En İyi Netflix Türk Filmleri | 2023 Güncel Liste

En İyi Netflix Türk Filmleri | 2023 Güncel Liste

Dijital platformlar ve özellikle Netflix, artık günlük hayatımızın değişmez bir parçası haline geldi. İçerik açısından oldukça zengin olan platformda, yeni çıkan içerikleri takip ediyor, Netflix’in yeni dizileri veya filmlerini hızlıca tüketiyor, izleyecek değişik bir şeyler arıyoruz. Tam da bu noktada Netflix Türk filmleri imdadımıza yetişebilir. İşte 2023 yılı itibarıyla Netflix’ten izleyebileceğiniz en iyi Türk filmleri listemiz…

Netflix’teki En İyi Yerli Filmler – 2023

Komediden drama farklı kategorilerde birçok yerli yapım Netflix’te yerini aldı. Bunlar içerisinde kült hale gelmiş filmlerin yanı sıra Netflix için özel olarak üretilen içerikler de bulunuyor. Onlarca seçenek içerisinden öne çıkan ve mutlaka izlemeniz gereken Netflix Türk filmleri seçkimize yakından bakalım. 

Nuh Tepesi (2019) | IMDB:7,1

Haluk Bilginer ve Ali Atay gibi iki usta oyuncunun başrollerini paylaştığı Nuh Tepesi (Noah Land) Netflix Türk filmleri arasında dikkat çeken yapımlardan bir tanesi. Cenk Ertürk’ün yönetmenliğinde 2019 yılında çekilen film, bir baba ve oğulun problemli ilişkisini konu ediniyor. Ali Atay’a Tribeca Film Festivali’nde En İyi Aktör ödülünü kazandıran Nuh Tepesi filmini Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.

Sen Hiç Ateş Böceği Gördün Mü? (1999) | Tiyatro Oyunu

Netflix En İyi Türk Filmleri: Sen Hiç Ateş Böceği Gördün Mü?

Netflix’teki en iyi Türk filmleri listesi yaparken ikinci sıraya bir tiyatro oyunu koymak şaşırtıcı gelebilir. Ancak yerli Netflix içerikleri arasında en iyiler listesi yapıyorsak bu yapımın ismini mutlaka geçirmeliyiz. Yakın zamanda yepyeni oyuncularla bir film haline getirilen “Sen Hiç Ateş Böceği Gördün Mü?” oyununun orijinal halini tiyatroda izlemediyseniz ve internette hiçbir yerde bulamıyorsanız Netflix imdadınıza yetişti. Filmin ilgi çekmesinin de etkisiyle 1999’da sahnelenen ve Demet Akbağ, Zerrin Sümer, Sinan Bengier, Salih Kalyon gibi usta isimlerin bir araya geldiği tiyatro oyununun orijinali artık Netflix üzerinden izlenebiliyor. Yılmaz Erdoğan tarafından yazılan ve yönetilen oyun, Türk tiyatrosu için başyapıtlardan biri olarak değerlendiriliyor. 

İftarlık Gazoz (2016) | IMDB: 7,4

Cem Yılmaz sinemasına artık hepimiz aşinayız. Üstelik Netflix üzerinden Cem Yılmaz’ın AROG’dan Yahşi Batı’ya, GORA’dan Pek Yakında’ya kadar pek çok filmini izleme imkanına da sahibiz. Ancak bunların arasında gözünüzden kaçmış olabileceğini düşündüğümüz bir filmi, Netflix’in en iyi Türk filmleri listesine eklemek istedik. Evet, bu film aslında bir Cem Yılmaz sineması ürünü değil ancak yapımın başrollerinde Cem Yılmaz ve çocuk oyuncu Berat Efe Parlar yer alıyor. Yüksel Aksu tarafından yönetilen İftarlık Gazoz, son dönem Türk sineması içerisinde izlenmeye değer filmler arasında.

Ölümlü Dünya (2018) | IMDB: 7,6

Netflix Türk filmleri arasında komediden bol bir şey yok. Fakat bu komedi sağanağı içerisinde gerçekten kaliteli bir yapım bulmak pek kolay değil. Neyse ki bu noktada imdadımıza Ali Atay’ın yönetmenliğinde çekilen Ölümlü Dünya yetişiyor. Ali Atay, Feyyaz Yiğit ve Aziz Kedi tarafından senaryosu yazılan, başrollerinde Feyyaz Yiğit, Ahmet Mümtaz Taylan, Doğu Demirkol, Alper Kul, Sarp Apak ve İrem Sak gibi isimlerin yer aldığı Ölümlü Dünya, birçoklarına göre son dönemde çekilmiş en komik Türk filmi!

