Olimpiyatların En Başarılı Sporcuları

Olimpiyatların En Başarılı Sporcuları

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021

Dört yılda bir gerçekleşen o büyülü dönem yine geldi çattı! Bu kez bir sene gecikmeli oldu ama olsun… Tokyo 2020 olimpiyatları, tüm dünyanın dengesini değiştiren pandemi nedeniyle 2021 yılında gerçekleşiyor. Atletizmden voleybola, okçuluktan eskrime kadar sayısız alanda dünyanın en başarılı sporcuları mücadelelerini sürdürüyor. Peki, tüm dünyada olimpiyat heyecanı sürerken geçmiş olimpiyat oyunlarına bir göz atmaya ne dersiniz? Olimpiyatların en başarılı sporcuları kimlerdi hatırlıyor musunuz? Spor tarihine damga vurmuş dünyanın en başarılı sporcuları listemizle karşınızdayız…

Kendi Alanlarında Efsane Olmuş Olimpiyat Sporcuları

Usain Bolt

Olimpiyatların en başarılı sporcuları Usain Bolt

Neredeyse hepimizin tanıdığından emin olduğumuz, yakın tarihten bir isimle başlıyoruz. Olimpiyatların en başarılı sporcuları dendiğinde ilk akla gelen isim hiç şüphesiz Jamaikalı kısa mesafe koşucusu Usain Bolt oluyor. 1986 doğumlu efsane sporcu, Tokyo 2020 olimpiyatlarında maalesef yarışmıyor. Ancak bugüne kadar kazandığı altın madalyalar onu unutulmaz kılmaya yeterli. Tam altı adet olimpiyat altın madalyasına sahip olan Bolt, günümüzde halen 100 metre, 200 metre ve 4×100 metre yarışlarında dünya rekoru sahibi.

Michael Phelps

Micheal Phelps olimpiyat

Gelmiş geçmiş en başarılı yüzücülerden biri olarak kabul edilen Michael Phelps’i canlı izleyebilmiş şanslı nesilden misiniz? Atina’da düzenlenen 2004 olimpiyatlarında efsane bir performansa imza atan ABD’li yüzücü Michael Phelps, hiç kuşkusuz olimpiyatların en başarılı sporcuları arasında. 2004 yılındaki oyunlarda altısı altın, ikisi ise bronz olmak üzere tam sekiz olimpiyat madalyası kazanan Phelps, Sovyet jimnastikçi Alexandr Dityatin ile birlikte bir olimpiyat oyunlarında en çok madalya kazanan sporcu olma unvanını paylaşıyor.

Nadia Comenaci

Olimpiyatların en başarılı sporcuları Nadia Comaneci

Jimnastik dendiğinde günümüzde bile halen tek bir isim akla geliyor: Nadia Comaneci! 1961 doğumlu Romen jimnastikçi, beş tanesi altın olmak üzere toplam dokuz olimpiyat madalyasına sahip. Performansının zirvesine 1976 yılında Kanada’nın Montreal şehrinde düzenlenen olimpiyatlarda ulaşan Comenaci, tüm dünyaya jimnastiği tanıtan ve sevdiren isim olarak da tanınıyor. Romen jimnastikçi, aynı zamanda 1976 yılında düzenlenen oyunlarda tüm jüri üyelerinden 10 üzerinden 10 puan alarak bugün hala kırılmamış olan bir rekora da sahip.

Jesse Owens

Jesse Owens olimpiyat

Olimpiyatların en başarılı sporcuları listemizde bu kez biraz daha geçmişe gidiyoruz. 1913 doğumlu ABD’li atlet Jesse Owens, pek çoklarına göre gelmiş geçmiş en efsane olimpiyat sporcularından biri. 1936 yılında Berlin’de düzenlenen oyunlarda dört altın madalya kazanan Owens, uzun atlama dalında da 25 yıl boyunca kırılamayan bir rekora imza atmıştı. 

Owens, tüm başarılarının yanında bambaşka bir özel sıfatla da hatırlanıyor. 1936 Berlin Olimpiyatları’ndaki başarıları, Owens’a “Hitler’in stadyumu terk etmesini sağlayan atlet” unvanını da kazandırdı. Dönemin ırkçı diktatörü Hitler, Berlin Olimpiyatları’nda siyahi bir atletin başarılı olmasını sindiremeyerek stadyumu terk etmiş. Çok da iyi etmiş…

Carl Lewis

olimpiyatların en başarılı sporcuları Carl Lewis

Olimpiyatların en başarılı sporcuları arasında yer alan bir diğer ABD’li isim ise 1961 doğumlu atlet Carl Lewis. Dokuzu altın, 10 olimpiyat madalyasını evine götüren Lewis, gelmiş geçmiş en hızlı koşuculardan biri olarak kabul ediliyor. Usain Bolt dönemine kadar tarihin en hızlı atletlerinden biri olarak görülen Lewis; 100 metre, 200 metre ve 4×100 bayrak yarışındaki başarılarının yanında uzun atlama dalında da tarihin en iyilerinden bir tanesi.

Naim Süleymanoğlu

Naim Süleymanoğlu

Efsane olimpiyat sporcuları listesi hazırlarken son maddede biraz da duygusal davranarak yakından tanıdığımız bir isme yer vermeyi uygun gördük. Cep Herkülü olarak tanıdığımız Naim Süleymanoğlu, belki en başarılı olimpiyat sporcuları arasında ilk beşte veya onda yer alamaz ama ilk 50’leri zorlayacağı kesin!

2017 yılında kaybettiğimiz 1967 doğumlu halterci Naim Süleymanoğlu, üç altın olimpiyat madalyasını ülkemize getirmeyi başardı. 1988’den 2000 yılına kadar düzenlenen tüm olimpiyat oyunlarında halterin en iddialı ismi olan Süleymanoğlu, kariyeri boyunca tam 46 kez dünya rekoru kırdı.

Kapak Fotoğrafı: Ryunosuke Kikuno