Inoliva’dan Sanat Eseri Maskeler

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2023

2019 yılında kurulan Inoliva İlaç, sanat ve sanatçıya destek olmak için Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. Sanat Seninle Derneği ile iş birliği yaparak genç sanatçıların resimlerini yüz maskeleriyle bir araya getirdiği sanat projesini hayata geçirdi. Skyland İstanbul’da önceki gün, “Sanatsal Maskeler” projesi için özel üretilen ve 20 parçadan oluşan maske koleksiyonu sergilendi. 

Sanat Seninle Derneği ve Inoliva İlaç, özellikle pandemi döneminde zor zamanlar geçiren genç sanatçılar için kolları sıvadı. Firmanın piyasaya yeni çıkardığı iyonize formüllü çinko asetat pastilleri için özel üretilen maskelerde genç sanatçıların eserleri kullanıldı ve her bir maske sanat eserine dönüştürüldü. Genç sanatçıların eserlerinin orijinallerini ve telif haklarını alarak maskelerin üzerinde uygulanmasını sağlayan İnoliva İlaç, bu yolla maskeleri görüntü olarak çok şık bir hale getirirken sanata ve sanatçıya desteğini de gösterdi.

Proje hakkında konuşan Inoliva İlaç Genel Müdürü Meltem Dölenmen; şirket olarak bu şekilde bir kurumsal sosyal sorumluluk projesinde yer almaktan dolayı çok büyük bir gurur duyduklarını belirtti. Şirket olarak sanata ve sanatçıya yatırımlarının devam edeceğini belirten Dölenmen; toplam 20 parçadan oluşan sanat koleksiyonlarının henüz başlangıç olduğunu, çalışmalarının sürdürülebilir bir şekilde devam edeceğini sözlerine ekledi.

Genç sanatçılar; Eda Çığırlı, Mehmet Ali Yıldız, Joel Menemşe, Mehmet Yıldırım ise projede yer almaktan duydukları memnuniyeti dile getirirken, sanatın yaygınlaştırılması için çalışmalarına devam edeceklerini belirttiler.

Sanat Seninle Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Özge Günaydın; sanata ve genç sanatçılara olan değerli katkılarından dolayı İnoliva İlaç ve ailesine çok teşekkür ettiklerini belirtti.

Sanat Seninle Derneği adına konuşan yönetim kurulu üyesi ve küratör Denizhan Özer; “İçinde bulunduğumuz zaman dilimine baktığımızda insanların gerek biyolojik, gerek ruhsal olarak hayat karşısında gösterdikleri direncin azaldığını söyleyebiliriz. COVID 19’un yarattığı tahribat ve yıkıcı etkinin insanların bağışıklık sisteminin güçsüzlüğünden kaynaklandığı, dolayısıyla herkesin gerek fizyolojik, gerek ruhsal olarak desteklenmeye ihtiyacı olduğu ortada olan bir gerçektir. İşte Sanat Seninle Derneği’nin İnoliva İlaç’la gerçekleştirdiği projenin temelinde bu direnci oluşturmak ve genç sanatı desteklemek var. Sanat, hayatımıza kattığı estetik ile ruhlarımızı besleyip bizleri güçlendiren bir olgu. Sanatın iyileştirici özelliği, insanlara verdiği yaşam gücü bilimsel olarak ispatlanmıştır. Sanat Seninle Derneği’nin sanatçıları desteklemek, onların görünürlüğüne katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirdiği ‘Resimli Maskeler’ hayatın sıradanlığı içinde insanları salgın hastalıklara karşı sanatın gücü ile korumayı, yaşama anlam katmayı işaret ederek sosyal bir sorumluluğu yerine getirmiştir.” şeklinde konuştu.

Projenin mimarlarından ve ayrıca dernek yönetim kurulu üyesi olan Ayça Okay ise; derneğin ana misyonunun Türkiye’de çağdaş sanatın geleceği olan genç sanatçıların eğitimi ve gelişimi olduğunu belirtti. Ses getirecek sanat projelerinin 2021 yılını da kapsayacak şekilde hız kesmeden devam edeceğinin müjdesini veren Okay, “Amacımız Türkiye’den uluslararası arenada boy gösterecek genç sanatçı arkadaşlarımızı yetiştirmek.“ ifadesini kullandı.

Çinko Asetat Neden Önemli?

Sanatsal Maskeler ile birlikte ÇinkoPast pastil kutuları da hediye edildi. İnoliva Pazarlama Müdürü Hande Daver, Çinkopast Pastil için özel tasarlanan maskeler ile bu projede yer almaktan dolayı mutluluğunu dile getirirken, Çinkopast Pastil’in ülkemizde iyonize çinko formundaki ilk pastil ürünü olduğunu ve inovatif yeni ürünlerle yatırımlarının devam edeceğini belirtti. 

Çinko asetat ağız boşluğunda %100 iyonize olan tek çinko formudur ve iyonize çinko birçok virüsün üremesini önlemektedir. Son dönemlerde yapılan çalışmalar hidroksiklorokin isimli etken maddenin hücrelere çinko alımını artırdığını, bu sayede hücre içinde çinkonun virüsün üremesini önlediğini göstermektedir.

Çinko asetat içeriğinin önemi hakkında konuşan İnoliva İlaç Genel Müdürü Meltem Dölenmen; “İnovatif bir şirket olarak sağlık alanına değer katan ürünlerimizle sağlık alanında iddialı bir şekilde ilerliyoruz. Önce Lipozone ve hemen arkasından piyasaya sunduğumuz Çinkopast Pastil ile halk sağlığını korumada öncü şirketlerden biri olma hedefindeyiz. Çinko asetat pastil sayesinde çağın en büyük krizlerinden biri olan COVID-19’a karşı bizler de koruyucu maskelerimizi dağıtarak savaş başlattık.” dedi.