Vücut Tipine Göre Bikini Seçimi Nasıl Olmalı?

Vücut Tipine Göre Bikini Seçimi Nasıl Olmalı?

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021

Yazın gelmesiyle birlikte deniz sezonu da açıldı. Plaj ya da tatil ortamında daha doğru bir görüntü vermek adına vücut proporsiyonunuzu iyi tanımalı ve ona göre mayo-bikini seçimi yapmalısınız. Dolayısıyla vücut tipine göre bikini seçimi önemli. Fiziğinizin artı taraflarını iyi analiz eder ve formda olan bölgelerinizi vurgulayacak modelleri kullanırsanız daha hoş görünürsünüz. Ayrıca mayo ve bikini alternatifleri arasında deniz sezonu boyunca kendinizi iyi hissedebileceğiniz sürdürülebilir parçalar seçmeniz çok daha yerinde bir tavır… Sizce de öyle değil mi?

vucut tipleri

Fotoğraf: niche.style 

Biz de sizlere fikir verebilecek bu yazımızda vücut tipine göre mayo ve bikini seçimi nasıl olmalı konusunu enine boyuna ele aldık. Önce vücut tipleri ile ilgili bilgi verdik ardından model önerilerini sıraladık. Eğer şu sıra tatil alışverişine çıkmayı düşünüyor ya da mevcut olan mayo ve bikinilerinizi gözden geçirmek istiyorsanız bu yazı tam size göre…

Armut Tipi Vücut Şekli Olanlar İçin Mayo ve Bikini Önerisi

vücut tipine göre bikini seçimi armut tip vücut

Fotoğraf: Svetlanasokolova

Armut tipi vücut şekline sahip olan kadınların üst bedenleri alt bedenlerine göre daha geniş bir yapıya sahiptir. Özetle kalça bölgeniz geniş, beliniz ince ise armut tipli bir vücut yapısındasınız. Bu durumda üst bedeninize vurguyu çekip basenlerinizden ilgiyi uzaklaştırmanız gerekir, mayo veya bikininizin alt parçasının koyu tonlardan ve desensiz olmasına dikkat edin, büyük desenli ve neon renkleri seçmeyin. Aksi takdirde o bölgenizi daha da vurgulamış olursunuz. Sizin için kalça tarafınızı örtecek uzun pareo modelleri de ideal olabilir. Bikini modeli olarak kalça ve basenlerinizi toplayacak short kesimli modelleri tercih edebilirsiniz. Bikini üstünüz ise fırfırlı, desenli ya da omuzlarınızı daha geniş gösterecek boynuza yakın askılı bir model olabilir. Bu modeller ile alt ve üst beden proporsiyonunuzu dengeleyebilirsiniz. 

Ters Üçgen Vücut Şekli Olanlar İçin Mayo ve Bikini Önerisi

vücut tipine göre bikini seçimi ters üçgen

Fotoğraf: Christopher Campbell

Ters üçgen vücut şekli olan kadınların omuzları geniş, bel ölçüleri ne kalın ne ince diyebileceğimiz normal aralıklardadır ve kalça yapıları ince, bacakları uzundur. Bu noktada fizik ölçülerinizi dengelemek adına omzunuzu daha da geniş gösterecek modellerden uzak durmalı, vurguyu daha ince olan alt bedeninize yapmalısınız. Üçgen bikiniler sizin için uygun olabilir. Alt bedeniniz için canlı,renkli ve desenli modelleri tercih edebilir, ipli modeller kullanabilirsiniz. Üst bedeniniz içinse omuz ölçünüzü dengelemek adına daha kalın kesimli bikinileri giyebilirsiniz. Vücut tipine göre bikini seçimi konusunda beğendiğiniz üst modellerin daha koyu olmasına dikkat edin.

