atatürk filmleri

Onu Anlamak İçin: Atatürk’ü Anlatan Filmler

Bir hayat düşünün ki içerisine azim, başarı, kararlılık ve geleceği şekillendirecek yepyeni devrimler sığsın. Genç bir subay olan Mustafa Kemal, zekası ve inancıyla hem kendi hayatını hem de bir ülkenin kaderini değiştirdi. Tarih kitapları ve Atatürk filmleri, tüm bunları anlamak için bize yardımcı oluyor.

Atatürk’ü anlamak önemli, çünkü onun açtığı çağdaş bir medeniyet olma yolu, bizim her zaman üzerine bir şeyler koyarak ilerlememiz gereken bir yol. Bunu da ancak onu anlayarak yapabiliriz. 

Atatürk ile İlgili Film Önerileri

atatürk filmleri

Bir Atatürk dizisi yapılsa ve tüm hayatını detaylı bir şekilde alsa sezonlar boyunca süren bir yapım karşımıza çıkabilir. Bu nedenle Atatürk hakkında filmler, birbirinden farklı dönemleri ve farklı açılardan ele alıyor.

Kişilerin anlatımlarına, notlara, tarihi dokümanlara dayanan birbirinden farklı filmlerin her biri izlemeye değer. Biz de Cumhuriyet’in 100. yılında sizin için Atatürk ile ilgili 7 filmi listeledik. 

Veda (2010) | IMDB: 7.2

Tür: Biyografi, Dram, Tarih

Süre: 1 s. 54 dk.

Yönetmen: Zülfü Livaneli

Platform: TVPlus

Atatürk hakkında filmler genellikle herkesin bildiği tarihi olaylardan yola çıkılarak yapılıyor. Fakat Zülfü Livaneli tarafından çekilen veda, Atatürk’ün bütün hayatına tanık olan birinin anlatamından yola çıkıyor. 

Salih Bozok, tıpkı Atatürk gibi 1881 yılında Selanik’te doğdu. Atatürk’ün çocukluk arkadaşıydı ve onunla birlikte harp okuluna gitti. İlk yıllarında birlikte subaylık yapan iki arkadaş, hayatları boyunca hiç ayrılmıyor. Bir gün Atatürk’ün Salih Bozok’a hiç ayrılmayacaklarını söyleyerek “Seni kendime yâver yapacağım.” dediği ve yaptığı da biliniyor.

Hem çocukluk, hem savaş hem de son yıllarında Mustafa Kemal’in hayatına şahit olan bir kişinin anlatımının sinemaya aktarılması ile ortaya çıkan Veda, Atatürk’ün hayatına farklı bir açıdan bakıyor. 

Mustafa (2008) | IMDB: 6.7

Tür: Biyografi, Dram, Tarih

Süre: 2 s. 10 dk.

Yönetmen: Can Dündar

Can Dündar’ın belgesel tecrübesi ve hikaye anlatıcılığını ustalıkla birleştirdiği film, Atatürk’ün çocukluk yıllarından başlayarak ölümüne kadar geçen süreyi kapsıyor. Ancak bu anlatım içerisinde yalnızca Atatürk’ün yaptıkları değil, insani yönü ve hissettikleri de ele alınmış.

Filmin yapım sürecinden önce Can Dündar, Atatürk’ün gençlik yıllarında tuttuğu not defterlerini inceleme fırsatı bulmuş ve burada parasızlık nedeniyle yaşadığı zorluklardan aşklarına kadar birçok konuda fikir sahibi olmuş. Elbette Dündar, bu bilgilere filminde de yer vermiş. 

Dersimiz Atatürk (2010) | IMDB: 6.2

atatürk filmleri

Tür: Biyografi, Dram, Tarih

Süre: 1 s. 32 dk.

Yönetmen: Hamdi Alkan

Platform: TVPlus

Atatürk’ü ilk olarak çocukluk yıllarımızda öğrenmeye başlarız. Dersimiz Atatürk de beşinci sınıf öğrencisi bir grup çocuğun Atatürk’ü öğrenme hikayesini konu alıyor.