Cebimdeki Yabancı (2018) | IMDB: 6,8

Dünyaca ünlü yönetmen Ferzan Özpetek tarafından yapımcılığı üstlenilen, Serra Yılmaz’ın ilk yönetmenlik denemesi Cebimdeki Yabancı, aslında bir İtalyan filminin bize uyarlanmış versiyonu. Perfetti Sconosciuti isimli 2016 yapımı filmden uyarlanan Cebimdeki Yabancı’da oyuncu kadrosu ise oldukça zengin. Belçim Bilgin, Buğra Gülsoy, Çağlar Çorumlu, Şebnem Bozoklu ve Şükrü Özyıldız gibi son dönemin başarılı oyuncularının bir araya geldiği film, tek mekanda geçmesiyle de ilgi uyandırıyor. 

Nasipse Adayız (2020) | IMDB:6,8 

Pandemi nedeniyle vizyona giremeyen ancak Netflix’ten izleyicilerle buluşan bir film var sırada. Senarist, oyuncu ve doktor kimliğiyle tanıdığımız Ercan Kesal, ilk yönetmenlik denemesinde yine kendi hayatından bir kesiti izleyicilerle buluşturuyor. 2021 yılında Netflix Türk filmleri arasında yerini alan yapım, hastane sahibi bir doktorun siyasete atılma denemelerinde yaşadığı maceraları konu alıyor. 

Biz Böyleyiz (2020) | IMDB: 5,6

Her ne kadar IMDB puanıyla Netflix’in yerli filmleri arasında biraz daha düşük bir konumda yer alıyor gibi görünse de Biz Böyleyiz, iyi hissettiren filmler izlemek isteyenler için harika bir yapım. Caner Özyurtlu, Melikşah Altuntaş ve Berrak Tüzünataç tarafından senaryosu yazılan filmde, yönetmenlik koltuğunda yine Caner Özyurtlu oturuyor. Yapım; Engin Öztürk, Özge Özpirinççi, Boran Kuzum, Meriç Aral ve Şebnem Bozoklu gibi son dönemin en başarılı oyuncularının bir araya getirmesinin yanında Hümeyra’nın muhteşem oyunculuğunu da bir kez daha izleyiciye hatırlatıyor. 

Kelebeğin Rüyası (2013) |IMDB: 7,7

Yazar ve yönetmen koltuğunda Yılmaz Erdoğan’ın oturduğu film, İkinci Dünya Savaşı döneminde yaşamış üç şairin hayatını anlatıyor. Behçet Necatigil’in akıl hocalığı yaptığı genç şairler Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun arkadaşlıkları, şiir tutkuları ve yaşadıkları zorlu hayatı anlatan yapım, zaman zaman gülümseten detaylara sahip olsa da çoğu zaman duygulandırıyor. Yılmaz Erdoğan’ın harika hikaye anlatıcılığı Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat, Belçim Bilgin, Farah Zeynep Abdullah ve Ahmet Mümtaz Taylan’ın oyunculuğu ile birleşince de ortaya harika bir film çıkıyor. 

Azizler (2021) | IMDB: 6,0

Yönetmenliğini Taylan Kardeşler’in üstlendiği, yazar koltuğunda ise Bir Başkadır’dan tanıdığımız Berkun Oya ve yine Taylan Kardeşler’in yer aldığı Azizler, son yıllarda çekilmiş absürt filmler arasında yer alıyor. Tekdüze hayatından sıkılan ve bir kaçış arayan Aziz’in hikayesini anlatan yapımda, Haluk Bilginer ve Engin Günaydın başrolleri paylaşıyor. Ayrıca filmde Binnur Kaya, İrem Sak, Öner Erkan, Fatih Artman ve oldukça ilginç bir karaktere hayat veren çocuk oyuncu Göktuğ Yıldırım da yer alıyor. 

