Doğal ve İlaçsız Şekilde Yabani Otlardan Kurtulma Yöntemleri

Doğal ve İlaçsız Şekilde Yabani Otlardan Kurtulma Yöntemleri

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2023

Bahçelerde kendiliğinden çıkıp büyüyen yabani otlar doğal bir süreci işaret etse de çoğu zaman yaşam alanlarını zorlaştırabiliyor. Özellikle bahçesinde üretim ve çiçek yetiştiriciliği gibi faaliyetler yürütenler yabani otlardan kurtulma yollarını arıyor. Bahçelerde büyüyen pek çok yabani ot, gıda veya şifa verici tıbbi bitki olarak kullanılıyor. 

Bazı yabani ot çeşitleri, derin kökleri ve hızlı büyüyüp yayılan yapısı ile sebze ve meyve yetiştirilen toprakları olumsuz etkiliyor. Toprağa diktiğiniz ürünlerden yeterli verimi almanıza engelleyen yabani otlardan ilaçsız bir şekilde kurtulmak mümkün. Peki, zehirli kimyasallar kullanmadan doğal bir şekilde yabani otlardan nasıl kurtulursunuz? Bu yazımızda ilaçsız bir şekilde bahçe ve balkondaki yabani otlar nasıl yok edilir sorusuna yanıt bulabilirsiniz… 

Yabani Otlar Nasıl Kurutulur?

Doğal ve İlaçsız Şekilde Yabani Otlardan Kurtulma Yöntemleri

Fotoğraf: Karolina Grabowska

Yabani ot temizliği yapmak için en çok tercih edilen yöntemler; yakma, biçme ve kaynar su dökme seçeneklerinden oluşuyor. Bu yöntemler istenmeyen yabani otların hızlı bir şekilde yok olması ve kökten kaldırılması esasına dayanıyor. Bahar aylarında uyanan yabani otları biçme araçları ile ortadan kaldırmak ve kaynar suyla hızlı şekilde yok etmek mümkün. Bunun yanı sıra çapalama ve doğal ürünlerle otları yok etme gibi seçenekler de bulunuyor. Çapalamada otların yüzeye çıktığı dönemleri tercih ederek sebze, meyve ve çiçeklere ulaşmasını beklemeden yok etmeniz gerekiyor. 

Otlardan İlaçsız Kurtulma Yöntemleri

Doğal ve İlaçsız Şekilde Yabani Otlardan Kurtulma Yöntemleri

Fotoğraf: Ulleo

Bahçedeki yabani otlar üretim ve verim noktasında toprağınızı olumsuz etkilediğinde, onları ortadan kaldırmak için çeşitli yollar arayabilirsiniz. Yabani otlardan etkili ve sağlıklı bir şekilde kurtulmak için köklerini hedef alabilirsiniz. Bunun için kökten biçme ve çapalama yöntemlerini tercih edebilirsiniz. 

Yabani otlardan kurtulmak için kökleri hedef aldığınızda bu yolun oldukça zahmetli ve emek istediğini fark edebilirsiniz. Daha kolay bir şekilde ilaç kullanmadan bu zararlı otları bahçenizden uzaklaştırmanız mümkün. 

Yabani otlarla mücadele eden birisi olarak ağaçlara zarar vermeyen ot kurutma ilacı yok mu sorusunu yöneltebilirsiniz. Bu noktada toprağa ve ağaçlara zarar vermeyen bir ot kurutma ilacı olduğunu söylemek mümkün değil. Zararlı kimyasallar yerine kullanabileceğiniz ot kurutma ürünleri ve yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz:

Haşlama Yöntemi 

Doğal ve İlaçsız Şekilde Yabani Otlardan Kurtulma Yöntemleri

Fotoğraf: Karalonia Grabowska 

Bahçedeki yabani otlar için kolay ve zahmetsiz bir yöntem arıyorsanız kaynar sudan yardım almak en iyisi. Ev yapımı ot yok edicilerinin en zahmetsizi olarak bilinen haşlama yöntemi, aynı zamanda insan sağlığı ve doğa için herhangi bir olumsuz etki barındırmıyor. Bu yöntem ile yabani otlardan kurtulmak için öncelikle bahçenin büyüklüğüne göre yeterli miktarda su kaynatmanız gerekiyor. Ardından kaynatılan su, yabani otların yaprak ve gövdelerinin üzerine direkt olarak dökülüyor. 

