2023 Dekorasyon Trendleri: Sürdürülebilir, Benzersiz, Kişisel

2023 Dekorasyon Trendleri: Sürdürülebilir, Benzersiz, Kişisel

Yeni yıl, yeni değişiklikleri de beraberinde getiriyor. Ev dekorasyonunu tekrar gözden geçirmek isteyenler için 2023 dekorasyon trendleri arasında uzun yıllar kullanılabilecek, aradan yıllar geçse de ufak değişikliklerle devam edilebilecek farklı stiller var. İşte 2023 yılında sıkça karşılaşacağımız, her evin tarzına uyarlanabilecek dekorasyon trendleri…

Sürdürülebilir Stiller: İleri Dönüşüm

2023 Dekorasyon Trendleri: Sürdürülebilir, Benzersiz, Kişisel
Fotoğraf: Pexels | Pixabay

Sürdürülebilirlik yaklaşımı, son yıllarda hayatımızın her alanında farkındalık oluşturuyor. Dekorasyon da bu alanlardan biri. İnsanlar evlerinde bulunan eşyaların geri dönüştürülmüş malzemelerle yapıldığını duymaktan hoşlanıyorlar ve satın almayı en aza indirerek eski eşyalarını ileri dönüştürmeyi tercih ediyorlar. İleri dönüşüm, çevre dostu bir ev dekorasyonu oluşturma avantajının yanı sıra kreatif fikirleri de beraberinde getirerek evin atmosferini değiştirebiliyor. 

Ahşap paletlerden sehpalar, kırık camlı çerçevelerden kreatif duvar süsleri, eski araba tekerlerinden oturaklar, fonksiyonunu kaybetmiş bir bisiklet ile duvar dekorasyonunu baştan yaratan tasarımlar ileri dönüşümün en popüler örnekleri arasında yer alıyor. Üstelik yeni bir hobi olarak da hayatımıza dahil oluyor. Böylece işlevini kaybettiğini düşünüp bir rafa kaldırdığımız eşyalar, farklı nitelikler kazanarak evin bir köşesinde karşımıza çıkabiliyor. 

Curvalicious: Kıvrımlar ve Doğal Tonlar

2023 Dekorasyon Trendleri: Sürdürülebilir, Benzersiz, Kişisel
Fotoğraf: Pexels | Pixabay

Bir evi farklı kılan detaylardan biri eşyaların stilleridir. Modern, klasik, vintage, minimalist, İskandinav ve şimdilerde kavisli eşyalar… Evinizde 2023 dekorasyonunu oluşturmak için kıvrımlı mobilyalara şans vermenin tam vakti! 

Curvalicious, kavisli anlamına gelen bir kelime. Ayrıca 2023 dekorasyon trendleri içerisinde de en tepede yer alıyor. Bu yıl için doğal kıvrımlara eşlik eden doğal tonlar, ev dekorasyonunda benzersiz bir stil oluşturmak adına ideal seçimler olarak karşımıza çıkıyor. Curvalicious stilinde yalnızca doğal parçalar değil, kumaş ve kavisli sandalyeler, oval sehpalar gibi kıvrımlı özelliğe sahip tüm mobilyalara yer veriliyor. 

İç mekânda oluşturduğu organik hava sayesinde dinlendirici ve rahatlatıcı özelliklere sahip olduğu bilinen kavisli mobilyaların dış mekanlar için de ideal özellikleri bulunuyor. Öyle ki dekorasyon dergilerinde bahçe mobilyalarının kıvrımlı detayları olduğunu görmek de mümkün. 

Minyatür Bahçeler

2023 Dekorasyon Trendleri: Sürdürülebilir, Benzersiz, Kişisel
Fotoğraf: Pexels | Huy Phan

Köyden şehre göç devrinin sona erip şehirden köye göçün başladığı bir dönemdeyiz. Şehir hayatının temposuna yetişmeye çalışanlar başta olmak üzere birçok insanın merak duyduğu konulardan biri bahçe bakımı oluyor. Şehir hayatını sürdürenler bir gün kendi bahçesine sahip olmanın hayalini kurarken elbette kendi ev koşullarında da bitkilerinin bakımını ihmal etmiyorlar. Eğer siz de onlardan biriyseniz evinizin içerisinde konumlandırabileceğiniz minyatür bahçe fikri hoşunuza gidebilir. Sadece bitkilerinize ait bir raf bile yeşilin enerjisini evinize getirmeniz için yeterli!