7. Koğuştaki Mucize (2019) | IMDB: 8,2

Güney Kore yapımı bir filmden uyarlanan 7. Koğuştaki Mucize, birçokları için son dönemde çekilen en iyi Türk dram filmi. Zihinsel engelli bir adamın hapse düşmesi ve kızından ayrı kalması, onu masumiyetini ispatlamak için çetin bir mücadeleye itiyor. Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Deniz Baysal Yurtcu ve İlker Aksum gibi oyuncuların yer aldığı yapım, en iyi Netflix Türk filmleri arasında gösteriliyor. 

Sofra Sırları (2017) | IMDB: 6,7

Neslihan, kocasına sadık sıradan bir ev kadını… Sessiz sakin olmasının ve çok güzel yemekler yapmasının yanı sıra aynı zamanda o bir seri katil…

Neslihan’ın dramatik hikayesini komedi unsurlarıyla ilginç bir şekilde bizlere aktaran ise tanıdık bir isim: Ümit Ünal. Daha önce yazdığı Amerikalı, Anlat İstanbul, Arkadaşım Şeytan ve Berlin in Berlin filmleriyle tanıdığımız yazar, Sofra Sırları ile de izleyicinin takdirini toplamış durumda. Ankara Uluslararası Film Festivali ve Altın Koza’da en iyi film ödülü alan yapımın başrollerinde ise Demet Evgar, Fatih Al, Alican Yücesoy ve Ferit Aktuğ gibi isimler yer alıyor. 

Beni Çok Sev (2021) | IMDB: 7,0

Mendillerinizi hazırlayın! 2023 en iyi Netflix Türk filmleri listemizde sizi çok ağlatacak bir hikaye var. Hapiste olan bir baba, özel izinle kendini affettirmek için memleketine gider. Fakat yaşananlar hayal ettiğinden çok farklı bir hal alır. Sarp Akkaya, Songül Öden, Ercan Kesal gibi usta oyuncuların başrolleri paylaştığı film, izleyicilerden tam not almış gibi görünüyor. 

İnsanlar İkiye Ayrılır (2020) | IMDB: 6.9

Pınar Deniz, Burcu Biricik ve Aras Aydın’ın başrollerini paylaştığı film, bir borç tahsilat şirketi çalışanları ve borçlu arasında geçiyor. Tahsilatı gerçekleştirmek için çalışanlar iyi polis-kötü polis oyunu oynarken borçlu ile aralarındaki ilişki karmaşık bir hal alıyor. Kimin iyi veya kötü olduğu ve söylenenlerin doğruluğu hakkında seyirciyi şüpheye düşüren yapım, Türkiye yapımı en iyi ters köşe filmler arasında gösteriliyor. 

Görülmüştür (2019) | IMDB: 6.4

Serhat Karaaslan’ın yazıp yönettiği film, bir hapishanede mahkum mektuplarını okuyan ve sakıncaları yerleri işaretleyen bir memurun hayatına odaklanıyor. Mektuplardan birinde gördüğü bir fotoğrafa aşık olan memur, bir süre sonra bu kadını takıntı haline getirir. Adana Film Festivali de dahil olmak üzere yapımın farklı festivallerden toplamda 17 ödülü bulunuyor. Ayrıca Oscar’da aday olan ve Elvira Lind tarafından çekilen kısa film The Letter Room’un da Görülmüştür filminden “esinlendiği” iddiaları bulunuyor. 

Kapı (2019) | IMDB: 6.9

Bir kapı sizi geçmişinize, ailenize ve hatıralarınıza bağlayabilir. Yıllar önce Berlin’e göçen ve mutlu bir hayat yaşayan Süryani bir aile, kaybettikleri oğulları ile ilgili bir haber alır ve Mardin’e döner. Fakat bıraktıkları hiçbir şey yerinde değildir. Özellikle evlerinin çalınan kapısının peşine düşen aile, bu yolculuk sırasında geçmişleriyle de yüzleşir. 

Aşıklar Bayramı (2022) | IMDB: 5.8

25 yıl aradan sonra babası tarafından kapısı çalınan Yusuf, ona olan büyük kızgınlığına ve kırgınlığına rağmen konuşma isteğini kabul eder. Birlikte bir yolculuğa çıkmak zorunda olan baba-oğul, bu son yolculuk sırasında birbirlerine duygularını anlatmaya çalışır. Peki, Yusuf babasını affedebilecek mi? 

