Nikah Davetiyeleriniz ve Hediyeleriniz Değer Taşısın

Nikah Davetiyeleriniz ve Hediyeleriniz Değer Taşısın

Evlilik sürecindeyseniz ve yavaş yavaş nikah davetiyelerine bakmaya başladıysanız bizim gibi alternatif davetiyelerden haberdarsınız demektir. Henüz bu seçenek ile karşılaşmayanlar için alternatif davetiyenin ne demek olduğunu açıklamamız gerekirse vakıfların farkındalık yaratabilmek adına satışa çıkardıkları ürünler diyebiliriz. Raflarda unutulacak ve belli bir süre sonra çöpe atılacak bir kağıt parçası yerine, ihtiyacı olanlara dokunabilmek; hayvanlara veya doğaya bir nebze fayda sağlayabilmek kulağa muhteşem gelmiyor mu? Hem de en özel gününüzün bir hatırası olarak!

Türkiye’de ‘Mutlu Gün Bağışı’ adı altında birçok vakfa destek olmanız mümkün. Üstelik seçiminizi farklı ve birbirinden güzel tasarımlar arasından yapabilirsiniz. 

Nikah Şekeri Yerine Bağış Nereye Yapılır?

Nikah Davetiyeleriniz ve Hediyeleriniz Değer Taşısın
Fotoğraf: Unsplash | Wedding Photography

Nikah şekeri yerine bağış yapılacak kurumlar oldukça fazla. Bu kurumlarda bağış nikah magnetleri, kitap ayraçları, tohum topları ve hatta düğünlerin en sevilen hediyeleri arasında yer alan mumlar bile bulunuyor. 

Henüz nikah şekerinizi seçmediyseniz kararınızı vermeden önce kurumların sayfalarına göz atabilirsiniz. 

Hayallere Dokun – Cerebral Palsy Türkiye

Nikah Davetiyeleriniz ve Hediyeleriniz Değer Taşısın

Web Sitesi: hayalleredokun.com

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfının özel gün bağışları için hazırladığı “Hayallere Dokun” web sitesi üzerinden nikah davetiyesi, magnet, kitap ayracı gibi birçok ürüne ulaşmanız mümkün. Oldukça fazla tasarım alternatifine sahip olan kurum, hayalinizdeki davetiye ve hediyeye ulaşmanızı kolaylaştırıyor. Seçilebilecek ürünler içerisinde bulunan nikah davetiyeleri 8 TL, tohum kartları 11 TL, taş magnetler 11.70 TL, hediye mumlar ise 32 TL’lik bağışlarla alınabiliyor. (2023 Şubat)

KEDV

Nikah Davetiyeleriniz ve Hediyeleriniz Değer Taşısın

Web Sitesi: kedv.org.tr/nikah-urunleri

Sosyal hayat içerisinde kadının varlığını artması ve emeğinin hak ettiği değeri kazanması için çalışan KEDV, nikah şekeri yerine bağış yapılabilecek kurumlardan bir tanesi. Lilyum, dönence ve mor ortanca olmak üzere üç kategori üzerinden ürünlerini sınıflandıran kurum, nikah davetiyesinin yanı sıra isim kartı, masa numarası, magnet gibi seçenekler de sunuyor. 

Kızılay

Web Sitesi: kizilay.org.tr/bagis/ozelgun

1868 yılında kurulan ve her türlü afette hem Türkiye hem de çevre ülke halklarının yardımına koşan Kızılay, özel günler için bağış nikah şekeri seçenekleri sunuyor. Davetiyelerden kitap ayraçları ve magnetlere kadar farklı seçenekleri bulunan kurum, bağış ücreti olarak da 2.50 ila 3 TL arasında bir tutar belirlemiş. Yalnızca yeni evlenen çiftler için değil misafirler için tebrik sertifikası seçeneği de sunan Kızılay, ürünler üzerinde yalnızca tarihler ve isimler konusunda düzenleme yapma imkanı tanıyor. 

Hayvan Barınakları

Nikah Davetiyeleriniz ve Hediyeleriniz Değer Taşısın

Hayvan barınaklarına misafirleriniz adına yapacağınız maddi veya mama bağışları da emin olun ki hem sizin huzurlu hissetmenizi sağlayacak hem misafirlerinizin yüzünde güzel bir tebessüm oluşturacak. O güzel gününüzde mutluluğunuza minik dostlarımızı da dahil etmenize hiçbir engel yok. Haydi, hemen bulunduğumuz ildeki barınaklarla iletişime geçmeye! 

Düğün Davetiyeleri İçin Tercih Edilebilecek STK’lar

Nikah Davetiyeleriniz ve Hediyeleriniz Değer Taşısın
Fotoğraf: Unsplash | Ricardo Moura

Sizin için en özel gününüzü sevdiklerinize duyuran bir davetiye vakıf bağışları açısından da oldukça önemli olabilir. Seçeceğiniz davetiye ile bir çocuğun eğitimine katkıda bulunabilir, doğa koruma çalışmalarının genişlemesini sağlayabilir veya bir ağacın dikilmesine vesile olabilirsiniz.

İşte davetiyeniz için tercih edebileceğiniz farklı alanlarda çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşları…

Darüşşafaka Cemiyeti

Nikah Davetiyeleriniz ve Hediyeleriniz Değer Taşısın

Web Sitesi: darussafaka.org/bagis/nikah-davetiyesi

Düğün davetiyenizi Darüşşafaka Cemiyetinden seçerek eğitimde fırsat eşitliğini sağlamaya yönelik bir adım atabilir ve çocuklara bir gülümseme hediye edebilirsiniz. 

