Türkiye’nin En İyi Ekoturizm Rotaları

Türkiye’nin En İyi Ekoturizm Rotaları

İyi bir tatilden beklentiniz nedir? Dinlendirici bir mola mı, gastronomik bir serüven mi, yoksa farklı kültürleri tanımak mı? Peki ya sürdürülebilir olması? Pandemi ile birlikte büyük bir sarsıntı yaşamış olsa da turizm, dünyanın en büyük sektörleri arasında. WTTC (“World Travel & Tourism Council”) verilerine göre 2022 yılında turizm sektörü küresel GSYİH’ye %7,6 katkı sağladı. Ancak hepimizin sabırsızlıkla beklediği bu keyifli aktivite aslında o kadar da masum değil. Sydney Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının 2018’de yaptıkları bir araştırmaya göre küresel turizmin karbon ayak izi, dünyadaki tüm karbon emisyonlarının neredeyse %8’ine denk ve turizmin yıllık toplam karbon emisyonu neredeyse 4,3 milyar metrik ton! Kendi tatil planımızla bu istatistikleri yükseltmemek için yapabileceğimiz bir şey var; o da tatillerimizde ekoturizm rotaları arasından bir tercih yapmak!  

Yazımızda hem ekoturizm kavramını anlattık hem de sizi Türkiye’nin en iyi ekolojik turizm rotaları arasında keyifli bir yolculuğa çıkardık. İyi okumalar, sürdürülebilir tatiller!

Ekoturizm Nedir?

Türkiye’nin En İyi Ekoturizm Rotaları
Fotoğraf: Walpaper Flare

Uluslararası Ekoturizm Topluluğu, ekoturizmi “çevreyi koruyan, yerel halkın refahını sürdüren, doğal alanlara sorumlu seyahat” olarak tanımlıyor. Gezginlerin doğal ekosistemleri korurken yerel ekonomiyi destekledikleri bir seyahat kültürünü benimseyen bu seyahat türü; ekoturizm alanları içerisinde habitat koruma, atık yönetim ve temizliği, tür etkileşimi ve koruması ve kültürel mirası koruma gibi temel ilkelere sahip. Bu ilkeler; gezginlerin, yerel halkın ve çevrenin sürdürülebilir bir turizm endüstrisinden faydalanmasını amaçlıyor. 

Türkiye’nin Ekoturizm Merkezleri

Türkiye’nin En İyi Ekoturizm Rotaları
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Türkiye; doğal güzellikleri, zengin biyoçeşitliliği ve kadim tarihi mirasıyla ekoturizm için pek çok alternatif rota sunuyor. Ekoturizm Türkiye için oldukça önemli, çünkü ülkemizin içinde bulunduğu Akdeniz coğrafyası, küresel ısınmanın olumsuz etkilerine en çok maruz kalan iklimler arasında yer alıyor. 

Bunaltıcı sıcaklığın hüküm sürdüğü yaz günlerinin zihnimizde yarattığı iklim değişikliği endişeleri arasında tatil planınızı yaparken bizim de sizlere küçük bir katkımız olsun istedik. İşte Türkiye’nin en güzel ekoturizm merkezleri…

Kaz Dağları | Çanakkale

Türkiye’nin En İyi Ekoturizm Rotaları
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Çanakkale, orman yoğunluğu açısından Türkiye’nin en zengin bölgelerinden biri, Kaz Dağları ise adeta Türkiye’nin oksijen deposu. Bölge, oksijen zenginliği açısından Türkiye’de ve dünyada ilk sıralara giriyor. Oksijen yoğunluğu Kaz Dağları’nın bitki çeşitliliğine, yaban hayatına, su kaynaklarına, ekosistem verimliliğine ve karbon dengelemesine katkıda bulunuyor. 

Ziyaretçilerine keşfetmeleri için eşsiz doğal güzellikler sunan Kaz Dağları; trekking, kuş ve bitki gözlemciliği, dağ bisikleti gibi sürdürülebilir aktivitelerle Türkiye’nin ekoturizm rotaları arasında öne çıkıyor.

