uzay filmleri

Dünya’ya Sığmayanlara: En İyi Uzay Filmleri

Güncelleme Tarihi: 5 Ocak 2024

Merak, belki de en güçlü duygulardan biri. Elbette bu duyguyu en fazla besleyen şey ise bilinmezlik. Hollywood’da işte tam da bunların bir araya geldiği şey uzay filmleri oluyor. 

Farklı gezegenler, yolculuklar, distopik evrenler, savaş ve gerçek hikayelerle bezeli uzay filmleri, her yaştan insanın ilgisini çekiyor. Biz de bu yapımlar arasından bazılarını seçtik ve sizin için en iyi uzay filmleri listesi hazırladık. 

Mutlaka İzlemeniz Gereken Uzay Filmleri

uzay filmi

Dünyanın en ünlü uzay filmi serisi Yıldız Savaşları olsa da aslında Dünya’nın dışında yaşanabilecek maceralar oldukça fazla. Yerçekiminden uzakta, bilinmezliğin ortasında, her an yeni bir mücadelenin yaşandığı uzay filmleri ile bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? 

Patlamış mısırlarınız hazırsa listemize geçelim…

2001: A Space Odyssey (1968) | IMDB: 8.3

TürMacera, Bilim Kurgu
Süre2 s. 29 dk.
YönetmenStanley Kubrick
OyuncularKeir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester
PlatformApple TV

En güzel uzay filmi denince akla ilk olarak A Space Odyssey geldiğine eminiz. Çünkü Kubrick’in kült filmlerinden biri olan yapım, yalnızca bir film değil aynı zamanda bir insanlık tarihi serüveni…

Arthur C. Clarke’ın hikayesinden uyarlanan film, primatların siyah bir taş bulması ve bundan alet yaparak insanlık tarihinin değişimini başlatması ile açılıyor. Bu olaydan 4 milyon yıl sonraya ışınlandığımız filmde, bir uzay gemisinde yer alan astronotlar aynı taşı yeniden buluyor. 

Dini alt metinlere de sahip olan film, bazı kitlelerden eleştiriler alsa da birçokları için en sevilen yapımlardan biri. 

Moon (2009) | IMDB: 7.8

TürDram, Gizem, Bilim Kurgu
Süre1 s. 37 dk.
YönetmenDuncan Jones
OyuncularSam Rockwell, Kevin Spacey, Dominique McElligott

Uzay konulu filmler arasında bulunan Moon için bir Robinson Crusoe hikayesi diyebiliriz. Çünkü üç yıllık bir görev için ayın karanlık bir köşesinde çalışmak zorunda olan Sam, yalnızca robot GERTY ile sohbet edebiliyor.

Dünya’daki enerji ihtiyacını gidermek için ayda madencilik yapan Sam, görevinde sona yaklaşırken hiç tahmin etmediği bir sorunla karşılaşıyor. Sağlık sorunları nedeniyle halüsinasyonlar gören ve bulunduğu yere nasıl geldiğini bile hatırlamayan Sam, geçmişine ulaşmak için kendiyle büyük bir savaşa girişiyor. 

Sunshine (2007) | IMDB: 7.2

TürGerilim, Bilim Kurgu
Süre1 s. 47 dk.
YönetmenDanny Boyle
OyuncularCillian Murphy, Rose Byrne, Chris Evans
PlatformDisney Plus

Güneş bir gün Dünya’yı ısıtmamaya başlarsa neler olur? Bu soruyu bilim insanları sık sık soruyor. Sunshine ise buna cevap veriyor. Sıradaki uzay filmi bilim kurgu alanında konusu gerçeğe yakın bir noktadan çıkmış yapımlardan biri. Ancak bu, tüm filmin çok gerçekçi olduğu anlamına gelmiyor. 

Güneş’in yeniden Dünya’yı ısıtması için uzaya bir Icarus gemisi gönderiliyor. Ancak bu görev başarısız olunca bir süre sonra Icarus II yola çıkıyor. Amaçları Güneş’te nükleer bir patlama yaratmak. Gemi, Güneş’e yaklaşırken bir anda ilk gemiden bazı sinyaller alınması ise planların tamamen değişmesine neden oluyor. 

Gravity (2013) | IMDB: 7.7

TürDram, Gerilim, Bilim Kurgu
Süre1 s. 31 dk.
YönetmenAlfonso Cuaron
OyuncularSandra Bullock, George Clooney, Ed Harris
PlatformApple TV

Yolculuklarda yanındaki kişiyi daha iyi tanırsın derler. Hele ki bu yolculuk uzaydaysa belki de bu tanıma hayatınızı değiştirebilir. Gravity, kendinize ‘Ben olsam ne yapardım?’ sorusunu sık sık soracağınız uzay filmleri arasında! 

Henüz ilk uzay macerasına atılan Ryan ve son macerasında olan tecrübeli astronot Matt, oldukça kolay bir görev için bir araya geliyor. Ancak uzaydaki hiçbir görev aslında kolay değil ve işler kolayca sarpa sarabilir. Gravity’de de öyle oluyor ve ikilinin Dünya’ya dönüşü yaşanan bir kaza sonucu tehlikeye giriyor. 

Apollo 13 (1995) | IMDB: 7.7

TürMacera, Dram, Tarih
Süre2 s. 20 dk.
YönetmenRon Howard
OyuncularTom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Ed Harris
PlatformApple TV

Sırada Tom Hanks, Ed Harris, Kevin Bacon gibi usta isimlerin yer aldığı ve gerçek bir hikayeden uyarlanan bir uzay filmi var! 

