Uzak Doğu’nun Uğurlu Falcısı: Şans Kurabiyesi

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2023

Şans kurabiyesi, günümüzde bir geleneğin devamı olmaktan öte popüler bir “oyunlaştırma” unsuruna dönüştü. Önceleri en büyük vasıfları geleceğinize dair bir mesaj taşımaları olan bu kurabiyeler, şu an; sağlık, doğum, iş gibi konularda iyi dileklerinizi iletmek için bir hediye olarak da kullanılıyor.

Şans Kurabiyeleri Nasıl Ortaya Çıktı?

Şans Kurabiyeleri Tarihi
Fotoğraf / Meritt Thomas

Bu tatlı falcıların nasıl ortaya çıktıkları tam olarak bilinmiyor fakat haklarında birkaç bilinen efsane de yok değil. Efsanelerden ilki bu şans kurabiyelerinin bir Çin geleneğine dayandığı ve sonradan Amerika’ya taşınarak burada tanındığı. Bir diğeriyse; zamanında Amerika’ya göçmüş bir Japon’un kendi vatanından getirdiği bu geleneği Amerika’da açtığı lokantada yaşattığı ve şans kurabiyelerinin böylece ün kazandığı. Efsanelerin sonuncusunda ise bu geleneğin Uzak Doğu ile hiçbir ilgisi olmadığı, şans kurabiyelerinin tamamen Amerika’da yaratıldığı ve üretildiğinden bahsediyor. Bu efsanelerden hangisi doğrudur bilinmez ama benim kalbim, bu tatlı falcının Uzak Doğu geleneği içinde ortaya çıktığı, oradan da dünyaya yayıldığı efsanesine yakın duruyor. Tam da bu sebepten o benim için bir Uzak Doğulu!

Evde Şans Kurabiyeleri Yapabilir miyiz?

Şans Kurabiyesi Tarifi
Fotoğraf / Vita Marija

Elbette evde şans kurabiyeleri yapabiliriz, üstelik yapımları tahmin ettiğinizden çok daha kolay ve evde üretildiğinden, dışarıda satılan şans kurabiyelerine göre çok daha sağlıklı. Öyleyse artık, size gelecekten haber getirecek şans kurabiyeleriniz için uygulamanız gereken tarife beraberce göz atalım…

Gereken Malzemeler

3 adet yumurta (Yalnızca beyazları kullanılacak)

1 su bardağına yakın un

1 çay bardağı pudra şekeri (Eğer daha tatlı olmasını isterseniz içine 1 paket vanilin de ekleyebilirsiniz)

Yarım çay bardağı eritilmiş tereyağı

Önceden hazırladığınız dilek kartları

Kurabiye sayınız kadar yuvarlak şekilde kesilmiş yağlı kağıt

Eğer kurabiyenizin klasikleşmiş görüntü dışında daha sıra dışı bir tarza sahip olmasını istiyorsanız bu adımda, kurabiye hamuru içine birkaç parça çikolatayı eriterek karıştırabilir ya da renkli kurabiyeler elde etmek için sağlığa zararlı olmayan gıda boyaları kullanabilirsiniz.

Kurabiye yapımına geçmeden önce fırınınızı 185 derecede ısıtmanız maksimum verimi almanız için önemli bir adım.

Yapılışı

Eğer fırını ısıttıysanız artık falcı kurabiyelerinizin yapımına başlayabilirsiniz!

İlk adım, derin bir kabın içine yumurtaların beyazlarını, sarılarından ayırarak koymak ve kap içerisindeki yumurta aklarını iyice çırpmak. Bu adımda, kurabiyelerin kabarması için yumurta aklarının iyice çırpıldığına emin olmak gerek.

Çırpma işlemi bittiğinde, köpürmüş yumurta akları içine 1 çay bardağı pudra şekerini ilave edin ve çırpmaya devam edin.

Yumurta ve pudra şekerinin yeterince karıştığını düşündüğünüzde, önceden eritmiş olduğunuz oda sıcaklığındaki tereyağını yavaşça karışıma ilave edin. Eğer erittiğiniz tereyağı oda sıcaklığının üstündeyse biraz soğumasını bekleyin, soğumasını beklemeye zamanınız yoksa tereyağını karışıma yavaşça ekleyin. Hızlı eklenen sıcak tereyağı, yumurtaları pişirebileceğinden kurabiyenizin tadı istediğiniz gibi olmayabilir.

Elde ettiğiniz hamuru 10 dakika beklettikten sonra bir hamur sıkma torbasına koyun. Eğer torbanız yoksa bunun için buzdolabı poşeti de kullanabilirsiniz. Tepsinize önceden koyduğunuz yuvarlak şekilde kesilmiş yağlı kağıtların üstüne hamuru sıkın ve fırına verin.

Fırına verdiğiniz kurabiyeleri 5-6 dakika sonra çıkartın ve içlerine önceden hazırlamış olduğunuz dilek kartlarını yerleştirerek ay şeklinde kıvırın ve ona son şeklini verin.

Kurabiyelere son şeklini verdikten sonra, soğumaları için kenara koyun ve işte fal kurabiyeleriniz hazır. Neyse gelecekteki haliniz, çıksın falınız! Afiyet olsun!