Öğretmenleri tarafından Atatürk’ü daha yakından tanıma ve anlamaları için bir araştırma ödevi alan çocuklar, bunun için tarihçi bir dedenin yardımına başvuruyor. Olayları farklı şekillerden anlatmayı seven tarihçi dede, çocukları etrafına topluyor ve onları uzun bir yolculuğa çıkarıyor. 

Çanakkale 1915 (2012) | IMDB: 6.2

Tür: Dram, Tarih

Süre: 2 s. 08 dk.

Yönetmen: Yeşim Sezgin

Platform: TVPlus

Çanakkale, yalnızca bir savaş değil aynı zamanda bir destan. Kurtuluş Savaşı filmleri arasında belki de en önemli cephelerden birinde yaşananları anlatan yapım, burada olanları ve insanların psikolojisini oldukça başarılı şekilde vermeyi başarıyor. 

Veli ve Mehmet Ali adında iki arkadaşın hikayesini anlatan film, seferberlik ilan edilmesiyle başlıyor. Gönüllü olarak askere yazılan arkadaşlar kısa sürede Eceabat’a gönderiliyor. Mustafa Kemal’in önderliğindeki 19. Tümen’e katılan Veli ve Mehmet Ali, burada büyük bir inanç ve kararlılıkla savaşıyor.

Filmde yalnızca Mustafa Kemal değil aynı zamanda Çanakkale Savaşı’nda efsane olmuş Seyit Onbaşı, Boyabatlı Mustafa, Hüseyin Avni Bey gibi isimlere ve Nusrat Mayın Gemisi’ne de değiniliyor.  

Atatürk’ün Fedaisi Topal Osman (2013) | IMDB: 3.7

Tür: Dram, Tarih

Süre: 1 s. 30 dk.

Yönetmen: Atilla Akarsu

Topal Osman ismini hiç duymamış olabilirsiniz. Fakat Topal Osman ülkesine aşık biri. Babası askere gitmemesi için altın olarak bedel ödemeye razıyken Osman, gönüllü olarak Balkan Savaşı’na katılıyor. Burada dizine şarapnel parçası isabet ettikten sonra ise topal kalıyor. Ancak bu Osman’ı durdurmuyor. 

Kendi kurduğu gönüllü birlikte Topal Osman önce Kafkas Cephesi’nde sonra da Rum çetelerine karşı savaşıyor. Bu sırada Atatürk’e karşı yapılan suikast girişimlerinden sonra Ankara’ya çağrılıyor ve bizzat Atatürk’ün korumalığını yapıyor. Ancak Topal Osman’ın Ankara hayatı onun için hiç de kolay geçmiyor. 

Sarı Zeybek (1993) | IMDB: 8.5

atatürk filmleri

Tür: Belgesel, Biyografi, Tarih

Süre: 44 dk.

Yönetmen: Can Dündar

Sarı Zeybek, belki de en fazla bilinen ve izlenen Atatürk filmi. Can Dündar’ın yönetmenliğinde çekilen ve içerisinde gerçek Atatürk videoları yer alan yapım, Mustafa Kemal’in son 300 gününe odaklanıyor.

Atatürk’ün hastalığı, teşhis konulması ve bu sırada yaşananları anlatan yapım, Atatürk’ün en yakınındaki insanların anlatımları ile şekilleniyor. 

Zübeyde, Analar ve Oğullar (2023) | IMDB: 6.1

Tür: Biyografi

Süre: 1 s. 40 dk.

Yönetmen: Cenk Yaz

Atatürk ile ilgili filmler, genellikle savaş yıllarını anlatıyor. Ancak 2023 yapımı olan Zübeyde, Analar ve Oğullar ise daha çok Atatürk’ün çocukluk yıllarından bahsediyor.

Zübeyde Hanım’ın kocasını kaybettikten sonra çocuklarını yetiştirmesi, Mustafa Kemal ile olan diyalogları ve Mustafa’nın bir direniş lideri olma yolunda emin adımlarla ilerlemesini anlatıyor. Filmde Zübeyde Hanım’ı Aslihan Güner, Mustafa Kemal’i ise Alican Yücesoy canlandırıyor.