Yepyeni Bir Sosyal Medya Platformu: Clubhouse Nedir?

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2021

Son günlerde kulaktan kulağa yayılarak herkesin gündeminde yankılanan bir soru var: Clubhouse nedir? İlk izlenim olarak bir gece kulübü ya da bar ismi hissi uyandıran bu terim, aslında yepyeni bir sosyal medya platformu. Üstelik çok yakın tarihte ortaya çıkmasına rağmen sahip olduğu popülerliğe bakılırsa bu sosyal medya uygulaması uzun yıllar hayatımızda yer edineceğe benziyor. Ancak Clubhouse’u alışık olduğumuz sosyal medya platformlarından ayıran bazı özellikler var. Biz de hazır tazeyken sosyal medya dünyasına bomba gibi bir giriş yapan bu yeni platformu inceleyelim istedik. İşte Clubhouse aplikasyonu hakkında tüm merak edilenler…

Clubhouse Nedir? Nasıl Kullanılır?

2021’in teknoloji trendleri arasında kendine güçlü bir yer edineceği neredeyse kesinleşen Clubhouse, ses temelli bir sosyal medya platformu. Twitter ile benzerlikler gösteren özelliklere sahip olan bu uygulama, kullanıcıların sohbet odaları oluşturmasına olanak tanıyor. Farklı konular özelinde açılan sohbet odalarında konuşmacılar ve dinleyiciler var. Dinleyiciler de uygulamanın söz isteme özelliğini kullanarak görüşlerini belirtebiliyor. Ancak tüm bu süreç gerçekleşirken tek kullanacağınız yöntem akıllı cihazınızın mikrofonu. Yani Instagram, Twitter ve hatta Facebook gibi alışık olduğumuz sosyal medya platformlarının aksine Clubhouse, yazılı iletişimi değil sesli iletişimi ön plana çıkarıyor.

Clubhouse Uygulamasına Nasıl Kayıt Olunur?

 

Ana fikri güzel ve kullanımı da oldukça kolay. Peki yeterince ikna olduysak Clubhouse kullanmak için neler yapmamız gerekiyor? İşte asıl sorun da tam burada. Clubhouse şu an için yalnızca iOS işletim sistemine sahip cihazlar için sunulmuş bir uygulama ve sadece App Store’dan indirilebiliyor. Yani ülkemizdeki akıllı cihazların büyük bir çoğunluğunu oluşturan Android tabanlı akıllı telefonlar veya tabletler ile kullanılamıyor. Üstelik firma, bunun geçici bir durum olduğunu da henüz belirtmiş değil. Ancak bizim görüşümüz bunun bir pazarlama hamlesi olduğu yönünde. Daha önce de yalnızca iOS platformunda yayınlanacağı açıklanan fakat bir süre sonra Android cihazlarda da kullanıma sunulan birçok uygulama mevcuttu.

Fakat kullanıcıların Clubhouse’a kayıt olmak için önlerindeki tek engel bu da değil. Diyelim ki iOS işletim sistemli bir cihaza sahipsiniz ve Clubhouse kullanmak istiyorsunuz. Maalesef bu isteğiniz, kayıt olma işlemi için yeterli değil. Şu an için Clubhouse, yalnızca davetiye ile üye kabul ediyor. Her ne kadar bu durum kullanıcıların uygulamaya ulaşmasını zorlaştırsa da en azından şimdilik çok daha rafine bir topluluk yaratmayı başardıklarını söylemeliyiz. Üstelik Clubhouse davetiye uygulaması, aplikasyona olan ilgiyi ve merakı da artırmayı başarmış durumda.

Peki Clubhouse Davetiyesi Nasıl Alınır?

Sosyal medya kullanıcıları arasında Clubhouse davetiyesi almak için yoğun bir yarış çoktan başladı. Aplikasyonun davetiye uygulaması, mevcut üyelerin Clubhouse’a katılmak isteyenlere davetiye göndermesi üzerine kurulu. Yani Clubhouse davetiyesi sahibi olmak için Clubhouse üyesi bir arkadaşa ihtiyacınız var. Ancak böyle bir arkadaşınız yoksa üzülmeyin; Twitter gibi platformlarda uygulamanın ismini aratarak davetiye göndermeyi teklif eden kullanıcılara ulaşabilirsiniz.

Yeni Bir Dev Mi Doğuyor Yoksa Kısa Süreli Bir Trend Mi?

Clubhouse nedir, nasıl kullanılır soruları bir yana dursun; teknolojiyi ve sosyal medya platformlarını yakından takip edenlerin aklında bir başka soru daha var: Acaba 2021’in ilk aylarında yepyeni bir sosyal medya devinin doğuşuna mı tanık oluyoruz, yoksa bu aplikasyon da birçok unutulan uygulama gibi kısa süreli bir ‘hype’a mı maruz kalıyor?

Tabii ki bu sorunun cevabını vermek çok kolay değil. Ancak ortaya çıkışı ve henüz neredeyse hiçbir pazarlama çalışması yapmamış olmasına rağmen bu denli popüler hale gelmesi, Clubhouse’un önemli bir başarı hikayesinin ilk adımlarında olduğu izlenimini veriyor. Üstelik az sayıdaki Clubhouse kullanıcılarının neredeyse tümü, aplikasyonun hem oldukça kullanıcı dostu olduğu hem de sistemdeki mevcut topluluğun son derece ‘kaliteli’ insanlardan oluştuğu konusunda hemfikir.