Oscar Tarihi İçerisindeki Unutulmaz Olaylar

Oscar Tarihi İçerisindeki Unutulmaz Olaylar

Dünyanın en prestijli sinema ödülleri olan Akademi Ödülleri dün gece sahiplerini buldu. Bu yıl 94.’sü düzenlenen ödüllerde geceye Will Smith’in komedyen Chris Rock’a attığı tokat damgasını vurdu. Aslında Oscar tarihi, bunun gibi pek çok unutulmaz olaya sahip. İşte sizin için derlediğimiz Oscar tarihinin en unutulmaz olayları…

1934: Yanlış Kişi Sahnede!

Oscar Tarihi İçerisindeki Unutulmaz Olaylar
Oscar tarihi unutulmaz olayları: 6. Akademi Ödülleri

Fotoğraf: Mohammed_Hassan

6. Akademi Ödülleri sırasında çok tuhaf bir an yaşandı. En heyecanla beklenen ödüllerden olan En İyi Yönetmen ödülünün açıklanması sırasında sahneye birden yanlış kişi fırladı. Kategoride benzer isimlere sahip olan Frank Capra ve Frank Lloyd beraber yarışıyordu. Ödülü takdim eden Will Rogers’ın “Hadi gel de al Frank” diyerek ödülü açıklamasıyla Frank Capra sandalyesinden kalkıp sahneye doğru yöneldi. Fakat aslında ödülü kazanan kişi Frank Lloyd’du. Frank Capra, ödüllerden sonra yaşanan bu garip olayı şöyle anlattı: “O gün sandalyeme geri dönerken hayatımın en uzun, en üzücü, en yıkıcı yürüyüşünü gerçekleştirdim.” 

Yaşanan bu gurur kırıcı olaya rağmen Frank Capra, ertesi yıl It Happened One Night isimli filmle En İyi Yönetmen ödülünü kazanarak itibarını toparladı. 

1938: Bir Sahtekar Oscar Ödülünü Alıp Kaçtı

1938 yılında ödül yine yanlış kişiye gitti. Ama bu sefer adaylar arasından biri değil, bir sahtekar ödülü alıp kayıplara karıştı. Old Chicago filmindeki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne layık görülen Alice Brady, hasta olduğu için törene katılamamıştı. Ödül açıklandığında ise seyircilerden biri Brady’nin adına ödülü almak için sahneye fırladı. Kimsenin tanımadığı bu adam, ödülü aldıktan sonra gözden kayboldu. Bugün bile gizemini koruyan bu olay sonrası ödülün akıbeti hala bilinmiyor. 

1943-1945: İkinci Dünya Savaşı Ödülleri Dahi Etkiledi

Oscar Tarihi İçerisindeki Unutulmaz Olaylar

Fotoğraf: Dwilliam

İkinci Dünya Savaşı gölgesinde geçen 15,16 ve 17. Akademi Ödülleri de savaştan nasibini aldı. Daha öncesinde bronz, kurşun-kalay alaşımı ile üretilen ve altın kaplaması yapılan ödüller, savaş koşullarında yeterli metalin bulunamaması sebebiyle boyalı sıva ile yapıldı. Savaş sonrası ödüller olması gerektiği gibi bronz üstüne altın kaplama heykelcikler ile değiştirilse de şüphesiz ki bu olay, Oscar tarihi içerisinde en unutulmaz anlardan biri oldu. 

1954: Oscar Ödülü’nün Değeri Sadece 1 Dolar

Oscar Tarihi İçerisindeki Unutulmaz Olaylar
Oscar tarihi unutulmaz olayları: Oscar ödülünün değeri

Fotoğraf: Maxpixel

20. yüzyılın ortalarında dahi Oscar Ödülleri dünyadaki en prestijli ödüllerden biri olarak görülüyordu. Bu sebeple kariyerleri sonrası para sıkıntısı yaşayan ödül sahipleri, bir bir ödüllerini satışa çıkarmaya başlamıştı. Buna karşın ödülün prestijinin zedelenmesi sebebiyle kural kitabına sert bir madde koyan Akademi, Oscar ödüllerinin değerini 1 dolar olarak belirledi. Buna göre eğer kazanan sanatçı ödülünü satmak isterse öncelikle Akademi’ye 1 dolar karşılığında ödülü teklif etmek zorundaydı. Haliyle o yıldan sonra ödül satışları tamamen durdu. Ancak bir sistem açığı olması sebebiyle 1954 yılı öncesi verilen Oscar ödülleri hala açık artırmalar ile satışa sunulabiliyor. Örneğin 1999 yılında şarkıcı Michael Jackson, 1940 yılında Gone With the Wind filmine verilen En İyi Film ödülünü 1.54 milyon dolar karşılığında satın aldı. Yine Citizen Kane için verilen ödül de 800 bin dolara alıcı buldu. 

1973: Marlon Brando Ödülü Kabul Etmedi

Sinemanın en ikonik filmlerinden olan The Godfather’daki “Baba” rolüyle En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görülen Marlon Brando ödüllere katılmadı. Yaptığı protestoyu Hollywood’un Yerli Amerikalıları gösterme biçime bir tepki olarak belirten Marlon Brando’nun yerine ödülü almaya Yerli Amerikan aktivist Sacheen Littlefeather sahneye çıktı. Sacheen, Yerli Amerikan halkları adına sahnede protesto konuşması yaparken seyircilerden bazıları alkışladı bazıları ise yuhaladı. Oscar tarihi içinde Hollywood’un stereotipleştirme temelli sinema anlayışına gösterilen ilk protestolardan biri bu oldu. 

