Hem Ekonomik Hem Sakin: Sonbaharda Gidilecek Yerler

Güncelleme Tarihi: 7 Ocak 2021

Sakin, ekonomik ve kavurucu sıcaklardan uzakta… Tatil planını sonbahara bırakmamak için biz bir neden bulamadık. Pandemiyi saymazsak tabii… Ancak yine de gelin pandemi yokmuş gibi sonbahar aylarında nerelere gidilebilir bir bakalım. Sonuçta bu destinasyonları bu yıl görmek zorunda değiliz. Belki de virüssüz güzel günler için planlarımızı şimdiden yapar, önümüzdeki yıl gireceğimiz sonbaharda gidilecek yerler arayışını erkenden sonlandırırız.  

Sonbaharda Bozcaada Keyfi

Bozcaada
Fotoğraf: Mert Kahveci

Birkaç sene öncesine kadar çok kısıtlı bir kesimin tatilini değerlendirmek için tercih ettiği bir destinasyon olan Bozcaada, son yıllarda oldukça popüler bir tatil rotası haline geldi. Marmara Denizi’nde kardeşi Gökçeada ile birlikte konumlanan ada, Çanakkale’ye bağlı. Bozcaada’yı son yıllarda görmek isteyenlerin en büyük çekincesi ise adada yaz aylarında oluşan yoğun kalabalık. İşte tam da bu noktada sonbahar tatili yapma fikri oldukça cazip bir hale geliyor. Bozcaada’nın huzurlu sokaklarında gezmek, keyifli plajlarında güneşlenmek istiyorsanız sonbahar aylarını tercih edebilirsiniz. Üstelik bu aylarda adadaki otellerin fiyatları da çok daha ekonomik bir hal alıyor. Ancak tüm bu avantajların yanında sonbaharda Bozcaada tatili, ufak bir dezavantajı da beraberinde getiriyor. Eğer soğuk denizlerden hoşlanmıyorsanız eylül ayından itibaren adadaki denizin oldukça soğuduğu uyarısını dikkate almanızda fayda var. 

Her Daim Popüler: Kapadokya 

Kapadokya
Fotoğraf: Alex H. Pflaum

Kapadokya, yalnızca sonbahar aylarında değil, yaz aylarının dışında kalan tüm dönemlerde ülkemizin en gözde tatil rotalarından bir tanesi. Yalnızca 3 aylığına tahtını Antalya veya Bodrum gibi bölgelere kaptıran ancak havaların birazcık serinlemesiyle emanetini çabucak geri alan Kapadokya, Nevşehir’e bağlı. Olağanüstü doğal güzellikleriyle tüm dünyadan çok sayıda gezginin ilgisini çeken bölge, özellikle sonbahar aylarında muhteşem manzaralara sahne oluyor. Son yıllarda oldukça popülerleşen balon turu da Kapadokya’yı ziyaret eden gezginlerin yapabilecekleri aktiviteler arasında. Bölgedeki mağaralar içerisinde hizmet veren otellerde muhteşem bir deneyimi tadabilir, Kapadokya’nın büyüleyici manzarasında harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

İstanbul’a Yakın Bir Rota: Abant Gölü

Abant Gölü
Fotoğraf: Elif Kandemir

Özellikle İstanbul’da yaşayan kişilerin sıklıkla tercih ettiği yakın bir kaçış rotası var sırada: Abant. Bolu’ya bağlı bir bölge olan Abant, yılın her mevsiminde ziyaret edilebilen destinasyonlardan. Ancak Abant’ı sonbaharda gezilecek yerler listesine alan ise bölgenin eylül ve ekim aylarından itibaren büründüğü muhteşem sonbahar manzarası. Göl etrafında çok sayıda otel ve restoranın yer alması da Türkiye’nin dört bir yanındaki gezginler için Abant’ı ideal bir destinasyon haline getiriyor. 

Eylülde Bodrum Tatili

Bodrum
Fotoğraf: Mert Kahveci

“Bodrum mu!?” dediğinizi duyar gibiyiz. Evet, Bodrum. Ege’nin incisi aslında yaz turizminin en popüler noktalarından biri olsa da genellikle bu bölgeye seyahat etmek isteyenlerin aklında kocaman bir soru işareti oluşturan bir konu var: Bodrum’un kalabalığı. Peki bu kalabalıktan kurtulmak için ne yapmak gerekiyor? Tabii ki Bodrum tatili planlarını eylül veya ekim aylarına taşımak. Evet, tahmin ettiğiniz gibi Bodrum sonbahar aylarıyla beraber görece daha sakin bir hale bürünüyor. Üstelik bölgede bu aylarda da hem hava hem de deniz suyu sıcaklığı oldukça yüksek. Sonbahar döneminde Bodrum otelleri de fiyatlarını daha ekonomik seviyeye çekince beyaz evleriyle ünlü Muğla’nın bu benzersiz bölgesini sonbaharda gidilecek yerler listesine almamak olmaz. Üstelik birbirinden güzel Bodrum plajları da bu aylarda çok daha izole bir deniz keyfi yaşamanıza olanak tanıyor.