Cici (2022) | IMDB: 7.2

En iyi Netflix Türk filmleri arasında yer alan Cici’nin yazar ve yönetmen koltuğunda Berkun Oya yer alıyor. Üç kardeş, yıllar sonra büyüdüğü eve geri dönüyor ve burada kaldıkları süreçte geçmişleriyle yüzleşiyor. Hiç konuşulmayan konular su yüzüne çıkarken aileyi altüst edecek bir sır da gözler önüne seriliyor. Sinematografik olarak muhteşem sahnelere sahip olan yapım, hikayesiyle de izleyiciyi etkilemeyi başarıyor.  

Sen Ben Lenin (2021) | IMDB: 6,6

1993 yılında Düzce’nin Akçakoca ilçesinde sahilde bulunan Lenin heykelinin hikayesini duymuş muydunuz? Bir dönem çokça gündem olan bu konu, Barış Bıçakçı’nın usta kalemiyle bir filme dönüştü. Başrollerinde Salih Kalyon, Hasibe Eren, Barış Falay, Serdar Orçin ve Binnur Kaya gibi isimlerin yer aldığı yapım, ilginç karakterleri ve diyaloglarıyla dikkat çekmeyi başarıyor.

Aaahh Belinda (2023) | IMDB: 5,4

1986 yılında başrolünde Müjde Ar’ın oynadığı filmin modern bir uyarlaması olan Aaahh Belinda, başarılı bir oyuncunun hayatını anlatıyor. Yeni çıkan bir şampuan reklamı teklifini kabul eden Dilara, reklam setindeyken bir anda kendini oynadığı karakterin hayatında bulunuyor. Artık evli, iki çocuk annesi ve bankada çalışan Handan’ın hayatını yaşayan Dilara, gerçekte kim olduğuna kimseyi ikna edemeyince hem kendi başına bir çıkış yolu aramaya hem de Handan’ın hayatını mükemmel bir şekilde oynamaya başlıyor. 

İyi Adamın 10 Günü (2023) | IMDB: 6,5

Mehmet Eroğlu’nun kitabından uyarlanan İyi Adamın 10 Günü, katillerin ve insan kaçakçılarının arasında kalan Sadık’ın yaşadıklarını anlatıyor. Üçlemenin ilk filmi olan yapım, adaletin peşindeyken iyi ve kötünün arasındaki keskin çizginin yavaş yavaş kaybolabileceğini gösteriyor. Uluç Bayraktar’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmin başrolünde ise Nejat İşler yer alıyor. 

Boğa Boğa (2023) | IMDB: 5,8

Netflix Türk filmleri 2023 yapımları arasında yine bir Hakan Günday – Onur Saylak iş birliği var. Başrollerinde Kıvanç Tatlıtuğ ve Funda Eryiğit’in yer aldığı film, birçok insanı dolandırmaktan yargılanan bir adamın düşmanlarından uzaklaşmak için Assos’a yerleşmesiyle başlıyor. Eskiden yaşadığı kasabada sakin bir hayat sürmeyi planlayan Yalın, kısa bir süre sonra düşmanlarının aslında her yerde olduğunu fark ediyor.

Kız Kardeşler (2019) | IMDB: 7,5

2023 en iyi Netflix Türk filmleri listemizde sona yaklaşırken yalnızca Türkiye’de değil Avrupa’da da ses getirmiş bir yapım var sırada. Emin Alper’in yazıp yönettiği Kız Kardeşler, Anadolu’dan bir hikaye ile karşımıza çıkıyor. Anneleri öldüğü için kasabaya besleme olarak verilen fakat tutunamayan üç kız kardeşin köye döndükten sonra yaşadıkları dayanışma ve çatışmaları anlatan film, Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülüne aday olarak gösterilmişti. Ayrıca katıldığı festivallerden 17 ödülle dönen yapımda; Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir, Kayhan Açıkgöz ve Müfit Kayacan gibi oyuncuların yanı sıra yönetmenin kendisini de görmek mümkün. 

Daha (2017) | IMDB: 6,9

Netflix’ten izleyebileceğiniz en iyi yerli filmler listemizin son sırasında bir Hakan Günday & Onur Saylak filmi var. Roman uyarlaması olan yapım, günümüzde tüm dünyada önemli bir konu olan mülteciler ve insan kaçakçılığını ele alıyor. Ahmet Mümtaz Taylan’ın muhteşem oyunculuğuyla daha da etkileyici bir hal alan filmin, Altın Portakal da dahil olmak üzere 12 ödülü bulunuyor.