamak, ellerini çırpmak ve sallanmak ya da dans etmek gibi farklı hareketler yapmasını isteyin.

Çocuğunuzun Edineceği Beceriler

Çok önemli bir beceri olan dinleme, bu oyunda büyük rol oynar. Oyun boyunca çocuğunuzun ritme tepki verme becerisinin ne kadar geliştiğini izleyin. Aynı zamanda kaba motor beceriler gelişimini destekleyen oyunlar arasında yer alan ritim oyunu, özellikle bacaklar ile kollardaki kasların kontrolünü artırmak için güzel bir seçenektir.

Büyük Aşçı ve Küçük Aşçı

Çocuğunuzun Motor Becerilerini Geliştirmek İçin Oyunlar

Fotoğraf: Unsplash / Gohar Avdalyan

Yetişkin aşçılar gibi davranırken çocuklar gerçek yiyeceklerle oynamak ister. Cheerios gibi küçük bir yuvarlak kahvaltılık gevrek bu oyun için idealdir. Ayrıca tatlı ve ekşi meyveler kullanmanız gerekecek. Yiyeceklerin her birini üç ayrı kaba dökün. Çocuğunuzun tüm bu yiyeceklerin her birini bir tahta kaşıkla iyice karıştırdığından emin olun.

Çocuğunuz; sıcak, acı ve tatlı gibi farklı tatları canlandırırken komik suratlar yapmanıza bayılacak! Bu yüzden, onu, sizi taklit etmesi için cesaretlendirin. 

Çocuğunuzun Edineceği Beceriler

Bu oyun, yürümeye başlayan çocuğunuzun ince motor becerilerini geliştirmek için idealdir. Baş parmak ve işaret parmağı arasında bir şeyler tutmak, dil ve dudaklardaki daha küçük kasları yemekleri tatmak ve keşfetmek için kullanmak gibi eylemler içerir.

Bir Kırmızı, Bir Mavi 

kaba motor gelisimi

Fotoğraf: Unsplash / Yuri Shirota

Bu oyun, evdeki eşyaları farklı yığınlara ayırmayı kapsar. Bu yüzden büyük bir çantaya ihtiyacınız olacak. Çantayı çoraplar, kitaplar, oyuncaklar ve toplar gibi kolayca tanınan nesnelerle doldurun. Bu nesnelerin renkleri kırmızı, mavi ve sarı olsun.

Çantanız dolduğunda birlikte oturun, üç farklı renkteki eşyaları çıkarın, elinize rastgele nesnelerden birini alarak rengin adını çok açık bir şekilde söyleyin ve ardından üç renkli yığından birinin üzerine koyun. Bunu birkaç kez tekrarlayın ve ardından çocuğunuzu harekete geçmesi ve doğru renkli yığını bulması için cesaretlendirin.

Çocuğunuzun Edineceği Beceriler

Bu oyun, çocuğunuzun elleri, gördükleri ve yaptıkları arasında koordinasyon sağlayan görsel motor becerilerini geliştirmek için harikadır. Oyun, aynı zamanda çevresinden renkler ve çeşitli nesneler hakkında çocuğunuzun bilgi edinmesine ve kelime dağarcığını genişletmeye yardımcı olur.

Vücudumuzu Tanıma

motor becerileri destekleyen oyunlar

 

 

Fotoğraf: Unsplash / Paige Cody

Vücudumuzu tanıtan bir çocuk şarkısı bulun. Şarkıdaki tüm vücut parçalarını adlandırarak oyuna başlayın ve şarkı esnasında çocuğunuzdan önce kendi kafasına, sonra sizin kafanıza, omuzlarına ve sonra da sizin omuzlarınıza dokunmasını isteyin. 

Baş, omuzlar, dizler ve ayak parmakları yeni yürümeye başlayan çocuklar için her zaman önemlidir. Çünkü zıplamalarını sağlayan kısımlardır. Ayrıca bu şarkı, çocuğunuza vücudun farklı bölümlerinin adlarını nasıl telaffuz edeceğini öğretmenin güzel bir yoludur.

Çocuğunuzun Edineceği Beceriler

Bu oyun, kolu dirseğe dokunmak için bükmek gibi büyük hareketler ile kaba motor beceriler için oldukça iyidir. Eğilmeyi ve dik durmayı içerdiği için aynı zamanda denge ve gücü de geliştirir.

Oyuncak Ayıyı Bulma

motor beceri icin oyunlar

Fotoğraf: Unsplash / Sandy Millar

Çocuğunuz için bir oyuncak veya nesneyle saklambaç oynamak eğlencelidir, çünkü siz de bu oyuna katılabilirsiniz. Çocuğunuzun en sevdiği ayıcığı veya bebeği alın ve ona oyuncağını saklayacağınızı söyleyin.

Oyuncak ayının nerede olduğuna dair hiçbir fikriniz yokmuş gibi yapın ve odanın içinde emekleyerek giderken “Ayıcık, neredesin?” diye yüksek sesle sorun. Oyuncağı beraber bulmaya çalışın. 

Çocuğunuzun Edineceği Beceriler

Eller ve dizler üzerinde hareket etmek, yaşamın ilerleyen dönemlerinde iyi bir denge ve hatta spor yapma becerisine yardımcı olan önemli bir kaba motor beceridir. Bu kapsamda oyuncak ayıyı bulma, kaba motor gelişimini destekleyen oyunlar arasında yer alır.

Bardak Dizme

motor beceri icin oyunlar

Fotoğraf: Unsplash / Daiga Ellaby

Motor becerisi için oyun listelerinde bardak dizme olmazsa olmazlardan biri. Set olarak edinebileceğiniz bu oyunda, kartlarda hazır şekiller yer alır ve bu şekiller doğrultusunda çocuğunuz bardakları dizer. 

Çocuğunuzun Edineceği Beceriler

Bu oyun el ve göz koordinasyonu gelişimini merkezine alır. Bununla birlikte çocuğunuzun bir şeyleri nasıl bir araya getireceğini görmesi ve konsantrasyonunu geliştirmesi sağlanır.

Boncukları İpe Dizme

motor beceri icin oyunlar

Fotoğraf: Unsplash / Tomas Petz

Oyunun adında her ne kadar ip geçse de aslında boncuklar ipe değil çubuğa dizilir. Bunun için ihtiyacınız olan ahşap ya da farklı malzemeden çubuklar ve boncuklardır. Sonrasında çocuğunuzla boncukları eşit sayıda paylaşıp daha kısa sürede dizmek için yarışabilirsiniz.

Çocuğunuzun Edineceği Beceriler

İnce motor becerileri geliştirmeyi hedefleyen bu oyun, şekil-zemin ilişkisi kurma becerisini de ileri taşır. Görsel algının hızlanmasına yardımcı olur ve parça-bütün ilişkisi kurma yeteneğini geliştirir.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash / Markus Spiske