Sürdürülebilir Gardırop İçin 5 Adım |Her Koşulda #DoğaİçinGiyin

Sürdürülebilir Gardırop İçin 5 Adım |Her Koşulda #DoğaİçinGiyin

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2022

İklim değişikliğinin en önemli nedenlerinin başında gelen karbon salımı konusunda tekstil sektörünün çok önemli bir paya sahip olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle hazır giyim sektöründe gerçekleştirilen uygulamalar, gezegenimizin geleceği adına tehdit oluşturuyor. Ancak neyse ki son dönemde sürdürülebilirlik konusundaki artan farkındalıkla birlikte pek çok marka bu konuda harekete geçti. Sürdürülebilir moda konusunda çok önemli çalışmalara imza atan markaların başında ise TENCEL™ geliyor.

Botanik kökenli elyafları ile sürdürülebilir modaya yön veren TENCEL™, sadece tekstil ve moda sektörünü dönüştürmekle kalmıyor, tüketicileri de bilinçli seçimler yapmak üzere harekete geçmeye davet ediyor. Her koşulda #DoğaİçinGiyin kampanyası aracılığıyla size ve doğaya iyi gelecek önerilerde bulunan marka, etiket okumanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. ‘Doğaya karşı sorumluluğunu doğayı üzerinde taşıyarak göster!’ mesajıyla tüketicileri bilinçli alışverişe teşvik eden TENCEL™, #DoğaİçinGiyin kampanyası ile kendimiz için küçük ancak dünya için önemli olabilecek, pratik öneriler sunuyor.

Peki, tekstil alışverişinde etiketler neden önemli? Sürdürülebilir bir gardırop oluşturmak için neler yapmalıyız? Kıyafet alışverişlerimizi yaparken gezegenimizi ve geleceğimizi de düşünmek için hangi detaylara dikkat etmeliyiz? İşte tüm bu soruların cevapları, TENCEL™ tarafından sunulan önerilerde saklı…

Etiket Okuma Alışkanlığı Geliştirin

Sürdürülebilir Gardırop İçin 5 Adım |Her Koşulda #DoğaİçinGiyin

Etiketler, satın alacağımız ürünün adeta kimliği, kartviziti… Bilinçli alışveriş alışkanlıkları edinmek içinse öncelikli olarak bu etiketleri okuma alışkanlığı geliştirmek gerekiyor. Tabii ki bu etiketlerde hangi ibareleri arayacağımız konusunda bilgi sahibi olmamız da çok önemli. 

Yenilenebilir ağaçlardan çevreye duyarlı bir şekilde üretilen TENCEL™ markalı elyaflar; şık giyimden günlük giyime, denimden spor kıyafetlere, ayakkabıdan ev tekstiline kadar çok çeşitli moda ve tekstil ürünleri için bir temel oluşturuyor. Satın alacağınız ürünlerin etiketlerinde TENCEL™ markasını arayarak işe başlamanız mümkün.

Doğaya Geri Dönüş Yapan Ürünler Tercih Edin

Sürdürülebilir Gardırop İçin 5 Adım |Her Koşulda #DoğaİçinGiyin

Tekstil sektörünün çevreye verdiği zararlar arasında karbon salımı haricinde atık oluşumu da önemli bir paya sahip. Bu durumun önüne geçmek isteyen ve tekstil kaynaklı atık oluşumunu minimize etmeyi hedefleyen markalar, doğada tamamen çözünebilir materyallerden hazırlanan ürünler üretiyor. Sürdürülebilir gardırop yolunda doğaya geri dönüş yapabilen ve %100 çözünebilen ürünleri tercih etmek son derece önemli.

TENCEL™ markalı elyaflar, içerisinde bulunduğu ürünlere olağanüstü yumuşaklık, nazik dokunuş, nefes alabilirlik, dayanıklılık gibi iyi hissettiren özellikler katıyor. Aynı zamanda bu ürünler, kullanım ömrünü tamamladığında %100 doğada çözünerek tamamen gübreye dönüşüyor ve doğaya geri dönebiliyor.

