atatürk hakkında bilinmeyenler

Her Biri Birbirinden Değerli Bilgiler: Atatürk Hakkında Bilinmeyenler

O’nu siyasetten tanıyoruz, savaş meydanlarından tanıyoruz. Peki günlük hayatta Atatürk nasıl biriydi? İşte Atamız hakkında bilmediğimiz bazı bilgiler…

Ülkemizin çöküş halinde, hastalıklı bir devletten modern, laik ve yenilikçi bir ulus devletine dönüşmesinde en büyük rol oynayan lider, Atatürk! Günümüzde seveni çok, askerleri hiç bitmeyecek bir lider olan Mustafa Kemal Atatürk’ü, vefatı olan 10 Kasım gününde de minnet, saygı ve özlemle anıyoruz. Gelin Atatürk hakkında pek fazla bilinmeyenlere bir göz atalım:

atatürk hakkında bilinmeyenler

Sportmen ve Aktif Biriydi

Atatürk, günlük hayatında siyasetin yanı sıra, pek çok kişisel hobiye sahip bir insandı. Atatürk’ün günlük hayatında yapmayı sevdiği aktivitelerden bazıları at binmek, yüzmek ve bilardo, poker gibi oyunlar oynamaktı. 

Mustafa Kemal Atatürk, kumarbaz bir adam değildi, sanılanın aksine arkadaşlarıyla poker oyunlarını “fasulyesine” oynardı. Bunun yanı sıra her gün at binmeye gider ve havanın güzel olduğu günlerde de yüzmeye gitmekten kaçınmazdı. Sportmen kişiliğiyle anılan Mustafa Kemal Atatürk, Türk gençlerine de spora önem vermelerini öğütlemiştir. 

Atatürk’ün Köpeği: Foks

Atatürk, hayvan sevgisiyle bilinen bir liderdi ve beslediği pek çok hayvan vardı. Boş zamanlarında sürekli ata binerdi ve at beslerdi; atlarını da gelen önemli ziyaretçilerine mutlaka gösterirdi. 

Aynı zamanda Mustafa Kemal, güvercinleri de çok severdi, Çankaya Köşkü’nde sadece güvercinlerle ilgilenen bir bakıcısı vardı. Atatürk’ün yanından hiç ayırmadığı bir de köpeği vardı; Foks! 

Bir av köpeği olan Foks, günümüzde Anıtkabir’de doldurulmuş bir şekilde ziyaretçilere sergilenmeye devam ediyor. 

Atatürk’ü Kan Tutardı 

atatürk hakkında bilinmeyenler

Atatürk, savaş meydanları dışında kan gördüğünde fenalaşırdı. Bunun bir örneği de, Atatürk’ün adına kurban kesilirken hayvanlara bakamaması olarak bilinir. Yurt içinde gittiği gezilerde pek çok yerde Ata’nın adına kurbanlar kesilirdi, Mustafa Kemal ise bu görüntüden rahatsız olur ve arkasını döner, bazen de hayvanların kurban olarak kesilmelerine engel olurdu. 

Eşitlikten Asla Ödün Vermezdi 

Atatürk, bir devlette statüsü ne olursa olsun herkesin eşit şartlarda muamele görmesi gerektiğine inanan bir liderdi; bu konuya milletvekilleri ve hatta kendisi de dahil… 

Bir gün yanında birkaç milletvekilini alarak trene binmek istemişti. Bilet alırken trenin milletvekillerine ücretsiz olduğunu öğrendiğinde ise tepkisini dile getirmişti. Statüsü ne olursa olsun herkesin eşit olması gerektiğine inanan Atatürk, “Ne de güzel halkçılık ama!” diyerek milletvekillerine tepki göstermiş, kendisi dahil herkesin bilet alarak trene binmesi gerektiğini savunmuştu.

Zekice Esprileri Meşhurdu

atatürk hakkında bilinmeyenler

Ata’mızı bizden alan hastalığı gün yüzüne çıkmadan önce Atatürk bir doktora görünmüştü. Muayene esnasında doktoru Fissinger, Atatürk’e günde kaç paket sigara bitirdiğini sormuş, karşılığında ise “sekiz” cevabını almıştı. Bu cevaba çok şaşıran Dr. Fissinger, günde iki pakete indirmesi gerektiğini söylemiş, sonrasında da Atatürk’ün gülen yüzüyle karşılaşmıştı. Atatürk, Fissinger’e;

“Günde zaten iki paket içiyordum, artık bunu sizin izniniz ile devam ettireceğim.” demiştir. 

Sofralardan Tam Olarak Doymadan Kalkardı

Atatürk, hayatını harp okullarında ve savaş meydanlarında geçirmiş biriydi, bu da ona aç karın ile gün geçirebilmeyi öğretti. Her ne kadar yemek yemeyi çok sevse de sofralardan her zaman doymadan kalkardı. 

En sevdiği yemek olan etsiz kuru fasulye ve pilav sık sık yapılırdı fakat Atatürk, bir savaş alışkanlığı olarak hiçbir zaman tam olarak doymayı beklemez, sofraları her zaman doymadan terk ederdi.

UNESCO Tarafından Seçilen Atatürk Yılı: 1981

atatürk hakkında bilinmeyenler

8 Kasım 1938 gününde ebedi istirahate ulaşmadan önce komaya giren ve iki gün sonrasında hayatını kaybeden Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümü, Türkiye başta olmak üzere tüm dünyayı yasa boğmuştur. Yalnızca Türkler tarafından değil, tüm dünya tarafından takip ve takdir edilen bir lider olan Atatürk’ün doğumunun 100. yılına takriben 1981 yılı UNESCO tarafından “Atatürk Yılı” olarak seçilmiştir. 

“Yüz yılda bir gelir böyle bir lider!” diye boşuna dememişler. Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumunun yüzüncü yılı dolayısıyla gerçekleştirilen UNESCO destekli etkinlikler ve konserler sonrasında 1981 yılının “Atatürk Yılı” olarak kutlanmasına karar verilmiştir. 

Son Sözü: “Aleykümselam.”

atatürk hakkında bilinmeyenler

8 Kasım günü girdiği komada 30 saat boyunca kalan Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği son söz, “Aleykümselam” olarak biliniyor. Hastalığı gün geçtikçe kötüleşen Atatürk, her gün farklı doktorlar tarafından ziyaret alıyor ve tedavi ediliyordu. Komaya girmeden hemen önce hasta yatağından tedaviye gelen doktora uzun uzun bakmış, ardından da “Aleykümselam” diyerek gözlerini kapatmıştır. 

Ebedi istirahatinin üstünden yıllar geçse de saygımızı ve sevgimizi hiçbir şekilde kaybetmediğimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e; Türk halkı ve gençleri olarak sonsuz minnet duyuyoruz.