Moda Dünyasının Sıra Dışı Defileleri

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Zor zamanlar, beklenmedik durumlar, çıkmaza girilen anlar yaratıcı olmayı gerektiriyor. Halihazırda yaratıcı olan kişiler ise bu dönemlerde her zamankinden farklı düşünerek geleceği şekillendirebiliyor. Koronavirüs salgınının iş hayatlarımıza dokunuşu kuşkusuz kalıcı etkiler bırakacak. Moda sektöründe de durum farklı değil. Moschino ve GCDS’in defileleri yeniden ele alarak ürettikleri çözümler, pandeminin getirdiği yeni normale uyum sağlamak konusunda size de ilham verebilir. 

Moschino’dan Kuklalarla Defile 

Moschino’nun kreatif direktörü Jeremy Scott, İlkbahar/Yaz 2021 kadın giyim koleksiyonu için Muppet Show’un yaratıcısı Jim Henson’ın adını taşıyan Jim Henson’s Creature Shop ile iş birliği yaptı. Scott, Miss Piggy’yi giydiren ilk modacı olarak daha önce de Henson’ın kuklalarıyla çalışmıştı. 

Basın açıklamasında koleksiyonun 2020 yılını yansıttığı söyleniyor. Pandemiyle birlikte dünyanın altüst olması, tepetaklak dönmesi kıyafetlerde de kendini gösteriyor. Dikişler, pensler, korseler, kenarlar; genelde giysilerde saklanan bölümlerin hepsi açığa çıkmış. Bir terzinin en iyi bilebileceği bütün bu teknik detaylar, içerdeki çalışmalar; ters yüz olan günümüze atıfta bulunarak koleksiyondaki parçaların dışında yer alıyor. Scott, kuklaları yöneten eller gözükmese de iplerin göründüğü küçültülmüş bir gösterişli defileyle kurduğu bağlamı tamamlıyor. 

Seyirciler arasında moda editörleri Anna Wintour, Edward Enninful, Anna Dello Russo ve Hamish Bowles gibi ünlü isimleri de görebileceğiniz defile, moda dünyasının en yaratıcı işlerinden biri olmaya aday.

https://youtu.be/EQQE9PrcIDo

Bu Dünyanın Dışından Bir GCDS Defilesi

İtalyan giyim markası GCDS, “Out of This World” adını verdiği sanal defilesi ile moda şovlarına fütüristik bir yaklaşım getiriyor. Milano Moda Haftası çerçevesinde gerçekleşen dünyanın ilk dijital defilesinin ön sırasında Chiara Ferragni, Dua Lipa ve Anwar Hadid gibi tanınmış isimlerin yanında Care Bears isimli çizgi filmin karakterlerini görmek mümkün.

‘60’ların Hippie ve ‘90’ların Rave kültüründen ilham alan GCDS’in İlkbahar/Yaz 2021 koleksiyonunda dikkat çeken bir başka animasyon daha bulunuyor: Rick & Morty. Pickle Rick baskılı uzun yeşil bir çizme, Mr. Meeseeks baskılı bir pantolon, Rick ve Morty’nin yüzlerini taşıyan kapüşonlular, markanın kreatif direktörü Giuliano Calza’nın pop kültüre duyduğu aşkı cisimlendiriyor. 

Calza’nın Emblematic Group’la birlikte sıfırdan yarattığı neon renkli dünya her ne kadar göz alıcı, sıra dışı ve benzersiz olsa da kadınların objeleştirilmesi konusunda tepki çekmekten yine de kaçamıyor. Ancak modeller konusunda uzaylılara varıncaya değin çeşitlilikten yana olan GCDS’in geleceğin defilelerinin bir provasını yaptığını da söylemek gerek.

https://www.youtube.com/watch?v=iyOWiSJq5rU