İstanbul’un Tarihi Lezzetleri | Asırlık Mekanlar

İstanbul’un Tarihi Lezzetleri | Asırlık Mekanlar

İstanbul tarihi lezzetleri ile adeta bir cennet! Şehrin pek çok farklı noktasında, tarihi on yılları aşan ve günümüzde halen hizmet veren restoranlar bulunuyor. Pek çok İstanbullunun dahi bilmediği ya da bugüne kadar denemediği şehrin en ünlü nostaljik restoranlarını sizin için listeledik. İşte mutlaka denemeniz gereken İstanbul’un tarihi lezzetleri…

Tarihi Galata Simitçisi

İstanbul’un Tarihi Lezzetleri | Asırlık Mekanlar
Fotoğraf: @karakoygalatasimitcisi

Adres: Kemankeş Mahallesi Mumhane Caddesi No:47/A, Beyoğlu

Instagram: @karakoygalatasimitcisi

Tarihi Galata Simitçisi, karafırın odun ateşinde pişen çeşit çeşit simitleriyle müdavimlerine 62 senedir taptaze lezzetler sunuyor. Yolunuz Galata’ya düşerse fırından yeni çıkmış sıcacık sokak simitlerini mutlaka deneyin!

Goralı Fındıkzade

İstanbul’un Tarihi Lezzetleri | Asırlık Mekanlar
Fotoğraf: @keyifharitasi

Adres: Kızılelma Caddesi No:24/B Fındıkzade, Fatih

Instagram: @gorali1945

Türkiye’nin ilk fast foodu olan Goralı, 1945’te Kosova’nın Gora bölgesinden Ankara’ya göç eden bir aile tarafından porsiyon sosis satan küçük bir dükkan olarak açılıyor. Ankara’da ünlenen bu işletme, 1961 senesinde ailenin İstanbul’a göç etmesiyle Fındıkzade’deki yerine geçiyor. Goralı sandviç, kısa zamanda İstanbululluların ilgi odağı haline geliyor. 

Amerikan salatası, turşu, salam, Ferit Goralı’nın icadı olan özel püre ve köfte ile Goralı sandviçin tarifi hala sır gibi saklanıyor. Daha önce yediğiniz goralı sandviçleri unutturacak bu eşsiz lezzetin tadı kesinlikle damağınızda kalacak.

Lades Menemen Beyoğlu

İstanbul’un Tarihi Lezzetleri | Asırlık Mekanlar
Fotoğraf: @yemeksakayagelmez

Adres: İstiklal Caddesi Sadri Alışık Sokak 11/12, Taksim

Instagram: @lades_beyoglu

İki kardeş tarafından başta muhallebici olarak açılan mekan, elli yıldır Beyoğlu’nda; muhallebi, tavuk pilav, tavuk yağda gibi yiyeceklerle müdavimlerine değişmeyen lezzetlerini sunmaya devam ediyor.  Adından da anlaşılacağı üzere; kendi üretimleri olan sosla hazırlanan çeşit çeşit menemenlerini, yanında sıcacık çayla harika bir kahvaltı deneyimine dönüştürebilirsiniz!

Vefa Bozacısı

İstanbul’un Tarihi Lezzetleri | Asırlık Mekanlar
Fotoğraf: @dilarasday

Adres: Vefa Caddesi No:66, Fatih 

Kış aylarının en özel tatlarından biri olan bozayı içmek için en doğru adres şüphesiz Vefa Bozacısı! 1876’dan beri sektöründe bir marka haline gelmiş ve dördüncü kuşak aile fertlerinin üretimine devam ettiği Vefa Bozacısı’na hala gitmediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz…

Dönerci Şahin Usta

İstanbul’un Tarihi Lezzetleri | Asırlık Mekanlar
Fotoğraf: @donercisahinusta1969

Adres: Mollafenari Mahallesi Kılıçcılar Sokak No:9, Fatih

Instagram: @donercisahinusta1969

Her cadde başına en az bir dönercinin düştüğü İstanbul sokaklarında, en iyi döneri bulmak imkansıza yakın gibi görünüyor; ta ki Dönerci Şahin Usta’ya gidene kadar! Masa sandalyesi bulunmayan bu minik dükkanın önünde çoğu zaman upuzun kuyruklar görmeniz mümkün. Pazar günleri hariç, her gün 11.00’de açılan mekana olan yoğun ilgi nedeniyle döner çabucak bitiyor. Dönerci Şahin Usta’ya gidip bu harika dönerin tadına bakmak isterseniz kesinlikle öğle saatlerinde gitmenizi tavsiye ederiz.