Kekova | Kaş

Türkiye’nin En İyi Ekoturizm Rotaları
Fotoğraf: Walpaper Flare

Türkiye’nin dalış cenneti ve antik uygarlıklarının ev sahibi Kaş-Kekova, doğa turizmi için akla ilk gelen adreslerden. Deniz kaplumbağaları, yaban hayvanları ve çeşitli su kuşları gibi pek çok nadir türün yaşamını sürdürdüğü Kekova, Türkiye’nin özel çevre koruma bölgelerinden biri. 

Berrak turkuaz suları, doğal koyları, yemyeşil ormanları ile gezginlere benzersiz doğal güzellikle sunan Kaş-Kekova, sualtı zenginlikleri ile dalış ve şnorkelle yüzme gibi su sporlarına imkan tanırken, arkeolojik zenginlikleri ile yerel kültür ve geleneklerin geçmişine ışık tutuyor. 

Köyceğiz | Muğla

Türkiye’nin En İyi Ekoturizm Rotaları
Fotoğraf: Unsplash | Deniz Vatan

Yeşilin ve mavinin en güzel tonlarını içinde barındıran Muğla’nın Köyceğiz ilçesi, Türkiye’nin en önemli ekoturizm rotaları arasında. Köyceğiz’in ekolojik rotası, 2021 yılında “Yeşil Nefes” sloganıyla tanıtıldı. 

Bölgede bulunan Çandır Mahallesi de öne çıkan ekoturizm alanları arasında bulunuyor. Bu şirin ilçe; Köyceğiz Gölü, Dalyan Nehri, İztuzu Plajı gibi doğal zenginlikleri ile ekoturistler için son derece çekici olmanın yanı sıra; yaban hayatı gözlemi, eko-tekne turları, su ve doğa sporları gibi cazip aktiviteler de sunuyor. Organik tarımın yapıldığı ve doğal ürünlerin yetiştirildiği bu Köyceğiz, yerel ekonomiye katkıda bulunan ekolojik tarımı da teşvik ediyor. 

Kaçkar Dağları ve Ayder Yaylası | Rize

Türkiye’nin En İyi Ekoturizm Rotaları
Fotoğraf: Pixabay | kareni

Karadeniz Bölgesi’nin doğal güzellikleri ile ünlü Kaçkar Dağları ve Ayder Yaylası, ekoturizm için yüksek potansiyel barındıran coğrafyalarımızdan. Bölgenin zengin biyoçeşitliliği, yemyeşil ormanları, gölleri ve şelaleleri, doğa tatili için biçilmiş kaftan. 

Doğa yürüyüşleri, dağcılık ve kuş gözlemciliği için de son derece elverişli bir ortam sunan Kaçkar Dağları ve Ayder Yaylası bölgesi, yerel kültür ile gelenekleri deneyimlemek ve ekolojik konaklama imkanından faydalanmak için ideal. Tatilinizde bölgedeki doğa koruma projelerine destek olabilir ve yerel toplulukların kalkınmasına katkıda bulunabilirsiniz. 

Sapanca Gölü ve Köyleri | Sakarya

Türkiye’nin En İyi Ekoturizm Rotaları
Fotoğraf: Unsplash | Suleyman Can Sezgi

Sakarya iline bağlı olan Sapanca Gölü ve çevresi, hem doğal güzellikleri keşfetmek isteyenler hem de yerel köy yaşamını deneyimlemek isteyenler için popüler ekoturizm rotaları arasında. Birçok su kuşu türüne ev sahipliği yapan göl çevresinde kuş gözlemciliği yapabilir veya ormanla iç içe geçmiş doğal yollarda bisiklet ve trekking turları yapabilirsiniz. Bölgenin çevre dostu otel, pansiyon ve doğa evlerinde sürdürülebilir konaklama deneyimini yaşarken rehberler eşliğinde bölgenin doğal yaşamını gözlemleyebilir ve ekosistemine dair bilgi edinebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Riccardo Gazzin