Nefes Kesen Kaçış Temalı Filmler

Nefes Kesen Kaçış Temalı Filmler

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2021

İçinde bulunduğumuz bu zorlu günlerden uzaklaşmak, farklı tehlikelerin, merak uyandıran hikâyelerin hâkim olduğu dünyalara yolculuk etmek ister misiniz? Bu listemizle tam da bunu yapıyoruz! Kaçış temalı filmler dediğimizde bir odadan, bir hücreden, bir insandan, bir durumdan kaçan farklı karakterlerin nefes kesen anlarına sizleri konuk edeceğiz. Büyük bir merakla soluğunuzu tutarak farklı türler üstünde yoğunlaşan filmleri gelin birlikte inceleyelim.

Mad Max: Fury Road (2015) | IMDB: 8.1

kaçış temalı filmler Mad Max Fury Road

Kaçış temalı filmler listemizi, seyrederken takip etmekte zorlanacağınız kovalamacanın hiç eksik olmadığı Mad Max: Fury Road’la açıyoruz.

Medeniyetin çöküşünden yıllar sonra, hikayenin geçtiği bölge zalim bir hükümdar olan Immortan Joe tarafından yönetilir. Savaşçı Imperator Furiosa isyan edip bu acımasız lider için değerli bir şeyle kaçtığında kıyamet kopar. Bu arada, Immortan Joe’nun peşine düşüp yakaladığı, sonunu bekleyen Max, kendini savaş alanının ortasında bulur.

On dalda Oscar adayı olup altısını alan, Charlize Theron ve Tom Hardy’nin başrollerini paylaştığı Mad Max: Fury Road’u ilk fırsatta izlenecekler listenize eklemenizi öneririz.

Split (2016) | IMDB: 7.3

kaçış temalı filmler Split

Sırada M. Night Shyamalan’ın yazıp yönettiği, James McAvoy’un çarpıcı performansıyla hayat bulan Split var.

Çoklu kişilik bozukluğu olan Kevin’in 23 tane alter egosu vardır; bazı yönleri sıcak, insancıl ve sevecenken diğerleri ise tehlikelidir. Kevin, suça meyilli kişiliğinin kontrolü altındayken üç kızı kaçırır. Kızlar, Kevin’le birlikte geçirdikleri süre içinde bu değişken karakterleri çözerek avantaja dönüştürüp kurtulmanın yolunu ararlar. Ancak farklı kişiliklerin çarpışmasıyla etkilenen Kevin’in tehlikeli 24’üncü alter egosu kontrolü ele geçirmeye hazırlanıyordur.

Cube (1997) | IMDB: 7.2

kaçış temalı filmler Cube

Kaçış temalı filmler demişken bir klasik olmuş Cube’den bahsetmezsek olmaz.

Değişik kişiliklere, yeteneklere sahip bir grup yabancı, küp şeklindeki bir hücrenin içinde uyanır. Etraflarında benzer nitelikte sayısız başka küpler de vardır. Bir odadan öteki odaya geçerken çok dikkatli olmaları gerekmektedir zira bu küplerden bazıları gözle görülmeyen, fark edilemeyen bubi tuzaklarıyla doludur. Kaçmanın, kurtulmanın bir yolunu bulmak için yeteneklerini kullanıp güçlerini birleştirmeleri gerekecektir.

Klostrofobi hissi uyandıran, tek mekânda geçen filmler arasında sayılabilecek Cube’u mutlaka izleyin.

The Grand Budapest Hotel (2014) | IMDB: 8.1

The Grand Budapest Hotel

Kaçış filmleri listemizin gerilimli, karanlık havasına biraz renk katalım. Masalımsı set tasarımı ve sahne dekorlarıyla komedi ve macera ögeleri üzerinde yoğunlaşan The Grand Budapest Hotel ile soluklanalım, ne dersiniz?

1930’lu yıllarda görkemli Büyük Budapeşte Oteli, konsiyerj görevlisi Gustave H. tarafından ciddi bir titizlik ve profesyonellikle yönetilir. Otelin genç bellboy’u Zero, Gustave’ın kanatları altında görevinin başındadır. Gustave, bir otel misafirinin ölümünden sorumlu tutulup cinayetle suçlanınca bu ikili eşi benzeri olmayan bir maceraya atılır.

Ralph Fiennes, Jude Law, Tilda Swinton, Saoirse Ronan, Edward Norton, Bill Murray gibi ünlü isimlerden oluşan usta kadrosuyla, dört ayrı dalda Oscar ödülü almış The Grand Budapest Hotel’i hayranlıkla izleyeceksiniz.

Panic Room (2002) | IMDB: 6.8

 kaçış temalı filmler Panic Room

Kaçış temalı filmler listemizde sırada David Fincher imzalı gerilimin dinmediği Panic Room var.

Servet arayışında olan üç hırsız, kızıyla yalnız yaşayan bir kadının yeni satın alıp yerleştikleri eve girer. Anne kız, can havliyle panik odasına sığınır. Ancak hırsızların peşinde olduğu şey tam olarak da saklandıkları yerdedir: panik odasının içinde. Peki, bu ikili kedi-fare oyunun içinden çıkıp kurtulabilecek mi?

The Great Escape (1963) | IMDB: 8.2

The Great Escape

Listemizi hapisten kaçış filmleri deyince birçoğumuzun aklına gelen The Great Escape ile kapatıyoruz. 

İkinci Dünya Savaşı yıllarında azami güvenlikli bir kampta esir tutulan askerler, Almanlar tarafından büyük bir titizlikle gözlenmektedir. Böylesi bir kamptan kaçmanın imkânsız olduğu defalarca kendilerine hatırlatılsa da onlar şanslarını zorlayacak ve sonuna kadar azimle mücadele edecektir. 

Aynı isimli kitaptan esinlenerek kurgulanan, usta oyuncu kadrosuyla olağanüstü bir hikâyeyi beyaz perdeye taşıyan bu filme bir göz atın deriz.