Dikdörtgen Vücut Şekli Olanlar İçin Bikini ve Mayo Önerisi

vücut tipine göre bikini seçimi dikdörtgen vücut tipi

Fotoğraf: Jonathan Borba

Üst beden ve alt bedenin eşit olduğu dikdörtgen vücut şekline sahip olan kadınların göğüs kafesleri nispeten geniş olup, alt bedenleri düz ve bacak yapıları incedir. Esasında bu tip vücuda sahip olmak bacaklarınızı ve kollarınızı rahatlıkla ön plana çıkarabileceğiniz anlamına gelir. Alt ve üst beden orantıları benzer olduğu için omuz bölgenize boyut ve hacim katacak fırfırlı ya da volanlı bikini modellerini tercih edebilir, düz hatlarınızı daha şekilli  ve belinizi olduğundan daha ince gösterebilirsiniz. Göğüsleriniz küçükse destekli ve push up modelleri kullanabilir, o bölgenizi daha dolgun tutabilirsiniz. Yine farklı renk detayları ve kombinlerini alt ya da üst parçaların birinde kullanabilir, vücut orantınızı daha dengeli sunabilirsiniz. Mayo yerine bikini tercih etmek bu vücut tipi için bazı durumlarda daha ideal olabilir. O halde dikkat etmeniz gereken vücut tipine göre mayo seçimi yapmayı unutmamak.

Kum Saati Vücut Şekli Olanlar İçin Model Önerisi

kum saati vücut tipi bikini seçimi

Fotoğraf: Anthony Tran

En kadınsı duran vücut tiplerinden birine geldi sıra… Kum saati vücut tipi olan kadınların kemik yapıları küçük ve ince olur, bel kavisleri belirgin, belleri incedir. Bacaklar düzgün ve toplu iken kalçalar da oldukça hatlı ve kavislidir. Dişi bir fiziğe sahip olan bu gruptaki kadınların içinde yer alıyorsanız ince belinizi ve sırt yapınızı vurgulayacak mayo-bikini seçimi yapmanız gayet uygun. Küçük desenli ve sırt dekolteli mayo seçenekleri de sizde hoş durabilir. Beden seçimi önemlidir. Üzerinize tam oturan modelleri tercih etmeye çalışın. Çok parlak ya da neon renkler yerine pastel tonları seçin. Bikini tercih edecekseniz alt ve üst tonlar zıt renklerden de oluşabilir. 

Elma Tipi Vücut Şekli Olanlar İçin Bikini Önerisi

vücut tipine göre bikini seçimi elma tipi

Fotoğraf: Cloud Adedayo

Elma vücut tipi olan kadınlarda omuzlar geniş, bel, kalça ve baldırlar kalın sayılır. Üst bedenleri alt bedenlerine göre daha incedir ancak karın bölgeleri topludur. Yüksek belli bikini modelleri bel ve karın bölgenizi daha iyi toparlar ve proporsiyonunuzu daha dengeli gösterir. Çiçekli desenler yerine asitmetrik ya da geometrik desenler tercih edebilirsiniz. Vurguyu hoş olan bölgelerinizden bacaklarınıza çekebilirsiniz, düşük belli bikini modelleri tercih etmemeye özen gösterin. Ayrıca alt ve üst olmak üzere renkli ve parlak tonlar kullanılabilir. Derin kesimli mayo modellerini de güzel taşıyacağınızı unutmayın.

Oval Tipte Vücut Şekli Olanlar İçin Bikini Önerisi

oval vücut tipi

Fotoğraf: Tower Paddle Boards

Vücudu oval tipli olan kadınların göğüsleri büyük, göğüs kafesleri geniş, alt bedenleri yuvarlak ama kalçaları dar, bacakları çoğunlukla incedir. Bu yapıda bir kadınsanız avantajlı bölgelerinizi rahatlıkla ön plana çıkarabilir ve bacaklarınızı vurgulayabilirsiniz. Mayokini ve mayo modellerini de iyi taşırsınız. Renk seçimlerinde özgür olmanıza rağmen geri plana atmak istediğiniz bir bölgeniz varsa, o taraflarınız için açık değil koyu tonları tercih edebilirsiniz. Özetle bu tip beden yapısına sahip bir kadının vücut tipine göre bikini seçimi yapması önemli; çünkü bu vücut tipine sahip kadınlar doğru model ile daha alımlı görünürler.

Kapak Fotoğrafı: Andrea Piacquadio