1970’te başarısız bir Ay’a yolculuk görevinin kahramanları olan Jim Lovell, Ken Mattingly ve Fred Haise’in Apollo 13’te yaşadıklarını konu alan film, geminin fırlatılışından sonra yaşanan aksilikleri ve astronotların duygu durumlarını çok iyi bir şekilde yansıtmayı başarıyor. 2 Oscar Ödülü kazanan yapımda heyecan bir an bile düşmüyor. 

Interstellar (2014) | IMDB: 8.7

TürMacera, Dram, Bilim Kurgu
Süre2 s. 49 dk.
YönetmenChristopher Nolan
OyuncularMatthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain
PlatformApple TV

Kimilerine göre son yıllarda çekilmiş en iyi uzay filmi olan Interstellar, distopik bir gelecekte geçiyor. 

İklim değişikliği ve kuraklık nedeniyle artık yaşam oldukça zor bir hal almıştır. Tarım ürünleri değerli olduğu için artık neredeyse herkes yetiştiricilik yapmaya başlar. Fakat keşfedilen bir kara delik ve burada yeniden yaşam kurma ihtimali, bilim insanlarını harekete geçirir. Deneyimli bir astronot burada yeni bir Dünya bulmak için yola çıkarken aslında başka şeyler bulacaktır. 

The Martian (2015) | IMDB: 8.0

TürMacera, Dram, Bilim Kurgu
Süre2 s. 24 dk.
YönetmenRidley Scott
OyuncularMatt Damon, Jessica Chastain, Kristen Wiig
PlatformDisney Plus

Eğer hayatta kalma filmlerini seviyorsanız bu uzay filmi de mutlaka listenizde olmalı! 

Mars’ta bir görevde olan Ares III, araştırmaları sırasında bir sorun yaşar. Dünya’ya dönüş hazırlıkları sırasında astronotlardan biri olan Mark, gemiden uzaklaşır ve kaybolur. Arkadaşları onun öldüğünü düşünerek Dünya’ya döner. Ancak Mark hala hayattadır ve bu durumun devam etmesine çok kararlıdır. Bu aşamadan sonra Mars’ta tek başına hayatını sürdürmeye çalışan Mark, bize hayatta kalma içgüdüsünün ne kadar güçlü olabileceğini kanıtlar. 

First Man (2018) | IMDB: 7.3

TürBiyografi, Dram, Tarih
Süre2 s. 21 dk.
YönetmenDamien Chazelle
OyuncularRyan Gosling, Claire Foy, Jason Clarke
PlatformApple TV

Neil Armstrong ismini tüm dünya biliyor. O, Ay’a adım atan ilk insan! Sıradaki uzay filmi de onun hikayesini anlatıyor. 

1969 yılında Ay’a yolculuk yapmadan önceki 8 yıl boyunca Amstrong’un yaşadıkları, ilişkileri, NASA’da yaşananlar ve uzay macerasını konu alan film, bize kısa bir hikayeden daha fazlasını sunuyor. Yalnızca bir adımdan ibaret olmayan Neil Armstrong’un hayatını ise filmde Ryan Gosling canlandırıyor. 

Passengers (2016) | IMDB: 7.0

TürDram, Romantik, Bilim Kurgu
Süre1 s. 56 dk.
YönetmenMorten Tyldum
OyuncularJennifer Lawrence, Chris Pratt, Michael Sheen
PlatformApple TV

Uzay gemisi filmleri genellikle birkaç astronot ve bir görevle başlar. Ancak bu gemi diğerlerinden biraz farklı. Çünkü buradaki tüm yolcular uyuyor ve tam 120 yıl sonra uyanacaklar.

Farklı bir gezegene uyku kapsülleri içerisinde seyahat eden kişiler, yeni bir hayata merhaba demeyi umuyor. Ancak durum Jim için biraz farklı gelişiyor. Yaşanan bir kaza Jim’in 90 yıl önce uyanmasına neden oluyor. Bir süre gemide yalnız başına zaman geçiren Jim, bir gün Aurora adında genç bir kadını görüyor ve ona aşık oluyor. Aurora’yı uyandıran ve bunun bir kaza sonucu olduğunu söyleyen Jim’i önceleri güzel ancak zamanla zorlaşan günler bekliyor. 

Dune (2021) | IMDB: 8.0

TürAksiyon, Macera, Dram
Süre2 s. 35 dk.
YönetmenDenis Villeneuve
OyuncularTimothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Zendaya
PlatformAmazon Prime

Son yılların en dikkat çeken uzay savaş filmi Dune, dünyaca ünlü bir kitap serisinden sinemaya uyarlandı. Kitabi okuyanlar tarafından bazı eleştiriler alsa da Dune, 2021 yılının en çok izlenen ve sevilen filmlerinden biri oldu. 

Paul Atreides’in hikayesini anlatan film, ailesinin çöl gezegeni Arrakis’i hükmetmesiyle başlıyor. Bu gezegende bulunan ve ‘Baharat’ adı verilen çok değerli bir maddeyi ele geçirmek isteyen diğer gezegendeki kişiler ile Atreides arasında bir süre sonra çetin bir savaş başlıyor. 

Özellikle görüntüleri ile izleyicileri büyüleyen filmin en başarılı kurgu ve görsel efekt de dahil olmak üzere 6 Oscar’ı bulunuyor.