Yeni normalde AVM Capitol

Yeni Normalde AVM Hayatı

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Yeni normalde neler olacağı soru işaretleriyle doluyken, AVM’lerin açılma kararıyla, insanlar ikiye bölündü. Bunun yanlış bir karar olduğunu savunanlara karşı, ilk gün kapılarda kuyruklar oluşturanlar da vardı. Biz de pandeminin başlangıcında kendi öz iradeleriyle AVM’yi kapatma kararı alan ve kiracılarına da büyük destek veren Capitol AVM’nin icra kurulu üyesi Selda Taşa’ya yeni normalde AVM’lerde bizi neler bekliyor başta olmak üzere aklımıza takılan her konuyu sorduk. Hijyenden, yapay zekaya ve yeni alışveriş deneyimine kadar kapsamlı sorularımızı cevaplayan Selda Taşa, tüm önlemleri aldıklarını ve en samimi duygularıyla misafirlerini ağırlamak için hazır olduklarını belirtti.

Selda Taşa
Selda Taşa

“Tüm sağlık önlemlerimiz ve samimiyetimiz ile hayata kaldığımız yerden BİZİM CAPITOL’de buluşmaya hazırız.”

Siz Capitol olarak kendi iradenizle kapatma kararı alan ilk AVM’siniz değil mi? Bu süreç nasıl gelişti ve kiracılarınıza nasıl bir destek verdiniz?

Tüm dünyayı saran koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle, hem ziyaretçilerin hem de iş ortaklarımızın sağlığını ön planda tutarak, evde kalmayı ve sosyal mesafeyi desteklemek amacıyla, 21 Mart 2020 tarihinde geçici olarak kapılarımızı kapatma kararı aldık. O günden bu yana da, koronavirüsle mücadele için aldığımız tedbirlerle ilgili çalışmalarımıza, hız kesmeden devam ediyoruz. 15 Mart 2020 – 30 Mayıs 2020 tarihleri arasında zorunlu hizmet birimleri dışındaki iş ortaklarımızdan kira almadık. Bu uygulamaya Haziran ayında da devam edeceğiz ve kira talep etmeyeceğiz. Bu desteğimizi, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında da kiraların sadece yüzde 50’lik bir kısmını alarak sürdüreceğiz. Bu süreci birlikte atlatmak, bizler için çok önemli; herkesin birbirinin desteğine ihtiyacı var.

Kapılarınızı ne zaman ve ne şekilde açıyorsunuz?

Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Koronavirüs Bilim Kurulu’ndan, pandeminin seyrinde, belirlenen tarihi etkileyebilecek olumsuz bir görüş gelmediği ve herhangi bir yasal kısıt veya engel olmadığı takdirde; 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle, alınan geniş tedbirlerle birlikte açılacağız. Spectrum Cineplex sinema salonlarımızı, Captune World çocuk eğlence alanımızı ve foodcourt, restoranlarımızı İç İşleri Bakanlığı bildirimleri kapsamında şu aşamada yani 1 Haziran’da açmıyoruz.

spectrum teras

Pandemi sonrası dönemde hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını gördük. Peki AVM’ler özelinde yeni kurallar neler olacak?

Evet, biliyorsunuz; Sağlık Bakanlığı’nın alışveriş merkezlerinde alınması gereken önlemlere ilişkin bir bildirisi yayınlandı. Buna göre, açılan AVM’lerde sıkı bir denetim söz konusu olacak. Bunlara değinmem gerekirse, sırasıyla şöyle özetleyebilirim:

  • Öncelikle, AVM’lerde bulunan ya da bulunacak kişilerin maske kullanması zorunlu olacak.
  • Giriş ve çıkışlarda görev yapan güvenlik personelinin maskeyle birlikte gözlük ya da yüz koruyucu siperlik kullanmaları da aynı ölçüde zorunlu olacak.
  • AVM’lere girişte herkesin ateş ölçümü yapılacak ve ateşinin 38°C’dan yüksek olduğu tespit edilen kişiler içeri alınmayarak, ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendirilecek.
  • AVM’ye gelen müşterilerin mümkün olan en kısa süre içinde alışveriş yapması sağlanacak.

Tüm bunların yanında, ziyaretçilere sosyal mesafe kuralına uymaları, uzun süre AVM içinde kalmamaları yönünde uyarılar yapacağız. AVM’lerin oturma, bekleme, dinlenme amaçlı kullanılan ortak alanlarının yanı sıra restoran ve lokanta ile yeme-içme alanlarında bulunan tüm sandalye, koltuk ve masaları kaldıracağız.

Ve tabii ki en önemlisi tüm temizlik ve hijyen kurallarına uyacak olmamız. Biz Capitol olarak, sürecin en başından itibaren son teknoloji nano hijyen uygulaması ile tüm ortak kullanım alanları, mağazalar, otopark ve tuvaletlerimizi dezenfekte ettik. Bu hassasiyetimiz önümüzdeki günlerde de aralıksız devam edecek.

