Sürdürülebilir Tasarımcılara Sade Sorular: House of Silk

Güncelleme Tarihi: 2 Ekim 2021

Doğaya ve insana saygı duyma motivasyonuyla yola çıkan House of Silk, Sürdürülebilir Tasarımcılara Sade Sorular serimizin bu haftaki misafiri. Kendileri; güzellik ve huzurun erişilmesi en kolay yerde, bedenimizde ve aklımızda olduğunu vurgulayarak zamansız lükse ulaşmayı hedeflediklerini belirtiyorlar. Öyleyse gelin House of Silk ile beraber markanın kurucusu ve kreatif direktörü Nilay Kum’u daha yakından tanıyalım… 

House of Silk’in Doğuşu

Öz güveni yüksek, güçlü ve çalışan kadınlardan ilham alan House of Silk, 2018 yılında Kreatif Direktör Nilay Kum tarafından İstanbul’da kuruldu.

House of Silk’in Hedefi

“Lüks Ev Stili” felsefesiyle kadına; sahip olduğu güzelliğin ve ışığın, önce kişinin kendisinden ve onun en özel alanı olan evinden yansıdığını fark ettirmeyi amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda marka, uzun yıllar kullanılabilecek şık ve kaliteli tasarımlarıyla ev stilinize kendine özgü bir dokunuş getiriyor. 

House of Silk’in Mottosu: Zamansız Lüks

Ev giyim ve iç giyim alışkanlıklarınızı değiştirerek aynı zamanda bu parçaların her birinin dışarıda da giyilebileceğini göstermek isteyen House of Silk’in mottosu: Zamansız Lüks.

House of Silk de Pandemiden Etkilendi

Özellikle pandemiyle birlikte ev hayatımıza çok daha fazla özen göstermeye başladık. Bu dönemde evimizde nelerin bizi mutlu ettiğini, nelerin eksik olduğunu fark ettik. Bize huzur veren köşeler yaratmaya ve aynaya baktığımızda kendimizi iyi hissetmeye çalıştık. Böylece hem ev için hem de evde giymek için aldığımız her parça daha da anlam kazandı.

House of Silk’in 2020 Dileği

Pandemi sebebiyle evlerimizde daha fazla zaman geçirdiğimiz bugünleri, yaşama dair motivasyonumuzu kaybetmeden, empati yeteneğimizi geliştirerek, doğaya ve insana duyduğumuz saygıyı artırarak geride bırakmayı diliyoruz. Bu süreçte günlük hayatta stil sahibi olan kadınların zevkli seçimlerini House of Silk tasarımlarıyla ev stillerine de yansıtmaları, kendilerini her an güçlü, güzel ve öz güvenli hissetmeleri markanın en büyük arzusu.

Sade Sorulara Sade Cevaplar

Ne yapıyor?

Ben zamansız renklerimiz ve çizgimizle, modanın hızlı tüketen anlayışından sıyrılıp daha uzun süre kullanılabilecek, stil sahibi ürünleri üretmeyi hedefliyorum.

Ne okuyor?

Severek okuduğum yazarlar arasında başlıca Stefan Zweig, Gabriel Garcia Marquez ve Jose Saramago var.

Ne dinliyor?

Özellikle son zamanlarda dinlediğim müzik tarzı Neo Soul’a yakın. Bir süredir dönerek dinlediğimse D’Angelo’nun Voodoo albümü. Ama tüm zamanlar için en sevdiğim müzisyenler: Roy Hargrove, Erkan Oğur, Avishai Cohen, Christian Scott ve Bülent Ortaçgil.

Neye heyecanlanıyor?

Yeni tanıştığım şeyler beni heyecanlandırıyor. Yeni kişiler, hikayeler ya da yeni duyduğum bir şarkı olabilir.

Neye üzülüyor?

İnsanların hak etmedikleri bir davranışla karşı karşıya kalmaları.

Nelerden ilham alıyor?

Yurt dışında yaşadığım zaman boyunca sokaklarda yürürken her bir köşede farklı bir hikaye ile karşılaşmak gençliğimin en farklı deneyimi oldu diyebilirim. Müziklerinin, mutfağının, tüm sanat ve evren anlayışının bu denli farklı olduğu birçok yeni hikayeyi keşfetmek benim ilham kaynağım.

Nerelere gidiyor?

Pandemi sürecinde çok fazla seyahat etmeden, ailemle Büyükada’da vakit geçiriyoruz.

Ne tavsiye ediyor?

Farkındalığı yüksek bir hayat ve buna ulaşabilmek için kendi sınırlarını zorlamayı.

Nasıl bir dünya hayal ediyor?

Önyargısız ve saygılı…