Türkiye’den Sürdürülebilirlik Haberleri

Türkiye’den Sürdürülebilirlik Haberleri

Artık birçok marka, iklim krizinin küresel boyutta yol açtığı tehlikelerin farkında. Üreten her firma, yol açtığı karbon ve su ayak izine, kullandığı enerji tüketimine karşı önlem almak durumda. Biz de çevresel sürdürülebilirlik adına son dönemlerde öne çıkan markaların çalışmalarını derledik ve sizlerle paylaşalım istedik. 

Vestel, Eski Beyaz Eşyaları Geri Dönüşüme Kazandırıyor

Türkiye’den Sürdürülebilirlik HaberleriFotoğraf: Billow926

Vestel, Evsel Dönüşüm Projesi ile kullanılmayan beyaz eşya ve elektronik araçları geri dönüşüme gönderiyor. Sürdürülebilir bir ekosistem için tüketiciyi de sürece dahil eden projede eskiyen ya da kullanılamayan eşyalar ekonomiye kazandırılıyor. Bu geri dönüşüm ürünlerinden gelen hurda bedeli ise çevre koruma faaliyetlerine katkı için sivil toplum kuruluşlarıyla geliştirilen iş birlikleri aşamasında kullanılacak ve bağışa dönüşecek. 

Diğer yandan projeye destek vermek isteyen tüketiciler, eski beyaz eşya veya elektronik eşyalarını getirdiklerinde, ağaçlandırılması beklenen ücra köşeler için insansız hava araçları yardımıyla tohum toplarının atılmasına katkı sunmuş olacaklar. Vestel, projeye katılım talep eden kişilerin evlerine giderek ücretsiz demontaj hizmeti aracılığıyla ürünler teslim alabilecek. Sürece dahil olan tüketicilere de ara ara çeşitli sürprizler sunacak.

Beije, “Acil Regl Kiti”ni Sokaklara Yerleştirdi

Türkiye’den Sürdürülebilirlik Haberleri

Tamamen bambu lifleri ve yüzde yüz organik pamuk kullanılarak üretilen, azot boyama ve klor yıkama gibi işlemlerin uygulanmadığı çevreci bir marka olan Beije, “Bu bir hijyenik ped. İhtiyacın varsa lütfen al.” projesi ile hem ses getirdi hem de menstrüel ürünleri satın almada zorluk yaşayanlara hayatlarını kolaylaştıracak bir fayda sunmuş oldu. Trafik ışıkları, sokak lambaları, duvarlara yapıştırılan mesajı taşıyan pedler, regl tabusunun ortadan kalkması için de iyi bir etki bıraktı. Sosyal medyanın etkisi ile viral bir konu haline gelen kampanya sonucu Beije, tam 11 üniversitenin tuvaletine ped bıraktı. 

Erkeklere de “Acil Regl Kiti” gönderen Beije, onları da sürece dahil ederek gerektiğinde kadın arkadaşlarına yardımcı olmaya davet etti. Kampanyanın bu tarafı ise toplumsal empatinin artmasına önemli bir katkı verdi.

Starbucks Karton Bardaklara Veda Ediyor

Türkiye’den Sürdürülebilirlik HaberleriFotoğraf: Engin Akyurt

Sürdürülebilirlik açısından tek kullanımlık eşyalara veda etmek, ekolojik sistem için uzun vadede atılabilecek en verimli adımlardan biri. Tek kullanımlık karton bardaklarından vazgeçme kararı alan Starbucks, çevresel sürdürülebilirlik için önemli bir girişimde bulunuyor. Starbucks, özellikle “kullan at” alışkanlığının kontrol edilemezliğini ve oluşturduğu ciddi atık yükünün önüne geçmeye çalışarak markanın paket servisi için kullandığı tüm ambalajları da bırakmak adına çalışacak. Henüz yurt dışındaki bazı bölgeleri kapsayan bu kararın ilerleyen yıllarda daha yayılımcı bir hal alması bekleniyor.

Bu sistemin yürümesi için de müşterilerin kendi kupalarını getirmesini veya mağazadan ödünç kupa alınmasını sağlayabilecekleri bir model oluşturuyor. 2023’ün sonuna dek siparişini paket servis şeklinde veren Starbucks, ABD ve Kanada’daki müşterilerin de kişisel bardak ya da içecek kupalarını yanlarında getirmelerini belirtiyor.

Pepsi’den Bir İlk: Yüzde Yüz Geri Dönüştürülmüş Pet Şişe

Türkiye’den Sürdürülebilirlik HaberleriFotoğraf: Quỳnh Lê Mạnh

İçecek sektöründe bir ilke imza atan Pepsi, bir litrelik pet şişelerinin yüzde 100’ünü artık geri dönüştürülmüş plastikten üretiyor. Pepsi, aynı zamanda 70’li yıllarda icat edilen pet şişeyi kullanan ilk markaydı. Şimdi ise Pepsi, Yedigün ve Fruko 1 litre pet şişeler için yüzde yüz geri dönüşüm tasarımlarına geçen firma, plastik kullanımında bir farkındalık yaratmaya da çalışıyor. 

PepsiCo’nun yaptığı açıklamaya göre 2025 yılında içecek kategorisindeki tüm PET ambalajlar yerine geri dönüştürülmüş plastik ambalajlara geçileceği belirtiliyor.  Yakın zamanda ise zorunlu depozito iade sistemini hayata geçirecek olan Pepsi, bu sayede döngüsel ekonomiye de katkı sunmuş olacak.

Banvit, Gıda İsrafını Önlemek İçin Proje Geliştirdi

Türkiye’den Sürdürülebilirlik Haberleri

Fotoğraf: www.banvit.com

Çocuklarda doğru beslenme alışkanlıklarını yerleştirmeyi ve gıda israfı konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan Banvit BRF, “Akıllı Çocuk Sofrası” projesinde yeni dönem çalışmalarına başladı. İlk olarak 2008-2016 yılları arasında yürütülen projenin devamı niteliğinde olan bu çalışma, tamamen sürdürülebilirlik çerçevesinde yönetiliyor. Proje, özellikle sağlıklı nesillerin yetişmesine, kontrolsüz tüketim ve alışverişle gelen israfın önüne geçmeye odaklanıyor. 

“Akıllı Çocuk Sofrası” projesi, sürdürülebilir gıda konusundaki eğitim ve farkındalık çalışmalarını kapsıyor. Projenin ana hedef kitlesi ise ilkokul öğrencileri ile aileleri ve öğretmenleri olarak öne çıkıyor.

LC Waikiki, Kargo Kutularını Oyuncağa Dönüştürüyor

Türkiye’den Sürdürülebilirlik Haberleri

LC Waikiki, hem çocuklar hem de çevre için anlamlı bir proje hayata geçirdi. Kargo kutularını çocuklar için oyuncağa dönüştüren LC Waikiki, bu projesiyle kargo kutularını atık olmaktan kurtarıyor. Özellikle sipariş verilen ürünlerin bulunduğu kargo kutularını değerlendirerek projeyi yürüten marka, çevre farkındalığı oluşturmayı da amaçlıyor. Şu ana kadar yarış pisti ve eğlenceli çocuk figürlerinin tasarlandığı kargo kutuları birçok kişi tarafından da büyük beğeni topladı.

CarrefourSA’dan “Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık”

Fotoğraf: İstanbul İl Tarım ve Orman MüdürlüğüFotoğraf: İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü sitesinden alınmıştır.

Yapılan araştırmalar her yıl üretilen gıdanın üçte birinin kaybolduğunu ve Türkiye’de her yıl 18.8 milyon ton gıdanın çöpe atıldığını ortaya koyuyor. Bu doğrultuda önlem almak ve dikkat çekmek amacıyla CarrefourSA, gıda israfını önlemek için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın koordinasyonuyla yapılan “Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık” kampanyasına destek veriyor. 

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile birlikte hazırladıkları bir atölye çalışması ile kampanyaya dikkat çeken CarrefourSA, geçtiğimiz 23 Nisan etkinlikleri kapsamında da Lezzet Atölyesi’nin gerçekleştirdiği organizasyona katılım gösterdi. CarrefourSA çalışanlarının çocukları mutfağa girdi ve menüler hazırladı. 

Kapak Fotoğrafı: Markus Spiske