Balinalar, Parazitleri İçin İnsanlardan Yardım Almayı Öğrendi

Balinalar, Parazitleri İçin İnsanlardan Yardım Almayı Öğrendi

Canlı çeşitliliği açısından dünyanın en zengin habitatı olarak nitelendirebileceğimiz okyanuslar, birbirinden ilginç mutual yaşam örneklerine ev sahipliği yapıyor. Yakın zamanda yine oldukça şaşırtıcı bir birliktelik, balinalar ile insanlar arasında yaşandı.

Meksika’nın kıyı eyaletlerinden olan Baja California açıklarında yüzen gri balinalar, parazitlerinden temizlenmek amacıyla insanlardan yardım almayı öğrendi.

İnsanların Hareketlerini Takip Ediyorlar

Balinalar, Parazitleri İçin İnsanlardan Yardım Almayı Öğrendi
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Yakın zamanda Kuzey ve Güney Amerika kıyılarında daha fazla görülmeye başlayan gri balinalar, son yıllarda turistlerin ilgi odağı haline gelmiş durumda. Özellikle Baja Californida’dan balinaları gözlemlemek amacıyla onlarca tekne turu düzenleniyor.

Tekne turları sırasında rastlanan bu ilginç durum, balinaların düzenli olarak insanlarla yakınlık kurduğunu, kendilerini sevdirdiğini ve parazitlerin temizlenmesi için yardım beklediğini gösteriyor.

The Guardian’da yer alan habere göre Ojo de Liebre lagününde balina gözlemi turu düzenleyen bir kaptan, kayda aldığı görüntülerde balinaların sakin bir şekilde parazitlerin temizlenmesini beklediğini ortaya koydu.

Paco Jimenez Franco, bir ABD haber sitesine verdiği demeçte, “Bunu aynı balina ve diğerleriyle defalarca yaptım. Benim için oldukça heyecan verici.” dedi.

Yapılan gözlemlerde balinaların teknelerin geliş ve gidişlerini takip ettiği, kendilerini temizletmek üzere düzenli olarak yaklaştığı saptandı. Yaklaşık 80 yıl boyunca yaşayabildiği bilinen gri balinaların oldukça güçlü hafızalarıyla bu davranışı bir alışkanlık haline getirerek insanlarla simbiyotik bir yaşam içerisine girdiği düşünülüyor.

Kapak Fotoğrafı: Pxhere