Black Friday İndirimlerinde Bilinçli Alışveriş Yapma Rehberi

Güncelleme Tarihi: 2 Mart 2021

Kasım ayı dünyanın birçok noktasında indirim çılgınlıklarının yaşandığı bir zaman. İster buna Efsane Cuma deyin, isterseniz Black Friday indirimleri… Reklamlar, mesajlar, mailler ve aklınıza gelebilecek her yerden gelen bu “Alışveriş yapmalısın!” alt metinli bombardıman, yıllardır alışkın olmamıza rağmen yine de aklımızı çelmeyi ya da en azından aklımızda kalmayı başarıyor. 

Tüketim çılgınlığının zirvede olduğu kasım ayında alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelermiş gelin birlikte bakalım.

Gerçekten İhtiyacınız Var mı?

Fotoğraf: Etienne Girardet

Birçok sitede yer alan indirimler, sizi mutlaka o kategoride yer alan ürünleri incelemeye itebilir. %50’nin üzerinde yapılan indirimler ise içimizde gizlenen tüketim canavarının ağzını sulandırabilir. Fakat sepetinizi doldurmadan önce gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını kendinize sormalısınız. Hatta bu indirimlere bakmadan önce ihtiyaçlarınızın listesini çıkarın ve acil olanları işaretleyin. Böylece liste dışına çıkmadan alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Unutmayın, ne kadar indirim olursa olsun ihtiyacınız olmayan bir şeyi almak bütçenize zarar verir.

İndirimler Gerçek mi? 

Fotoğraf: Artem Beliaikin

İndirim zamanı geldiğinde fiyatlar oldukça düşebiliyor. Belki de yalnızca düşmüş gibi görünüyor. O ana kadar aklınızda olmayan bir ürünün piyasa fiyatını takip etmemeniz normal. Peki indirim algısı oluşturmak için online mağazalarda fiyatların yüksek gösterilmesi normal değil mi? 

Geçtiğimiz yıllarda sosyal medya aracılığıyla bunun birçok örneğini gördük. Fiyatlar her zamankinden fazla gösterilip indirim yapılmış imajı verilebiliyor. Bunlara aldanmamak için ihtiyacınız olan ürünleri kasım indirimleri öncesinde de takip edebilir veya başka sitelerden fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

Mağazaların Güvenilirliliğinden Emin Olun

Fotoğraf: Kelly Sikkema

Dijital dünya her şeyi kolaylaştırdığı gibi insanları suistimale de açık hale getiriyor. O çok istediğiniz telefonun yarı fiyata düştüğünü gördüğünüzde kendinize engel olamayabilirsiniz. Ama bir an durun ve karşınızdakinin gerçek bir satıcı olup olmadığını sorgulayın. Sonra haberlerde sıklıkla gördüğünüz manzaraları aklınıza getirin ve mouse’tan yavaşça uzaklaşın. 

Kuponlara Kanmayın

Fotoğraf: rupixen.com

Birçok alışveriş sitesi indirim kuponları hediye ediyor. Kuponları toplayarak veya belirli ürünler dahilinde verilen kodları girerek indirim kazanıyorsunuz. Siz kuponları toplarken ihtiyacınız olmayan birçok ürünün inanılmaz bir fiyatla sunulduğu bilgisine maruz kalıyorsunuz. Veyahut hiç ihtiyacınız olmayan ürünlerin olduğu kategorilere yönlendiriliyorsunuz.

Yalnızca küçücük bir şey almak için girdiğiniz siteden nihayetinde sepetiniz dolu ve cüzdanınız boş şekilde çıkabilirsiniz. Mağazalar indirim konusunda birbiriyle yarışırken aslında satış rakamlarını artırmak için çetin bir mücadelede olduklarını aklınızdan çıkarmayın.