1998: Titanic Neredeyse Tüm Ödülleri Aldı

Oscar Tarihi İçerisindeki Unutulmaz Olaylar

Milenyuma girilirken neredeyse tüm dünyada artık kitle iletişim aracı olarak yerini sağlamlaştırmış olan sektörün geleceğini de büyük ölçüde etkileyecek bir olay gerçekleşti. Bugünlerde bile birçok kişi tarafından tarihin en unutulmaz filmleri arasında gösterilen Titanic, 70. Akademi Ödülleri’nde 14 ödülün 11’ini birden kazanmayı başardı. Halen daha en çok ödül kazanan film unvanını elinde taşıyan Titanic, bu unvanı 1959 yapımı Ben-Hur filmiyle paylaşıyor. 

En çok Oscar kazanan filmler ise sırasıyla şöyle:

  • Titanic(1998) – 11 Ödül
  • Ben-Hur(1959) – 11 Ödül
  • The English Patient(1996) – 9 Ödül
  • Gone With The Wind(1939) – 8 Ödül
  • Lawrence of Arabia(1962) – 7 Ödül

2002: En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü Kazanan İlk Siyahi Aktris

2002 yılında Oscar tarihi bir ilke şahit oldu. İlk defa En İyi Kadın Oyuncu ödülünü siyahi bir kadın kazandı. Monster’s Ball filmindeki rolüyle ödüle layık görülen Halle Berry, konuşmasında kilitli bir kapıyı açtığını belirterek “Herhangi bir ırktan tüm isimsiz kadınlar artık bir şansa sahip.” sözlerine yer verdi. 

2009: Tarihin En İyi Performanslarından Biri Buruk Bir Şekilde Ödülü Kazandı

Oscar Tarihi İçerisindeki Unutulmaz Olaylar
Oscar tarihi unutulmaz olayları: Heath Ledger’ın ölümü

Şüphesiz ki modern çağlara bakacak olursak tarihin en iyi performanslarından biri Christopher Nolan tarafından yönetilen Batman üçlemesinin ikinci filmi The Dark Knight’daki Joker rolüyle Heath Ledger’a ait. O sene tüm otoriteler tarafından ödülün tek sahibi olarak görülen Heath Ledger, ödüllerden önce vefat etmişti. Ödülü onun adına ailesi teslim aldı ve ödül konuşması sırasında tüm salonu derin bir sessizlik kapladı. 

 

2014: Tarihin En Ünlü Selfie’si

Oscar Tarihi İçerisindeki Unutulmaz Olaylar

86. Akademi Ödülleri sırasında Oscar tarihi açısından en unutulmaz fotoğraflarından biri çekildi. Ünlü komedyen Ellen DeGeneres’in isteğiyle çekilen fotoğrafta kimler yok ki? Jared Leto, Kevin Spacey, Angelina Jolie, Meryl Streep, Jennifer Lawrence, Brad Pitt, Julia Roberts ve daha nicesi… Bugün dahi Twitter’da en çok etkileşim alan tweetlerden biri olan selfie, internet kültüründeki en popüler olaylardan biri.

2017: Ödül Yanlış Açıklandı

Oscar tarihi fiyaskoları bitmek bilmiyor. 2017 yılında bu sefer de ödül yanlış olarak açıklandı. Gecenin en heyecanla beklenen En İyi Film ödülü açıklanacağı sırada kuliste yaşanan bir karışıklık garip bir olaya sebebiyet verdi. Çoğu kişi senenin en iyi filmlerinden olan La La Land’in Oscar’ı kazanmasını bekliyordu. Sunucu Warren Beatty elindeki kağıdı okuduğunda ise beklentiler karşılandı. Fakat La La Land’in sevinci uzun sürmedi. Film ekibi sahneye çıktıktan sonra kulisten sunucuya gelen bir bilgi sonrası ödülü La La Land’in değil Moonlight filminin kazandığı anlaşıldı. Başta şaka yapıldığı sanılsa da gerçek olduğu anlaşılınca film ekibi üzgün bir şekilde sahneden ayrıldı. 

2022: Will Smith’ten Tarihi Tokat

Geçtiğimiz gün ise Oscar tarihi akılalmaz bir olaya daha şahit oldu. Komedyen Chris Rock sunucu olarak sahneye çıktığı sırada King Richard filmiyle En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanan Will Smith’in karısı Jada Pinkett Smith hakkında ofansif bir şaka yaptı. Jada Pinkett, saçkıran hastalığı sebebiyle yakın zamanda saçlarını tamamen kazıtmıştı. Komedyen Chris Rock ise G.I Jane filminde Demi Moore’un kazınmış saçıyla oynadığı rolü ima ederek Jada’dan G.I Jane 2’yi beklediğini söyledi. 

Bunun üzerine Will Smith espriye gülse de karısının yüzündeki hoşnutsuzluğu fark ettiği zaman sahneye yaklaştı ve Chris Rock’a tokat attı. Kimi zaman Oscar gecesi böyle kurgu olaylara sahne olsa da bu olay tamamen gerçekti. Attığı tokat sonrası sakince yerine oturan Will Smith, küfürler savurarak “Karımın adını ağzına alma!” dedi. 

Etkinlikten sonra basına açıklama yapan Will Smith, yaptığının çok yanlış bir hareket olduğunu belirterek, Akademi’den ve tüm adaylardan özür diledi. Ünlü oyuncunun tokadı attığı kişi Chris Rock’tan özür dilememesi ise dikkatlerden kaçmadı.

Kapak Fotoğrafı: Anolagicus