Haşlama yöntemi ile istenmeyen otlardan kurtulmak istiyorsanız en etkili alanların ekim yapacağınız geniş bahçeler olduğunu söylemek mümkün. Yabani otları temizlemek amacıyla kullanılan kaynar suyun uzun dönemde toprağa negatif hiçbir etkisi olmadığı biliniyor. Ancak kaynar su kullanırken yetiştirdiğiniz bitkilerin zarar görmemesi için dikkatli olmanız gerekiyor. 

Yakma Yöntemi

Fotoğraf: Miriam Espacio 

Türkiye’nin pek çok yerinde yabani otlardan kurtulmak için yakma yöntemi tercih ediliyor. Genel olarak ot yakmak yaygın olarak kullanılan bir yöntem olsa da yangın tehlikesini unutmamanız gerekiyor. Yakarak ot kurutma yöntemi size daha kolay geliyorsa ve gerekli önlemleri alarak ilerleyecekseniz son derece etkili bir seçenek olduğunu söylemek mümkün. Bu yöntemle ot kurutmayı tercih edecekseniz minik alev makinelerinden satın almanız gerekiyor. Birçok yapı markette ot kurutmak için kullanabileceğiniz minik alev makineleri bulunuyor. 

Yakma yöntemi ile yabani otlardan kurtulma için ateşi doğru kullanmanız oldukça önemli. Uygulama yapacağınız alanda sadece yok etmek istediğiniz otların yapraklarına ateş püskürtmeniz gerekiyor. Bu süreçte bahçedeki kurumuş dal ve yapraklar çok çabuk alev alacağından rüzgarın yönünü hesap etmek hayati bir öneme sahip. Rüzgarın yönü ve hızı hesaba katılarak yapılan uygulamalarda toprak sahiplerinin yabani otlardan kısa sürede kurtulduğu gözleniyor. 

Tuzlama Yöntemi

Doğal ve İlaçsız Şekilde Yabani Otlardan Kurtulma Yöntemleri 

Fotoğraf: Tara Winstead

Mutfakta lezzetli yemekler hazırladığınız yemek tuzunun uzun yıllardır ot kurutucu olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? İlaçsız ot kurutma yöntemlerinden biri olan tuzlamada oranları doğru belirlemek son derece önemli. Bu yöntemi uygulamak için sekiz ölçü suyun içerisinde bir ölçü tuzu çözerek karışımı hazırlayabilirsiniz. Hazırlanan karışımı spreyli bir şişeye koyarak yok etmek istediğiniz yabani otların yapraklarına sıkabilirsiniz. Burada yabani otların durumunu takip ederek birkaç kez daha tuzlu su püskürtebilirsiniz. 

Sirke ile Yok Etme Yöntemi 

Doğal ve İlaçsız Şekilde Yabani Otlardan Kurtulma Yöntemleri

Fotoğraf: Pexels 

Günlük hayatta temizlik için kullanılan sirkeler aynı zamanda yabani otların yok edilmesinde de etkin rol oynuyor. Evin hemen hemen her alanında güvenle temizlik yapmanızı sağlayan sirkeyi yabani otlara uygulayarak sorunu ortadan kaldırmanız mümkün. Otların yok edilmesinde kullanılacak olan sirke çeşidinin temizlikte tercih edilen beyaz sirke olması gerekiyor. Bir sprey şişeye beyaz sirke koyarak yok etmek istediğiniz yabani otların yaprakların püskürtmeniz yeterli. Birkaç tekrar ile beyaz sirkenin etkisini artırmanız kısa sürede sonuç almanızı sağlıyor. 

Boraks Yöntemi 

Doğal ve İlaçsız Şekilde Yabani Otlardan Kurtulma Yöntemleri

Fotoğraf: Kaboompics

Son yıllarda çamaşır temizliğinde kullanılan boraksı da yabani otlardan kurtulmak için kullanabilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak için 10 litre suya 35-40 gram boraks eklemeniz gerekiyor. Ardından malzemeyi karıştırarak kurtulmak istediğiniz otların yapraklarına sprey ile püskürtmeniz yeterli. Yabani otlardan kurtulma için bu yöntemi uygularken karışımın toprağa, diğer bitkilere ve doğrudan cildinize temas etmesine izin vermemeniz önemli. 

Kapak Fotoğrafı: Sorapong Chaipanya