Sürdürülebilir Gazetecilik: The New York Times

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

“Life needs truth”. Türkçesi, “Yaşam gerçeğe ihtiyaç duyar”. The New York Times, 2017 yılından bu yana ‘gerçeğe’ başrol vererek iletişim kampanyalarını sürdürüyor, okura sesleniyor. Gazete, 2020 yılında Covid-19 pandemisiyle birlikte dünyayı eskisinden daha karanlığa iten kaosun neden olduğu umutsuzluğu kırmak için yine gerçeğe başvuruyor.

Google Aramaları ve Gerçek

Google Aramaları ve Gerçek
Fotoğraf / Adage.com

 

‘The Truth Is Essential’ kampanyasının devamı olan ‘Life Needs Truth’, New York Times gazeteciliğinin günümüzde yaşanan sorunların ve hayatımızın nasıl bir parçası olduğunu göstermek için tasarlanmış. Gazetenin, herkesin ve her kesimin yanında olduğunu Google aramaları ile anlattığı iki dakika 20 saniyelik reklam filmi Droga5 New York imzası taşıyor. Müziğini caz müzisyeni Makaya McCraven’ın hazırladığı reklam filminin yönetmen koltuğunda ise Avustralyalı yönetmen Kim Gehrig oturuyor.

https://youtu.be/pp8vIJhwESw

Hayli çarpıcı reklam filminde, boş bir bilgisayar ekranında kelime ve görseller düzensiz bir şekilde yazılıp yapıştırılıyor. Gazetenin manşetlerinden alınan kelimeler ile gerçek ortaya çıkıyor, cazın ritmik temposu resmi tamamlıyor.

2025 Hedefi 10 Milyon Dijital Abone 

2025 Hedefi 10 Milyon Dijital Abone
Fotoğraf / Roman Kraft

 

Dünya çapında üne sahip birçok gazeteden bile hayli farklı olan The New York Times, bundan tam 169 yıl önce kuruldu. 18 Eylül 1851’den bu yana yayın hayatını sürdüren gazete, sadece köklü geçmişiyle değil, habercilik konusundaki ustalığı ile dimdik ayakta… Gazetenin yönetiminde ve yayın politikasında değişiklikler olsa da dünyanın en prestijli gazetelerinden biri olmanın hakkını hala veriyor. Medyanın sürdürülebilirliği tehlike altındayken The New York Times başarısıyla örnek oluyor. Peki neyi, nasıl başarıyor? 

İnternet haberciliğinin, sosyal medya platformlarının artan gücü karşısında haber ve bilgi ekosistemini koruyarak… Son açıklanan sonuçlara göre, gazetenin 5 milyon 700 bin dijital abonesi bulunuyor. 2025 yılı için hedef 10 milyon dijital abone. Milenyum kuşağının yarısını yakalayan gazete, kadınlar ve Z kuşağını hedefliyor. The New York Times’ın 2019 sonu itibariyle toplam abone geliri 1 milyar 84 milyon dolar… Bu gelirin 460 milyon doları dijital abonelerden akıyor. Gazete, geleneksel baskının kalitesini de artırdı ve bu durum basılı gazete abonelerinin sayısında artış getirdi.

Doğru İletişim, Sürdürülebilir Kalkınma

Doğru İletişim, Sürdürülebilir Kalkınma
Fotoğraf / Markus Winkler

 

Uzun vadede basılı gazetelerin finansal açıdan daha çok zorluk yaşayacağı kesin. The New York Times ise doğru iletişim stratejileri ve yöntemleri ile kalkınmasını sürdürüyor. Azalttığı sadece maliyetler; habercilik kalitesi değer kaybetmiyor. Doğru bilgiye ulaşmanın her zamankinden zor olduğu günlerden geçerken gazetecilikte kalite ve çeşitlilik sağlayan The New York Times’ın gidecek daha çok yolu var, bu belli. Gazeteciliğin geleceğini, yaşamın ihtiyaç duyduğu gerçekle sürdürmek zor değil. The New York Times tam da bunu yapıyor.