Ünlü İsimlerin Sürdürülebilirliğe Etkisi

Ünlü İsimlerin Sürdürülebilirliğe Etkisi

Hızlı moda markalarının yükselişinin yanında lüks markaların da sürdürülebilirliğe gereken önemi vermemesi hepimiz için telafisi zor hasarlar oluşturuyor. Değişen reklam ve pazarlama anlayışının da bir sonucu olarak sürdürülebilirlik için markaların almadığı sorumluluğu ünlü isimler alıyor!

Ünlü İsimlerin Değişen Etki Gücü

Ünlü İsimlerin Sürdürülebilirliğe Etkisi
Fotoğraf: Unsplash | Raden Prasetya

Moda dünyasında reklamcılık faaliyetleri kritik bir öneme sahip. Sektördeki her marka kendi vizyon ve misyonlarına uyan isimlerle iş birliği yapıyor ve ürünlerini belirli kitlelere hitaben üretip pazarlıyor. Özellikle lüks markalar arasında bu markaları toplumun hangi kesiminin satın alabildiğinden ziyade hangi kesiminin tercih ettiği önemli bir olgu olarak karşımıza çıkıyor. 

Toplumsal olarak bireyselleşmenin etkisi kendisine özellikle moda markalarının pazarlamasında yer buluyor. Öyle ki artık markaların podyumda tercih ettiği modeller ya da reklam yüzü olarak tercih ettiği isimler eskisi kadar önemli değil. Çünkü insanlar bu isimlerin özel hayatlarında ne giydiğine hangi markadan özellikle alışveriş yaptığına dikkat ediyor. Bu sebeple insanların düşünceleri üzerinde önemli etkisi olan isimlerin tercihleri moda sektörünün yönünü belirliyor. 

Sürdürülebilirliğe Bakış

Ünlü İsimlerin Sürdürülebilirliğe Etkisi
Fotoğraf: Unsplash | Karsten Würth

Yukarıda bahsedilen değişim, moda dünyasında sürdürülebilirliğe doğru olan yönelim açısından olumlu bir adım. Tekstil sektörünün dünyamıza verdiği zarardan markaların sürdürülebilirliğe vereceği destek ile kurtulabileceğimiz açıkken ne yazık ki çoğu lüks marka sorumluluk almıyor. Ancak bu değişim sayesinde bireysel olarak atılan adımlar daha çok ses getiriyor. Peki hangi ünlü isimler nasıl adımlar atıyor?

Emma Watson

Ünlü İsimlerin Sürdürülebilirliğe Etkisi
Fotoğraf: @emmawatson

Magazinde adını çok sık duymadığımız Emma Watson’ı yer aldığı projeler haricinde en çok çevreci yönüyle tanıyoruz. Watson, yıllardır birçok farklı şekilde sürdürülebilirliğe destek vererek çevreye karşı olan duyarlılığını gösteriyor. Bunu basının ilgisinin kendisinde olacağı zamanlardaki tercihleri ile yapıyor. İlk olarak Earthshot ödül törenine tamamen geri dönüştürülmüş bir Harris Reed elbise giyerek gitmesi ve yine katıldığı COP26 konferansına ise tamamen geri dönüştürülmüş bir marka olan Rave Review tasarımı ile gitmesi diğer önemli bir örnekler olarak karşımıza çıkıyor. 

Bunların yanında ‘’Feel Good Style’’ isimli bir site kurarak tamamen sürdürülebilir üretim yapan moda ve güzellik markalarının satışını gerçekleştiriyor. 

Son olarak ise Watson, İngiltere’nin şeffaflığı ile öne çıkan People Tree markasıyla yaptığı iş birliği ile gündeme geldi. Bu iş birliği ile ileri dönüşüme değinerek tamamen ileri dönüştürülmüş kumaşlar ile üretilen üç koleksiyon çıkarttı.

Chris Hemsworth

Ünlü İsimlerin Sürdürülebilirliğe Etkisi
Fotoğraf: @chrishemsworth

Toplum üzerindeki etkisini olumlu bir sonuca dönüştüren isimlerden biri olan Chris Hemsworth’un Hugo Boss ile yaptığı iş birliği sürdürülebilirliğin üretime olan etkisi açısından oldukça önemli. Hugo Boss, enerji tüketimini yüzde otuz oranında azaltmaya ve karbondioksit emisyonlarını düşürmeye çalıştığı bir üretim anlayışı geliştiriyor. Hemsworth bu çabaya sürdürülebilirlik elçisi olarak destek veriyor.

Bunun yanında ilk kez bitkisel deriden ayakkabı üreten marka olma unvanını taşıyan Hugo Boss’un tasarladığı ayakkabıları tanıtarak markaya yine destek oluyor.

Angelina Jolie

Ünlü İsimlerin Sürdürülebilirliğe Etkisi
Fotoğraf: @angelinajolie

Angelina Jolie’nin çok sevilmesinin sebeplerinden biri de kendisini aktivist olarak tanımlıyor olması. Çevre ve toplum olaylarına karşı takındığı duyarlı tutum moda alanındaki tercihlerine de yansıyor. Jolie, katıldığı törenlerde her zaman Chloe ve Gabriela Hearts gibi sürdürülebilirlik üzerine çalışan markaları tercih ediyor. 

Ek olarak sürdürülebilirliğin çabalarından biri olan ‘’yeniden kullanıma’’ destek verdiğini 2014 yılında Oscar töreninde giydiği elbisesini 2021 yılında Eternals filminin galasında kullanması için kızına vererek gösterdi. 

Stella McCartney

Ünlü İsimlerin Sürdürülebilirliğe Etkisi
Fotoğraf: :Unsplash | Mark Saxby

Paul ve Linda McCartney’nin kızı olarak dünyaya gelen ve çocukluğundan beri göz önünde olan Stella McCartney, küçük yaşlardan beri moda eğitimi alıyor. Aynı zamanda McCartney, sürdürülebilirlik duyarlılığıyla öne çıkan Chloe markasının uzun yıllar boyunca kreatif direktörlüğünü yaparak bu konudaki hassasiyetini göstermişti. Daha sonra kendi adını verdiği markasını dünyanın en ünlü markalarından biri haline getirdi. McCartney; Chloe markasından ve aktivist annesinden aldığı ilhamla markasının tasarımlarının üretiminde tamamen alternatif ham maddeleri kullanarak hayvan ve çevre haklarını savundu. 

Justin Bieber

Ünlü İsimlerin Sürdürülebilirliğe Etkisi
Fotoğraf: @justinbieber

Tüm dünyanın tanıdığı şarkıcının özellikle Z kuşağı üzerinde önemli bir etkisi var. Bu etkisini yakın zamanda dev hızlı moda markası H&M için yaptığı çağrı ile gösterdi. Bieber, H&M’in ürünlerinin çöp olduğunu ifade ederek satın almayın çağrısında bulundu. Her ne kadar Justin Bieber’ın bu ifadelerinin sebebi temelde kendisinden izin alınmadan H&M ürünlerinde fotoğraf ve şarkı sözlerinin kullanılması olsa da Bieber’ın bu çağrısı ünlü isimlerin kitleler üzerindeki etkisini kullanmaktan çekinmediğini gösteriyor.

Referanslar:

12-3

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Armen Aydinyan