Mücevherde Sürdürülebilir Parıltı

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2023

“Sürdürülebilirlik” kelimesi ile ilk defa 1987 yılında Dünya Çevre ve Kalkınma Komisyonu’nun yayınladığı “Ortak Geleceğimiz” adlı raporda tanıştık. Hızlı sanayileşme ve nüfus artışından kaynaklanan sorunlara dikkat çekmek ve bunlara çözüm aramak amacıyla yazılan rapor, bize uyarı niteliğindeydi. 

Gücünü Doğadan Alan Mücevherler

Gücünü Doğadan Alan Mücevherler
Fotoğraf / Rhii Photography

 

Ne ekersek onu biçtiğimiz dünyamızda, geleceğimizi kendi ellerimizle belirlediğimiz inkar edilemez bir gerçek. Tam da bu yüzden sürdürülebilirlik kavramı hem dünümüzü hem de yarınımızı oldukça ilgilendiren bir kavram. Günümüzde, doğal kaynakları işleyerek kullanan ve bazı anlarda doğaya saygılı olmaktan çok uzak kararlar alan markaların fikri değişmiş görünüyor. Mücevher sektöründe de önemli adımlar atılıyor. Gelin bu yeni adımlara beraber göz atalım…

Chopard

Chopard
Kaynak: chopard.com

 

2018’den önce Green Carpet koleksiyonları çıkartarak sürdürülebilirliği desteklediğini gösteren ilk etik mücevher markası Chopard; 2018 yılından itibaren sürdürülebilir kaynaklardan olmayan hiçbir altını kullanmayacağını, üretimde kullanılan altının doğaya saygılı ve çevre standartlarına uygun olmasına dikkat edeceğini açıkladı.

Gemfields

Gemfields
Kaynak / Gemfields 2019

 

Renkli kıymetli taşlar konusunda önde gelen tedarikçilerden Gemfields, çalışmalarını madencilik, pazarlama, keşif gibi alanlarda yürütüyor. Çevresel ve sosyal standartlarda mücevher sektörünün öncüsü olarak taşların madenden piyasaya ulaştırılma sürecinde de hassas bir politika güdüyor. Öncü mücevher tasarımcıları ve lüks tasarım markalarıyla iş birliği yaparak projeler üreten Gemfields, son olarak ilk etik mücevher markası Chopard ile bir araya gelerek etik olarak çıkarılmış ve işlenmiş ürünleri piyasaya sundu.

Prada 

Prada
Kaynak: prada.com

 

Dünyadaki gelişmeler, her geçen gün sektörde öncü markaları daha fazla sorumluluk almaya davet ediyor. Bu markalardan olan Prada, UNESCO ile birlikte okyanusların sürdürülebilirliği hakkında özel bir proje kapsamında gençlerin farkındalığını artırmak için bir eğitim programı düzenledi. Genç kuşakların denizlere ve su kaynaklarına karşı daha bilinçli davranışlar benimseme konusunda eğitilmesini ve farkındalıklarının artırılmasını amaçlayan program, Birleşmiş Milletler 2030 Gündemi ve 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi ile paralel olarak sürdürülebilir tüketim yaklaşımını destekliyor ve savunuyor.

Prada ayrıca sadelik ve ışıltıyı buluşturduğu sürdürülebilir ilk mücevher koleksiyonunu geçen mayıs ayında sundu. 18 karat altından oluşturulan her bir parça, Sorumlu Mücevher Konseyinden onaylı.