Renklerle 2023 Dekorasyonu

2023 Dekorasyon Trendleri: Sürdürülebilir, Benzersiz, Kişisel
Fotoğraf: Unsplash | Sven Brandsma

Her yıl olduğu gibi 2023 dekorasyon trendleri içerisinde de farklı tonlara rastlıyoruz. Bu yıl için üç ana seçeneğimiz var: canlı renkler, doğadan ilham alan renkler ve koyu renkler… 

Pantone tarafından 2023 yılının rengi kırmızı renk ailesinden ‘’Viva Magenta’’ seçildi. Cesur ve iddialı olarak tanımlanan bu renk, her ne kadar kullanımı zor gibi görünse de dekorasyonlarda rahatlıkla kullanılabilir. Yalnızca kapılarda ya da evin tek bir noktasında konumlandırıldığında göz alıcı bir dizayna ulaşabilirsiniz. 

Sürdürülebilirliğin ön planda olduğu bu yılda doğadan ilham alan renkler ile birlikte uyumlu dizaynlar sosyal medyanın da gündeminde. Toprak renkleriyle detaylandırılmış odalara yeşil bitkilerin eşlik etmesiyle evimizde doğanın yansımasını karşılayabiliriz.

Gerek doğal renkler kullanılmış dekorasyonlar gerekse minimalist tarza sahip olan dekorasyonlarda değişikliğe gitmek isteyenler bu yılın tarzını kolayca evlerine yansıtmak için siyah ve koyu lacivert tonlarını kullanabilirler. Birçok insan için dekorasyonda kullanımı tercih edilmeyen bu renkler, doğru noktalarda konumlandırılırlarsa başarılı sonuçlara ulaşılabilir.

Örneğin, aydınlık bir mutfakta yalnızca dolaplarda mat siyah renk tercih ederek mutfağınıza yeni bir soluk getirebilirsiniz.

Hobi Alanı ve Wellness Hissiyatı

2023 Dekorasyon Trendleri: Sürdürülebilir, Benzersiz, Kişisel
Fotoğraf: Pexels | Elina Fairytale

Ev ortamında yapmaktan hoşlandığınız hobileriniz var mı? Kitap okumak, resim çizmek, seramik yapmak ve daha birçoğu… 2023 dekorasyon trendleri içinde yer alan bir diğer yaklaşım da hobileri dekorasyona dahil etmek! Gittikçe küçülen ev boyutları dolayısıyla her ne kadar mümkün gibi görünmese de hobilerimiz için alan yaratmak oldukça kolay, özellikle de dekorasyonumuza dahil edebiliyorsak. 

Örneğin, resim çizmekten hoşlanan bir kişi olarak resimlerinizi duvarlarınızda sergilemekten hoşlanıyor olabilirsiniz. Sergilediğiniz resimlerin önüne malzemelerinizi de ekleyerek atölyenizi dekorasyonunuzun bir parçası haline getirmek, evinize farklı bir dokunuş katar ve kalabalığın arasında sanatsal dokunuşlarınızı öne çıkarır.

Konu hobilere geldiğinde meditasyon ve spor alanlarımızı da gözden geçirmemiz gerekir. Vaktimizi en çok geçirdiğimiz alanlardan biri olduğu için evimizdeki dekorasyon stilinin ruh sağlığımıza da iyi gelmesini bekleriz. Meditasyon ve spor için kullanılabilecek bölümü evin en aydınlık bölgesinden seçmek, bu alanda doğal renkleri ve ferah kokuları kullanmak wellness hissiyatını oluşturmak için fayda sağlar. 

2023, önceki yıllara kıyasla uzun vadede daha kullanışlı tasarımları trendleri arasında bulunduruyor. Bu yıl sürdürülebilirlik kavramı dekorasyon için de önemli bir trend olarak tasarımcıların bakış açısını etkiliyor, doğal malzemelerin daha çok tercih edilmesini sağlıyor ve çevreye verilen zararı en aza indiren markaları öne çıkarıyor. 

Kapak Fotoğrafı: Pexels | Ksenia Chernaya