Online Check-in Nasıl Yapılır?

Online Check-in Nasıl Yapılır?

Hayatın hemen her alanında online çözümler kolaylık ve zamandan tasarruf sağlar. Uçak seyahati için online check-in yapmak da sizi havalimanında sıra beklemek gibi dertlerden kurtarır. Peki online check-in nasıl yapılır? 

Online Check-in Yapma İşlemi

Biletinizi aldığınız havayolu şirketinin web sitesi üzerinden bu işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Sitede online check-in bölümüne gitmeniz ve PNR numaranız ile kişisel bilgilerinizi belirtilen alanlara yazmanı gerekir. Sonra koltuk seçme işlemine geçersiniz. Bu adımı da tamamlayıp işlemi bitirebilirsiniz.

Peki, online check-in yaparken nelere dikkat edilmeli ve online check-in yapmanın avantajları nelerdir? Bu soruların yanıtlarını ve online check-in ile ilgili diğer detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Online Check-in Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Online Check-in Nasıl Yapılır?

Fotoğraf: Edwin Petrus

Online check-in yaparken bir aksilik yaşama ihtimalinizi en aza indirmek için birtakım noktalara dikkat etmelisiniz: 

 • İlk olarak online check-in yapmadan önce PNR numaranızı bilmeniz ve doğruluğundan emin olmanız gerekir. 
 • Ad, soyad ve PNR numarası bilgileri yanlış olması durumunda online check-in işlemi gerçekleşmez ya da hatalı olur. 
 • Online check-in işleminin tamamladığına dair mesaj ya da mail aldığınızı kontrol etmeniz de önemlidir. ‘’İşlem tamamlandı.’’ bildirimi ile sürecin sonlandığı kesinlik kazanır. 
 • Son olarak check-in işlemi sonrasında size ulaşan biniş kartının çıktısını almanızda fayda vardır.

Online Check-in Sonrasında Havalimanında Yapılması Gerekenler

Havalimanında yapmanız gereken işlemleri online check-in sayesinde en aza indirirsiniz ancak yine de geriye bazı işlemler kalır:

 • Biletinizi aldığınız havayolu şirketinin web sitesinden online check-in yaptıktan sonra biniş kartınız mail ya da alternatif bir yolla size ulaşır. 
 • Valiziniz yoksa veya sadece kabin bagajınız varsa yapmanız gereken tek şey biniş kartınızı görevliye göstermek ve uçağa binmektir. 
 • Eğer valiziniz varsa onu uçağa teslim etmeniz gerekir. Bunun için havayolu şirketinizin bankosuna gitmelisiniz. 
 • Valizinizi teslim ettikten sonra biniş kartınızla uçağa girebilirsiniz.

Check-in İşlemini Online Yapmanın Avantajları

Online Check-in Nasıl Yapılır?

Fotoğraf: alevision.co

Online Check-in işleminin birçok avantajı vardır: 

 • İlk olarak online check-in işlemi zamandan tasarruf sağlar. Online check-in süre aralığı birkaç dakikadır. 
 • Havalimanında sıra beklemek yerine internet üzerinden hızlıca yapılabilen bu işlem sırasında koltuk seçme imkanınız da olur.  
 • Aynı zamanda ek bagaj almak, bagajı vereceğiniz alanı seçmek gibi işlemler de online check-in ile kolayca yapılabilir. 
 • Genel olarak hızlı bilet işlemleri sadece zamandan kazandırmakla kalmaz, kolay organize olmanızı ve yolculuğunuzu daha planlı şekilde gerçekleştirmenizi sağlar. 

Check-in işlemini havalimanında yapmaya kalktığınızda ise uzun kuyruklarla karşılaşmanız olasıdır. Aynı zamanda beklenmedik aksiliklerle karşılaşma ihtimaliniz yükselir. Kötü sürprizlerle karşılaşmamak ve zaman kaybetmemek adına online check-in kurtarıcı niteliği taşır.

Online Check-in Kaç Dakika Önce Yapılabilir?

Uçak biletinizi aldıktan sonra online check-in yapabilmek için süre kısıtınız vardır. Genel olarak uçuşa 24 saat kala online check-in işlemleri için sistem açılır. Check-in işlemini erken yapmak özellikle koltuk seçimi gibi noktalarda size avantaj sağlayacaktır. 

Uçuştan kaç dakika öncesine kadar online check-in yapabileceğiniz ise iç hatlar ve dış hatlar için farklılık gösterir. İç hatlarda yapacağınız seyahatler için uçuşa 60 dakika kalaya kadar online check-in işlemi yapabilirsiniz. Dış hatlar uçuşlarında ise bu süre 90 dakika öncesine çekilir. 

Havayolu şirketine veya diğer durumlara bağlı olarak süreler farklılık gösterebilir. Dolayısıyla biletinizi aldığınızda bunu incelemelisiniz. Bu bilgiye erişemiyorsanız havayolu şirketinizi arayıp bilgi istemek en doğru yoldur.

Online Check-in Yapmak Zorunlu Mu?

Seyahatiniz için uçak biletinizi aldıktan sonra check-in işlemini yapmak zorundasınız. Koltuk seçimi, bagaj verme ve bilet kontrol için gerekli olan check-in işlemini dilerseniz havalimanında isterseniz de online ortamda yapabilirsiniz. Online check-in, pratikliği sayesinde bu noktada daha cazip bir seçenektir.

Kapak Fotoğrafı: Eva Darron