Meşhur Bebek Badem Ezmesi 

İstanbul’un Tarihi Lezzetleri | Asırlık Mekanlar
Fotoğraf: @meshurbebekbademezmesi

Adres: Cevdet Paşa Caddesi No:53C, Beşiktaş

Instagram: @meshurbebekbademezmesi

Meşhur Bebek Badem Ezmesi, haftanın her günü 09.00-21.00 saatleri arasında kapılarını müdavimlere açıyor. Beş kuşağın 1904’ten beri işlettiği Bebek Badem Ezmesi’ne yolunuz düşerse, badem ezmesinin yanı sıra fıstık ezmesini de tatmayı sakın unutmayın! 

Yanyalı Fehmi Lokantası

İstanbul’un Tarihi Lezzetleri | Asırlık Mekanlar
Fotoğraf: yanyalifehmi.com

Adres: Söğütlüçeşme Caddesi Yağlıkçı İsmail Sokak No:1 Kadıköy

Instagram: @yanyalifehmi

1919’dan beri hizmet veren Yanyalı Fehmi Lokantası, Kadıköy’ün tarihi çarşısının simgelerinden biri haline gelen köklü bir işletme. Türk mutfağını yaşatma gayesiyle hareket eden lokanta, her gün yüz çeşide yakın yemek servisi ile konuklarının memnuniyetini sağlamak için özenle çalışıyor. Yanyalı Fehmi’nin favori lezzetlerinden olan Yanya Köfte yanında birbirinden lezzetli zeytinyağlıları da mutlaka denemelisiniz.

Baylan Pastanesi

İstanbul’un Tarihi Lezzetleri | Asırlık Mekanlar
Fotoğraf: @baylanistanbul

Adres: Caferağa Mahallesi, Muvakkıthane Caddesi No:9/A, Kadıköy

Instagram: @baylanistanbul

1923 yılında kurulan Baylan Pastanesi, çalışma hayatına hiç ara vermeden günümüze gelmeyi başaran İstanbul’un en eski pastanelerinden biri. 1961 yılından beri açık olan tarihi Kadıköy şubesinin yanı sıra Bebek ve Galataport’ta da şubeleri bulunan Baylan Pastanesi’ne giderseniz mekanın kendi icadı ve en meşhur tatlısı olan Kup Griye’yi tatmadan dönmeyin!

Kanaat Lokantası

İstanbul’un Tarihi Lezzetleri | Asırlık Mekanlar
Fotoğraf: @saunermarie

Adres: Selmanipek Caddesi No:9 Üsküdar

Instagram: @kanaatlokantasi1933

İstanbul’un tarihi lezzetleri tabii ki aile işletmeleriyle dolu! Köklü bir aile işletmesi olan Kanaat Lokantası; zeytinyağlıları, sıcak yemekleri ve birbirinden lezzetli tatlılarıyla 1933 yılından beri hizmet veriyor. İşletmenin kendi bünyesinde yetiştirdiği ustalar, yıllardır lezzeti hiç bozulmadan aynı kalitede devam ettiriyor. Yolunuz Üsküdar’a düşerse mutlaka gidip çeşit çeşit yemeklerin arasından en sevdiklerinizi afiyetle yiyebilirsiniz!

Ali Muhiddin Hacı Bekir

İstanbul’un Tarihi Lezzetleri | Asırlık Mekanlar
Fotoğraf: @hacibekir1777

Adres: Hamidiye Caddesi No:33 Eminönü, Fatih 

Instagram: @hacibekir1777

Hacı Bekir Efendi’nin 1777 yılında Kastamonu’dan İstanbul’a göç etmesi ile açtığı küçük şekerci dükkanı, dört asırdır bir marka haline geldi. Hacı Bekir Efendi’nin ürettiği çeşit çeşit lokumlar, badem ezmesi ve akide şekerlerinin Osmanlı’da kazandığı ünü, torunu Ali Muhiddin Hacı Bekir uluslararası alanda duyurmayı başardı. Tarihi bu denli eskilere dayanan ve şu anda altıncı kuşak tarafından işletilmeye devam eden Hacı Bekir lokumları, İstanbul’un simge lezzetleri denince ilk akla gelenler arasında.

Güllü, narlı, bademli, naneli lokumların yanı sıra daha pek çok çeşidini bulabileceğiniz Hacı Bekir’de, nane-limonlu, güllü-limonlu gibi başka yerde bulamayacağınız ikili lezzetleri de bulabilirsiniz. Yolunuz Hacı Bekir’e düşerse lokumların yanında çeşitli aromalarla hazırlanan akide şekerlerinden de mutlaka deneyin.

Kapak Fotoğrafı: @meshurbebekbademezmesi