AVM’lerin %100 hizmete başlaması nasıl olacak? Bir öngörünüz var mı?

Bunu öngörmek şu durumda pek mümkün değil maalesef. Ciddi bir dönemden geçiyoruz, insanların sağlığı da her şeyden önemli. Capitol olarak bunun farkındayız, bu nedenle herkesle eş zamanlı olarak açılmıyoruz, 1 Haziran’da tüm temizlik, hijyen kurallarına bağlı olarak, denetimli olarak hizmet vereceğiz.

spectrum vip salon

Yürüyen merdiven, güvenlik kontrolü, tuvalet gibi sirkülasyonu çok olan ve hijyen konusunda kritik alanlar için ne gibi önlemler alıyorsunuz?

Aldığımız tedbirler, Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı bildiride de yer alan, detaylı ve titiz bir çalışma. Öncelikle Capitol’de çalışan personelimizin maske, yüz siperliği, eldiven gibi tüm sağlık ekipmanlarını alıyoruz. Giriş ve çıkışlarda el dezenfektanı bulunduracağız. Maskesiz ziyaretçilerimizi, maske temin ederek içeri girişini yapacağız. Ortak kullanım alanlarımız ve restoranlarımız zaten kapalı durumda olacak. Onun dışında ortak kullanım alanı olan tuvaletlerimiz de sıklıkla dezenfekte edilecek. Capitol bünyesinde bulunan restoran ve lokantalar şimdilik sadece gel-al sipariş olarak hizmet vereceklerinden, yeme- içme alışverişi yapan ziyaretçilerimiz sosyal mesafe bildiren çizgiler ile birbirinden ayrışacak. Tüm bunların yanında, her mağazaya (metrekaresine uygun olarak) girecek ziyaretçi sayısını belli bir sayıda tutacağız. Wc lavaboları, otopark alanları bir dolu bir boş olacak şekilde belirlendi, Gün içinde sürekli olarak dezenfekte işlemi yapan Sağlık Bakanlığı’ndan onayalı, sertifikalı temizlik çalışanımız olacak.

AVM mağazalarda artırılmış gerçeklik ve yapay zeka sayesinde insan gücüne daha az gerek duyulacak dönemin eşiğindeyiz diyebilir miyiz?

Dünyada en çok konuşulan konulardan biri yapay zeka. Pazarlama etkinliklerinin verimini arttırmada başarılı olacağı konusunda hepimiz hem fikiriz sanıyorum. Yapay zeka araçları sayesinde, kişiselleştirilmiş pazarlama ile müşterin ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre oluşturulmuş bir pazarlama planı elde ediliyor. Yapay zeka ile insan konuşmasını taklit edebilen ve ya sohbet edebilen bilgisayar programı olan Chatbot’lar da ,artık daha fazla hayatımıza girecek gibi gözüküyor. Aslında bahsi geçen dijital dönüşümün seyri bir anda mecburiyetle hız kazandı. Geleceğin iş modelleri, satış modelleri ve tüketim modelleri üzerinde çok sayıda araştırma var, biz de her zaman olduğu gibi gündemi ve teknolojiyi takip ederek en iyi şekilde hizmet vermeye çalışacağız.

Havanın temizlenmesi konusunda ne gibi önlemler aldınız?

Alışveriş merkezimizdeki tüm hava filtrelerinde gerekli önlemleri alabilmek adına farklı filtreler kullanmaya başlıyoruz, içerideki hava sirkülasyonunu %100 doğal hava olacak şekilde bir sistemle sağlayacağız.

the loft

Her marka, her mağaza kendi hijyeninden mi sorumlu, yoksa hepsi AVM yönetiminin denetiminde mi olacak?

Mağazalarımıza hijyen tedbirleriyle ilgili önerilerimizi bir dosya halinde paylaşıyoruz, Mağazaların günlük hijyeni kendi sorumluluklarında ancak, AVM yönetimi olarak farklı uzmanlıkları olan bir denetim ekibi kurduk, bu ekip düzenli olarak mağazaları kontrol edecek. Böyle bir dönemde tüm iş ortaklarımızla aynı kaygıyı taşıyoruz, herkesin elinden gelen özeni göstereceğine inanıyoruz.

İnsanların online alışverişe büyük uyum sağladığı bu dönemde AVM’ler ne gibi hizmetlerle farklılaşacak?

AVM’ler ziyaretçilerin, her sektöre ait olan mağazayı, her mutfaktan yeme- içme mekanlarını, sinema, oyun alanı gibi etkinlikleri bir arada deneyimlediği, tek çatı altında hızlıca hareket edebildiği bir yaşam alanı. Evet, online alışveriş, uzun zamandır hayatımızın içinde. Bu süreçte daha da artarak, yeni bir alışkanlık yarattı diyebiliriz. Fakat insanlar yine de, görerek, dokunarak satın almayı hala tercih ediyor. Biz Capitol olarak,  tüm sağlık önlemlerimiz ve samimiyetimiz ile ziyaretçilerimizin yanında olacağız.