Zeynep Ağırbaş

Otantik Anadolu ve Sofistike Avrupa Harmanı ZEY’de!

İletişimin ışık hızına çıktığı çağımızda moda tasarımcılarının sunum yapması da global arenada çok kolaylaştı. İlk duyuşta bu cümle kulağa hoş gelse de aslında sinsice bir zorluk sisi yayıyor. Bu kadar çok “sunumun” olduğu sonsuz alanda öne çıkmak epey zorlaştı…. Ama ne derler; zor başarılır, imkansız zaman alır. Bu düstura yakışan ve son yıllarda yıldızı parlayan bir tasarımcı var: Zeynep Ağırbaş.

Kadim Zanaatle Kucaklaşan Modern Çizgiler

zey koleksiyonu
Fotoğraf: Psychedelic Anatolia Koleksiyonu

Anadolu denince gözümüzün önüne geçmişten günümüze taşınan el emeği göz nuru kıyafetler, aksesuarlar, renkli çiçekli kumaşlar ve hayatı ören kadınların ellerindeki şişler, tığlar gelir… Babaanne evinde, etrafı oya işlemeli yün yorgan altında hissedilen güven hissi başka nerede vardır ki? 

Zeynep Ağırbaş’ın stili tüm bu kültürel mirasın izlerini modernize eden marjinal bir yapıya sahip. 

Aslında Ağırbaş, sadece bir moda tasarımcısı değil, aynı zamanda kültürel mirasın koruyucusu ve gelecek nesillere aktarılmasının bir savunucusu. Tam da bu yüzden, bu duruşuyla, ayakları yere sağlam basmanın ötesinde sanki kök salarcasına moda dünyasına yerleşiyor gibi görünüyor. 

Anadolu’dan Avrupa’ya İlmek İlmek Örülen Moda Yolu 

Fotoğraf: Psychedelic Anatolia Koleksiyonu

Zeynep Ağırbaş’ın tarzı “stil sahibi cesur bir gonca gül” gibi tanımlanabilir. Onun tasarımlarını orijinal kılan şey; ülke toprağının köklerinin tılsımını, özgür dünyanın asi ruhuyla birlikte sunabilmesi.  

Mistik Anadolu izleri ile Avrupa asaletini bir fermuar gibi birleştiren ilk koleksiyonuyla büyük beğeni toplayan Ağırbaş, ikinci koleksiyonunu da 2023’te Londra Moda Haftası’nda sergiledi. Tasarladığı parçalar ELLE UK ve Vogue UK dergilerinde yer alan tasarımcı, son koleksiyonu içinse İstanbul-Antakya-Londra üçgeninde seyahatlerini ve üretimlerini sürdürüyor. 

Genç tasarımcı koleksiyonlarıyla bizi sarıp sarmalayan giysilerde nostaljik bir cesaret mümkün diyor. Kadim zanaatlarla yeni nesil moda anlayışını birleştiren moda tasarımcısı, seçtiği cesur desenler ve renklerle adeta herkesin bir “rockstar” gibi parlayabileceği bir yaşam biçimi de sunuyor. 

Zeynep Ağırbaş’ın kurduğu ZEY markası hem İstanbul’da hem de yurt dışında Londra, Pekin ve New York’taki tasarım mağazalarında ve online kanallarda yenilikçi moda akımlarını sevenlerle buluşuyor.

Etik ve Sürdürülebilir Modada Sağlam Duruş

zey markası
Fotoğraf: Sev Kardeşim Koleksiyonu – Rimmen Kadın Kooperatifi

Günümüzde ne yazık ki hızlı tüketimi besleyen ve aşırı lüks tüketimi yüceltirken insani yardımlaşmayı göz ardı edebilen birçok moda dünyası ismi ve markası var. Zeynep Ağırbaş’ı bu ışıklı dünyada farklı bir şekilde parlatan en önemli özelliklerinden biri etik ve sürdürülebilir moda anlayışıyla ilerliyor olması…

Ağırbaş çalışmalarında zanaatkarlarla yakın iş birlikleri yapıyor ve özellikle dezavantajlı gruplardan olan mahkumlar, ev kadınları ve Hatay’da depremden etkilenen kişilerle çalışıyor. Prestijli etkinliklerde bu tercihler elbette önemli bir farkındalık etkisi yaratıyor. 

ZEY’in Son Koleksiyonu “Sev Kardeşim” 

Fotoğraf: Sev Kardeşim Koleksiyonu – Rimmen Kadın Kooperatifi

Zeynep Ağırbaş, son koleksiyonu Sev Kardeşim’i, Yeşilçam sinemasında Filiz Akın, Türkan Şoray, Fatma Girik ve Hülya Koçyiğit tarafından canlandırılan ünlü kadın karakterlerden esinle yarattı. Güçlü kadının beyaz perdeye ikonik yansımalarından izler taşıyan tasarımlar Rimmen Kadın Kooperatifi tarafından özenle üretildi. 

Hatay Deprem Dayanışması koleksiyon üretiminde aktif rol aldı ve Zeynep Ağırbaş depremin ardından Hatay’a yardım eli uzatan birçok kadınla bir araya gelerek boncuk işi ve tığ işi gibi geleneksel teknikleri kullanarak benzersiz bir koleksiyon ortaya çıkardı. “Kadın gücüyle kadını onore eden ve kadını güçlendiren” bir moda koleksiyonu Zeynep Ağırbaş ile hayata geçti… 

British Council’in desteğiyle ortaya çıkan ZEY markasının son koleksiyonu Sev Kardeşim’i, 24-25 tarihlerinde İstanbul Galata’da Tarihi İngiliz Postanesi’nde görebilirsiniz. 

Zeynep Ağırbaş Kimdir?

1999 İstanbul doğumlu Zeynep Ağırbaş Central Saint Martins’te tekstil ve moda tasarım eğitimini 2022’de tamamladı. 

Okul bitirme koleksiyonu olarak zanaatkarlar ile birlikte ürettiği ‘Psychedelic Anatolia’ ile Worshipful Company of Framework Knitters’dan burs ve birliğe üyelik hakkı kazandı.

Eğitimi süresince ve okul sonrasında Türkiye’de Mehtap Elaidi, Nackiye, Modega markalarında, İngiltere’de ise Dilara Fındıkoğlu, Knitster LDN, Kepler ve KBN Knitwear ve By Walid markalarında deneyim kazandı. 

Profesyonel tasarımcı olarak moda dünyasına 2022’de girdi.

İngiliz Örgü Birliğinin sağladığı imkanla 2023’te özel dijital örgü programlama eğitimi için Stoll makinelerinin merkezi olan Leicester’da özel programa katılan üç tasarımcıdan biri olarak seçildi.

Antakya Tales Koleksiyonu 2023 Eylül’de London Fashion Week’de sahne aldı.

Londra merkezli ZEY markasının kurucusu ve tasarımcısıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir