#TechLovers Aileler İçin Teknoloji Müzeleri

#TechLovers Aileler İçin Teknoloji Müzeleri

Teknoloji, gündelik yaşamımızın hemen hemen her anında kendine yer buluyor. Öyle ki bugün son seviye olarak düşündüğümüz teknolojik ürünler, yarın demode kalmış olabiliyor. Peki daha önce teknolojinin tarihiyle ilgilenmiş miydiniz? İşte sizin için derlediğimiz #techlovers aileler için 5 gezi önerisi….

Ankara

MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi

teknoloji müzeleri MKE Sanayi Teknoloji Müzesi

Görsel:  MKE Sanat ve Teknoloji Müzesi

Ülkemizin en eski teknoloji atılımlarından Makine Kimya Endüstrisi tarafından hazırlanmış olan müze, Türkiye’nin günümüze gelene kadar geçirdiği teknolojik evrimi gözler önüne seriyor. Cumhuriyet’in İlanı ile birlikte başlayan çağa ayak uydurma çabasının özellikle askeri ve sanayi alanındaki uygulamaları, sizlere nostaljik hisler yaşatabilir. Çocuklarımız için ise yoktan var olan bir milletin muasır medeniyet seviyesine ulaşım aşamalarını görmek fazlasıyla öğretici. 

ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi

ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi

Görsel: Ayşen Savaş 

Türkiye’de bilim ve teknoloji deyince akla ilk gelen kurumlardan biri olan ODTÜ, bizler için şahane bir müze tasarlamış. Uçaklardan tutun da eski kara trenlere kadar birçok aracı gerçek boyutlarında görmek için mutlaka ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz. Teknoloji müzeleri arasında özel bir yeri olan mekanda, ayrıca ODTÜ bünyesinde üretilen prototip araçlar ve klasik araba sergileri de yer alıyor.

Konya 

Konya Bilim Merkezi

Konya Bilim Merkezi

Görsel: TÜBİTAK

TÜBİTAK projesi çerçevesinde kurulan bilim merkezlerinin en iyi örneklerinden biri olan Konya Bilim Merkezi, evrenin başlangıcından teknolojik gelişimimizin tarihine kadar birçok sergiyi bünyesinde bulunduruyor. Ayrıca sergide Türk-İslam tarihinin önde gelen bilim insanlarının hayat hikayelerini interaktif bir şekilde öğrenme imkanınız bulunuyor. Tesiste Türkiye’de eşine az rastlayacağınız planetaryum, sizlere kesinlikle eğlenceli ve öğretici dakikalar yaşatacak. Devasa bir alana kurulmuş müzede çocuklar için hazırlanmış bilim atölyelerine de katılabilirsiniz. 

Bursa

Bursa Bilim Merkezi 

Bursa Bilim Merkezi

Görsel: TÜBİTAK

Türkiye’de kurulan en büyük bilim merkezlerinden olan Bursa Bilim Merkezi, 2013’ten bu yana teknoloji ve bilimseverlere ev sahipliği yapıyor. Özellikle interaktif öğretici etkinlikleriyle dikkat çeken merkezde, bilim atölyeleri ve VR Sanal Gerçeklik Gözlüğü ile ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunuyor. Müzenin düzenlediği  27 Temmuz – 30 Ağustos tarihleri arasında 11-17 yaş aralığı için ücretsiz robotik eğitim kursuna buraya tıklayarak kaydolabilirsiniz. 

İzmir

İzmir Key Museum

İzmir Key Museum

Görsel: Gülcihan Saçlı

2001 yılından beri titizlikle bir araya getirilerek oluşturulan Türkiye’nin en büyük klasik otomobil sergisi olan İzmir Key Museum, 2015’ten beri faaliyetine devam ediyor. Müzede 1900’lü yılların başından beri kullanılan otomobiller ve otomobil parçalarının orijinal hallerini görebilirsiniz. Ayrıca ilgilenenler için motosiklet ve otomobil markalarına özel olarak üretilmiş eşarp koleksiyonları da bulunmakta.

İzmir Radyo ve Demokrasi Müzesi

Milli Mücadele ateşini yakan Şehit Gazeteci Hasan Tahsin’in memleketinde kurulan İzmir Radyo ve Demokrasi Müzesi, Türkiye’de gazetecilik ve radyoculuğun tarihine ışık tutuyor. Çeşit çeşit antika radyonun orijinallerini müzede bulabilirsiniz.

İstanbul

Bilim Üsküdar

teknoloji müzeleri Bilim Üsküdar

Görsel: Üsküdar Belediyesi

İstanbul’da bulunan Bilim Üsküdar, 7’den 70’e tüm bilimseverler için kapılarını açıyor. Bilim Üsküdar’da robotik, iletişim, otomotiv gibi pek çok çeşit konu üzerine yoğunlaşmış sergiler bulunmakta. Ayrıca meraklıları için oluşturulan planetaryumda evrenin doğuşu, hücrenin hikayesi ve uzayda yaşam üzerine gayet keyifli gösterimler yapılıyor. 

Bayrampaşa Bilim Merkezi

2008’den beri hizmet veren Bayrampaşa Bilim Merkezi’nde kodlama, robotik, 3D yazıcı, botanik ve genetik atölyeleri bulunmakta. Çocuklar için oluşturulan yaz okullarında bu alanlar üzerine yoğunlaşarak ayrıca matematik, fizik ve kimya laboratuvarları sayesinde deneysel düşüncenin temelleri pekiştiriliyor. Bayrampaşa Bilim Merkezi, İstanbul’daki teknoloji müzeleri arasında en çok ilgi görenlerden bir tanesi.

Kapak Fotoğrafı: Pxhere Commons