Kendi Tarzınızı Kendiniz Yaratın

Bilinçli alışveriş denince “ihtiyaca göre tüketim” akla gelen ilk kural olmalı. Tabii ki bu alışkanlığı edinmenin yolu da satın aldığımız ürünleri en efektif şekilde ve zengin bir çeşitlilikle kullanmaktan geçiyor. 

Farklı şekillerde kullanım imkânı veren çok yönlü giysiler, hem gardırobunuz hem de gezegenimiz için daha az yük oluşturacaktır. Elbise olarak giyilebilen tunikler veya stil sahibi tişörtlerle tek bir kıyafetle farklı görünümler oluşturabilirsiniz. Çevreye olan duyarlılık birazcık yaratıcılıkla birleştiğinde ortaya muhteşem kombinler çıkabileceğinden şüphemiz yok!

‘30 Kez Giyim’ Testini Uygulayın

Sürdürülebilir Gardırop İçin 5 Adım |Her Koşulda #DoğaİçinGiyin

Sürdürülebilir bir gardıroba sahip olmak için satın aldığımız ürünleri maksimum süre kullanmaya da dikkat etmemiz gerekiyor. Daha fazla karbon salımına, su tüketimine veya plastik atığa neden olmamak için sahip olduğumuz her bir tekstil ürününden olabildiğince uzun süre faydalanmayı denemeliyiz.

Bu aşamada ‘zamansız parçalar’ kavramı, odaklanmamız gereken ana fikir olmalı. Örneğin; denim, klasik elbise gibi giysilerin modası asla geçmez ve bu ürünleri farklı kombinlerle yıllar boyunca kullanabilirsiniz. 

Sürdürülebilir moda trendlerine yön veren TENCEL™, yeni bir tekstil ürünü satın alırken ’30 kez giyim’ testini uygulamanızı öneriyor. Testin uygulanma şekli ise son derece basit: Minimum 30 kez giyeceğinize inanıyorsanız satın alın

Yeniden Değerlendir, Paylaş, Tüketimi Azalt

Sürdürülebilir Gardırop İçin 5 Adım |Her Koşulda #DoğaİçinGiyin

Dünya genelinde her yıl 48 milyon ton tekstil ürününün çöpe atıldığını biliyor muydunuz? Ayrıca kıyafetlerin kullanım sonrası yalnızca %12’si daha düşük değerli uygulamalar için geri dönüşüme gönderiliyor. 

Sürdürülebilirliğin her alanında olduğu gibi moda özelinde de dönüşüm uygulamaları hayati bir role sahip. Çeşitli sebeplerle kullanmamaya karar verdiğiniz kıyafetleri hiçbir atık yönetimi uygulamasına tabi tutmadan direkt olarak çöpe atmanız, yepyeni tekstil atıkları oluşturmanıza neden olacaktır. Bunun önüne geçmek için eski kıyafetleri değerlendirme fikirlerine göz atabilir ya da kullanmadığınız giysileri ihtiyaç sahibi başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Bu sayede hem insanlık hem de dünya için iyi bir adım atmış olursunuz.

Tencel™ 30 Yaşında!

Sürdürülebilir Gardırop İçin 5 Adım |Her Koşulda #DoğaİçinGiyin

TENCEL™ Turkey, Instagram ve Facebook sosyal medya platformlarından takip edebileceğiniz “Her Koşulda #DoğaİçinGiyin” kampanyası kapsamında, tamamen TENCEL™ Modal elyaflarla üretilen ve içeriğinde sentetik materyal bulunmayan yumuşacık battaniye ile sosyal medya kanalları aracılığıyla farkındalık yaratmak hedefleniyor. 

TENCEL™, bu yıl aynı zamanda otuzuncu yılını kutluyor. 1992 yılından bu yana tekstil değer zincirindeki şirketleri daha çevre dostu ve sürdürülebilir uygulamaları benimsemeleri için destekleyen marka, “1992’den beri iyi hissettiren elyaflar” temasıyla yıl boyunca birçok etkinlik düzenleyecek.