Yaşam ve Ölümün Sonu Gelmez Döngüsü: Samsara Nedir?

Sanskrit kökenli bir kelime olan samsara, her ne kadar modern dillerde ‘dünya’ anlamında kullanılsa da bazı dinlerde ölüm ve yaşam döngüsünü anlatan bir kavram olarak biliniyor.

Bu yazımızda samsara nedir ve samsara hangi din ve inançlarda görülen bir kavramdır, bunlara yakından bakacağız. 

Hinduizm, Budizm, Sihizm ve Jaizm gibi Hint dinlerinde reenkarnasyonu tanımlayan samsara, kişinin yaşam ve ölüm arasında kısır bir döngüye girmesi olarak ele alınıyor. Samsara döngüsü, ölüm anında kişinin bir önceki hayatında yaşadıklarını karma ile yeniden doğduğu duruma aktararak bireyin kötülüklerden arınana kadar yaşama geri dönüp hayata yeniden başlamasını sağlıyor.  

budist felsefe
Fotoğraf: Sippakorn Yamkasikorn

“Geçmişte kim olduğunu bilmek istiyorsan, şu an kim olduğuna bak. Kim olacağını bilmek istiyorsan, ne yaptığına bak.” Buddha 

Budizm felsefesine göre samsara döngüsünden kurtulan birey, Nirvana’ya ulaşır ve tüm bu yaşamların ardından bir tanrı haline gelerek yaşamları boyunca yaptığı iyilikleri doğaüstü güçler olarak kullanabilir. Nirvana; acıların, ıstırapların, nefretin, istek ve kaygıların kısacası dünyevi zorluklardan arınmanın ve artık karmaya bağlı olmadan yaşamanın sembolüdür. Samsara döngüsünü kırıp Nirvana’ya ulaşmak için kötü duygulardan arınmak, iyilik yaparak yaşamak ve vicdanın sesini dinlemek önemlidir. 

Samsara Konusunu Ele Alan Filmler

samsara nedir
Fotoğraf: David Bartus

Samsara ne demek öğrenmek için bu yazımızı okumaya geldiyseniz ve reenkarnasyon, samsara döngüsü ve samsara döngüsünü düzenleyen prensip konuları ilginizi çekiyorsa bu film listemize mutlaka göz atın. İzleyenlerden tam not alan bu filmler, sizi ölüm ve yaşam hakkında derin düşüncelere daldırabilir! İşte samsara konusunu işleyen sıra dışı filmler… 

Samsara (2023) ⏐ IMDB: 7.1

TürDrama
Süre1 s. 53 dk.
YönetmenLois Patiño
OyuncularAmid Keomany, Toumor Xiong, Simone Milavanh

Genç bir adam her gün nehir aşarak Laos’taki yaşlı bir kadına ölümden sonraki hayatta yolunu bulması için bir metin okur ve kadın öldükten sonra ruhu samsara ile yeryüzünde yeniden hayat bulur, yeni bir yolculuğa başlar. 

I Origins (2014) ⏐ IMDB: 7.3

TürDram, Bilim Kurgu
Süre2 s. 46 dk.
YönetmenMike Cahill
OyuncularMichael Pitt, Brit Marling, Astrid Bergès-Frisbey
İzlemek İçinTıklayın!

Bir moleküler biyoloji uzmanı olan Dr. Ian Gray, yaşadığı trajik bir aşkın ardından bazı mistik fikirlerin peşine takılır ve laboratuvarda birlikte çalıştığı arkadaşıyla birlikte yürüttüğü deneyler sayesinde akıl almaz bir gerçeği ortaya çıkarır. 

Editörün Notu: Samsara döngüsü ile ilgili en etkileyici eserlerden biri olan I Origins filmi, izledikten sonra “Acaba mı?” sorusunu kendinize soracağınız, sizi daha önce düşünmediğiniz sorularla baş başa bırakacak bir şaheser! 

Cloud Atlas (2012) ⏐ IMDB: 7.4

TürDram, Bilim Kurgu
Süre2 s. 52 dk.
YönetmenTom Tykwer, Lana Wachowski, Lilly Wachowski
OyuncularTom Hanks, Halle Berry, Hugh Grant
İzlemek İçinTıklayın!

David Mitchell’in 2004 yılında yayınlanan romanından uyarlanan film; geçmiş, şimdi, geleceğin birbiriyle bağlantısını altı farklı karakterin hayat öyküsü üzerinden ele alıyor. Farklı zaman dilimlerinde, dünyanın farklı yerlerinde yaşayan insanların hikayesi sizi samsara ile ilgili derin düşüncelere sürükleyecek. 

Spring, Summer, Fall, Winter… and Spring (2003)⏐ IMDB: 8.0

TürDrama
Süre1 s. 43 dk.
YönetmenKim Ki-duk
OyuncularKim Ki-duk, Oh Yeong-su, Jong-ho Kim

Usta bir keşişin, çırağına Budizm öğretilerini anlatmasını konu alan eser; küçük keşişin mevsimler boyunca büyümesini ve öğrendiği hayat derslerini gerçek hayatta nasıl kullanacağını deneyimleyerek bulmasını anlatıyor. 

Little Buddha (1993) ⏐ IMDB: 6.1

TürDrama
Süre2 s. 03 dk.
YönetmenBernardo Bertolucci
OyuncularKeanu Reeves, Bridget Fonda, Ruocheng Ying

Samsaraya inanan bir grup Budist rahibin ölmüş liderlerinin ruhunu aramasını konu alan film, Hindistan’dan Amerika’ya uzanan bir yolculuğu beyaz perdeye taşıyor. 

Editörün Notu: Samsara nedir diye düşünüyor ve Budizm inanışı hakkında daha çok bilgi sahibi olmak istiyorsanız Little Buddha’yı kesinlikle izlemelisiniz. 

Baraka (1992) ⏐ IMDB: 8.5

TürBelgesel
Süre1 s. 36 dk.
YönetmenRon Fricke
OyuncularPatrick Disanto

1992 yapımı, iki bölümden oluşan bu belgeselde insanın doğa ile ilişkisi ele alınıyor. Bir yandan doğanın kendi düzeni gösterilirken diğer yandan insanın modernleşme çabası ile doğayla olan hassas dengenin nasıl bozulduğu, en gerçekçi görüntülerle seyirciye sunuluyor.

Samsara (2011) ⏐ IMDB: 8.4

TürBelgesel
Süre1 s. 42 dk.
YönetmenRon Fricke
OyuncularBalinese Tari Legong Dancers, Ni Made Megahadi Pratiwi, Puti Sri Candra Dewi
İzlemek İçinTıklayın!

Baraka’nın ardından yönetmenin aynı amaçla çektiği devam filmi niteliğindeki belgesel Samsara, 25 farklı ülke ve 100 farklı yerleşim yerinden doğa ve insan manzaralarını seyirciyle buluşturuyor. İnsanlığın sonsuzlukla ilişkisini gözler önüne seren etkileyici belgesel, dünya üzerindeki farklı yaşayış, inanç ve değerleri ele alıyor.