Amsterdam’da Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Yer

Amsterdam’da Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Yer

Avrupa’nın en güzel şehri hangisi? Çoğu kişi için bu sorunun cevabı Amsterdam olabilir… Hollanda’nın başkenti Amsterdam, aslında Amstel ırmağının kıyısında kurulan eski bir balıkçı köyü. Şehrin eski bölümü kanallarla çevrili ve bu kanalların çevresinde birbirinden renkli, mimarisi oldukça etkileyici yapılar var. Doğası, dans eden evleri ve farklı lezzetleriyle Avrupa’nın en dikkat çekici şehri olduğu kesin! Sanat anlamında da diğer Avrupa şehirlerine göre oldukça ön planda. Öyle ki Anne Frank, ressam Rembrandt van Rijn ve Vincent van Gogh, Amsterdam’ın geçmişte yaşayan sakinleri arasında yer alıyor. Bu yazımızda Amsterdam’da mutlaka görülmesi gereken yerler listesini sizlerle paylaşmak istiyoruz. İşte, şehrin en ilgi çekici konumları… 

Prinsengracht (Prenses Kanalı)

Amsterdam’da Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Yer
Fotoğraf : Tuba Nil Dengiz

Amsterdam’da kanallar şehrin ruhunu oluşturuyor. Tarihten günümüze isimleriyle gelen Herengracht (“Heren”, Amsterdam’ın yönetici lordlarından birinin adı, “gracht” kanal anlamına geliyor, bu nedenle ismi “Lordların Kanalı”), Keizersgracht (İmparatorun Kanalı) ve Prinsengracht (Prens Kanalı) olarak yer alıyor. Amsterdam’a gidip bu kanallarda fotoğraf çektirmeden dönmek olmaz! Ayrıca dilerseniz yürüyerek, dilerseniz de tekne ile kanal turu yapabilirsiniz. Hangisini tercih ederseniz edin Prinsengracht, Amsterdam’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Van Stapele Koekmakerij

Amsterdam’da Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Yer
Fotoğraf : Tuba Nil Dengiz

Adres: Heisteeg 4, 1012 WC Amsterdam, Holland

Instagram: @vanstapele

Siz de bir kurabiye canavarı iseniz mutlaka görülmesi gereken yer listenizde yer almasını tavsiye edeceğimiz bir kurabiye dükkanı var sırada: Van Stapele Koekmakerij! Cookie ürünü satarak önünde sıra oluşturan bir mekandan bahsediyoruz… 

Mekanın yer aldığı sokak kanala açılıyor. Bu kanalın başında Van Stapele Koekmakerij’den yetkili bir kişi oluyor ve siz kendisiyle iletişime geçip beklerken o da elindeki iletişim aracıyla size boşluk olup olmadığının haberini veriyor. Kurabiyeler günlük olarak dükkanın içerisinde, gözünüzün önünde şekillendirilerek fırınlanıyor. Cookie’lerin raf ömrü uzun olduğundan dolayı hediye olarak da tercih edebilirsiniz.

Van Gogh Museum

Amsterdam’da Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Yer
Fotoğraf : Tuba Nil Dengiz

Adres: Museumplein 61071 DJ Amsterdam

Instagram: @vangoghmuseum

Amsterdam’a gitmişken Van Gogh Müzesi’ni görmemek olmaz. Üstelik binanın oldukça farklı tasarlanması, içerisi kadar dışarıda da zaman geçirmenizi sağlıyor. Müzede 200’den fazla resim, 500 çizim ve Japon eseri mevcut.

Müze binasının tasarımında iki tasarımcı rol almış. Gerrit Rietveld ana binayı tasarlamış ve Kisho Kurokawa ise büyük dairesel kanada imza atmış. Müzede Van Gogh’un ünlü eserlerinden Günebakanlı Vazo, Arles’teki Yatak Odası, Buğday Tarlasındaki Kargalar gibi eserler yer alıyor. Ayrıca burası ulusal bir müze olmakla birlikte Van Gogh’un resim ve çizimlerinin sergilendiği dünyadaki en büyük müze olma özelliği de taşıyor. 

Zaanse Schans

Amsterdam’da Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Yer
Fotoğraf : Fırat Şener

Adres: Zaandam, Hollanda

Adını Zaan Nehri’nden alan Zaanse Schans, adeta tablo gibi bir yer… Amsterdam’ın kuzeyinde yer alan bu tatlı kasaba, kesinlikle mutlaka görülmesi gereken yer listenizde yer almalı! Tarihi evlerin ve yel değirmenlerinin yer aldığı Zaandam’da birbirinden ilgi çekici fotoğraflar çekebilirsiniz…

Zaanse Schans’da peynir ve tahta ayakkabı üretimi meşhur. Bölgede bu alanlarda birbirinden farklı atölyeler düzenleniyor. Ayrıca Zaanse Schans’da kokusu tüm çevreyi saran bir çikolata fabrikası da mevcut. Kasabada bulunan bulunan yel değirmenlerinden “De Kat” ise rüzgar gücünü kullanıp boya imalatı gerçekleştiren bir yel değirmeni olma özelliğine sahip. 

Doğanın ve tarihin içerisinde saatlerinizi geçireceğiniz bu masalsı kasabaya mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Edam

Amsterdam’da Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Yer
Fotoğraf : Tuba Nil Dengiz

Şehrin farklı noktalarını da gezmek isterseniz Amsterdam’dan otobüsle Edam kasabasına ulaşabilirsiniz. Edam’a ayak basar basmaz yeşillikler içerisinde, tertemiz bir havası olan, sakin bir yere geldiğinizi anlıyorsunuz. Uzun ağaçların altında kanal boyu yürüyüp kasabalının köpekleri ile eğlendiği sahnelere denk gelmeniz fazlasıyla olası. 

Edam, kendi adını taşıyan dünyaca ünlü bir peynire sahip. Kasabada gezebileceğiniz peynir fabrikası ve peynir dükkanları da var. Siz de bölgeye giderseniz mutlaka Kaasspeciallzaak Henri Willig’e uğramayı unutmayın. Eğer şanslıysanız ve denk gelebilirseniz peynir pazarı da kuruluyor. Amsterdam’da mutlaka görülmesi gereken yerler listenizde buraya da yer vermeyi unutmayın!