Darüşşafaka’dan en az 100, en fazla 1500 davetiye bastırma imkanınız var. Hepsi zarfları ile birlikte gönderiliyor. Eğer davetiye yerine bir hediyelik isterseniz nikah magneti bağış seçeneğini de tercih edebilirsiniz. Bu ürünlerden de en az 50, en fazla 1000 adet yaptırmanız mümkün. Kargo teslimat süreci 4 haftayı bulabildiği için bağışınızı bu süreyi göz önünde bulundurarak yapmanızda fayda var. 

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma Ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA)

Nikah Davetiyeleriniz ve Hediyeleriniz Değer Taşısın

Web Sitesi: tema.org.tr/nikah-ve-dugun-davetiyeleri

Yeşil alanların gitgide azaldığı ülkemizde, bu durumu tersine çevirmek için küçük de olsa bir adım atmak çok anlamlı olmaz mı? Bizimle aynı görüşteyseniz bağışınızı TEMA Vakfının tamamen geri dönüştürülebilir malzemelerden üretilen davetiyeleri, nikah kartları veya magnetleri ile yapabilirsiniz.

Davetiyelerde tane başına 7.50 TL gibi bir ücretlendirme mevcut. Ürünler, bağışınızın ulaşmasını takiben 12 iş günü içerisinde size ulaştırılıyor. TEMA davetiyelerinin hepsinin birbirinden güzel olduğunu söylemeden geçmeyelim! Ayrıca belirli tören yerleri için TEMA karşılama panosu da edinmek mümkün. İstanbul’un birçok noktasında yer alan tören yerleri için 2 saat önceden sipariş vermek yeterli. Farklı iller için karşılama panosu siparişi ise en az 6 saat önce siparişi oluşturmak gerekiyor. Karşılama panosu için bağış miktarının teslimatın yapılacağı ilçeye göre değiştiğini de söylemekte yarar var. 

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF)

Nikah Davetiyeleriniz ve Hediyeleriniz Değer Taşısın

Web Sitesi: destek.wwf.org.tr/mutlu-gun-bagis.php

Yeni hayatınıza, yeryüzüne bir katkıda bulunup umut dolu bir adımla başlamak istiyorsanız WWF’in nikah davetiyeleri sizleri bekliyor. Vakıf, elbette ki diğer birçok kurum gibi bağışçılarına, nikah şekeri yerine kitap ayracı ve magnet gibi alternatifler de sunuyor. WWF Mutlu Gün Bağışı ile sevginizi, geleceği tehdit altındaki bir türle paylaşacak ve misafirlerinize ‘hayat dolu’ bir armağan vermiş olacaksınız.

Vakıfta davetiyeler 7.5 TL, kitap ayraçları ve magnetler ise 6 TL gibi fiyatlara sahip. Minimum 50 adet alım yapabiliyorsunuz. 

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV)

Nikah Davetiyeleriniz ve Hediyeleriniz Değer Taşısın

Web Sitesi: tegvdukkan.com/nikah-davetiyeleri

Yine çocuklarımızın eğitimine ve geleceğine katkıda bulunmamızı sağlayacak bir alternatif var karşımızda. 1995 yılından bu yana eğitime destek olmak için çalışan TEGV, gelin ve damat adaylarına da anlamlı bir bağış fırsatı sunuyor. Birçok farklı tasarımın içinden davetiyenizi, magnetinizi veya kitap ayracınızı seçebilirsiniz. Birim fiyatlar 5.50 TL ila 10.50 TL arasında değişkenlik gösteriyor. 

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL)

Nikah Davetiyeleriniz ve Hediyeleriniz Değer Taşısın

Web Sitesi: cekuldukkan.org/Mutlu-Gun-Urunleri/19

Nikah şekeri yerine tohum topu hediye etmek veya misafirleriniz adına 7 ağaç bağışı yapmak… ÇEKÜL’ün bu mutlu gün bağışları davetiyeden çok daha anlamlı bize kalırsa. “Neden 7?” diye soracak olursanız sebebi, bir kişinin 1 yılda tükettiği kadar doğal kaynağı temsil ediyor olması. Yani ÇEKÜL 7 Ağaç Ormanları, her yıl tükettiğimiz kadarını doğaya geri kazandırmayı amaçlıyor. 

Vakıfta davetiyeler genel olarak 8 TL civarında seyrediyor. Nikahta hediye olarak tohum topları almak isterseniz bir tanesi için 14 TL bağış yaparak doğa dostu nikah şekeri edinebiliyorsunuz. Teslimatlar ortalama 7 iş gününü buluyor. 

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV)

Nikah Davetiyeleriniz ve Hediyeleriniz Değer Taşısın

Web Sitesi: acev.org/destek-ol/ben-nasil-destek-olabilirim/ozel-gun-kartlari/

AÇEV, “her çocuk hayata eşit başlamayı hak eder” misyonunu benimsemiş ve doğrultuda 27 yıldır ihtiyaç sahibi çocuklara ve ebeveynlere eğitim desteği veren bir vakıf. Nikah gününüzde AÇEV’den bir davetiye veremezsiniz ancak hediyelik olarak kitap ayraçlarından birini tercih edebilirsiniz. 

Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV)

Nikah Davetiyeleriniz ve Hediyeleriniz Değer Taşısın

Web Sitesi: lsvdukkan.com/kategori/dugun-davetiyeleri

Hepimizin yakından tanıdığı ve çalışmalarını bildiği LÖSEV, nikah gününüze en büyük anlamı katacak kurumlardan bir tanesi. Yapacağınız bir bağış, lösemili bir çocuğa hayat olabilir. Bir güzel nokta daha söyleyelim; LÖSEV’e yapacağınız bağış davetiyesinde lösemili çocuklarımızın ellerinden çıkan resimleri kullanabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Annie Gray