Rusya Ukrayna Savaşı İklim Değişikliğinin Etkilerini Artırıyor

Rusya Ukrayna Savaşı, İklim Değişikliğinin Etkilerini Artırıyor

ABD Başkanlık İklim Özel Temsilcisi John F. Kerry, Ukrayna-Rusya arasında yaşanan savaşın iklim değişikliğinin etkilerini arttırdığını iddia ediyor.

Savaşın etkilerinin yalnızca bölge ile sınırlı olmadığını ve Afrika ile Güney Asya gibi bölgeleri de etkilediğini belirten Kerry, savaşın iklim değişikliği için ne denli büyük bir çarpan olduğuna dikkat çekiyor.
Kerry özellikle Rus Ordusunun Ukrayna’daki eylemlerinden bahsederek, sivillerin yaşamlarını hiçe saymaları ve silah ve ikmal kesintilerinin sonuçları konusundaki endişelerini dile getiriyor. Kerry’ye göre yakın zamanda Ukrayna’nın güneyindeki Kakhovka barajının yıkılmasıyla meydana gelen göçler ve Pakistan’da meydana gelen sel felaketleri, insanların sağlık hizmetlerine erişimini kısıtlıyor.

Savaş ve İklim Değişikliği Mülteci Sayısını Artırabilir

Rusya Ukrayna Savaşı İklim Değişikliğinin Etkilerini Artırıyor
Kerry ayrıca Ukrayna’nın savaş sonrasında yeniden inşası konusuna da değinerek tarım için ciddi bir arazi ıslahına ihtiyaç olduğunu vurguluyor. Ukrayna’dan gelen tahıl arzındaki azalmanın ve fiyat artışlarının Afrika ve Güney Yarım Küre üzerinde önemli bir etki yarattığı biliniyor.
ABD’li siyasetçiye göre savaş ve iklim değişikliğinin bir araya getirdiği baskılar, insanları yaşamak için yeni yerler aramaya ve hatta bu alanlara erişim için savaşmaya zorluyor. Kerry, iklim değişikliğinin ilerlemesiyle birlikte, yakın zamanda Yunanistan açıklarında yaşanan tekne kazasında olduğu gibi riskli ve aşırı kalabalık yolculuklara çıkan insanların sayısının artacağını öngörüyor.

Brüksel ziyareti sırasında John F. Kerry, aralarında Avrupa Birliği’nin dış politika şefi, NATO genel sekreteri ve Avrupa Komisyonu’nun iklim şefinin de bulunduğu Avrupalı yetkililerle bir araya geldi. Yapılan ortak açıklamada, iklim değişikliği ve çevresel bozulmanın gezegen için büyük tehditler oluşturduğu, güvenlik ve savunma için acil ve giderek artan olumsuz etkileri olduğu kabul edildi.
Kaynak: New York Times

 

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Maksym Pozniak-Haraburda