Mike Flanagan İmzalı Netflix Korku Dizileri

Mike Flanagan İmzalı Netflix Korku Dizileri

Ekimin sonuna, Cadılar Bayramı’na doğru ilerlerken bu ay ile ilişkilendirilen korku türüne bir göz atalım dedik. Haliyle Oculus, Gerald’s Game, Hush ve Before I Wake gibi filmleriyle aklımıza ilk gelen yönetmen, yapımcı ve senarist olan Mike Flanagan’ın Netflix korku dizileri, izlenecekler listemizin en başında. Siz de bize bu serüvende katılmak istersiniz diye bir derleme hazırladık. O zaman lafı fazla uzatmayalım ve hemen başlayım…

İşte Mike Flanagan’ın Netflix Korku Dizileri

The Haunting of Hill House | IMDB: 8.6

Netflix korku dizileri the haunting of hill house
Mike Flanagan imzalı Netflix korku dizileri: The Haunting of Hill Hause

Fotoğraf: Wallpaper Cave

Dram, korku ve gizem türleri üzerinden yürüyen The Haunting of Hill House, Mike Flanagan’ın belki de en ünlü ve en başarılı projesi. 2018’de Netflix üzerinden izleyiciyle buluşan, Shirley Jackson’ın aynı isimli romanının modern bir uyarlaması olan dizi 10 bölümden oluşuyor. Geçmiş ile günümüz arasında gidip gelen hikaye, çocukken perili bir evde yaşayan kardeşleri merkezine alıyor. Günümüzde yaşanan trajik bir olay ardından tekrar bir araya gelen Crain ailesi, unutmak istediği anıları hatırlamak ve onları bu evden uzaklaştıran korkunç olaylarla yüzleşmek zorunda kalıyor. 

Mike Flanagan, yazdığı ve yönettiği The Haunting of Hill House ile aile bağını incelerken korku türünü de nefis bir şekilde hikayenin içine örüyor. Altıncı bölümdeki uzun, kesintisiz çekimin sizi de olayın içine çekerek oradan oraya sürükleyeceğine eminiz. The Haunting of Hill House’u hala izlememiş olanlara mutlaka seyretmelerini tavsiye ederiz!

Unutmadan hemen söyleyelim dizinin birçok karesinde, çekimlerin arka planında, izleyiciye yalnız olmadığı hissini veren hayaletler gizli. Bakalım arka planda gizli kaç hayalet bulabileceksiniz!

The Haunting of Bly Manor | IMDB: 7.4

Netflix korku dizileri the hauntinf of bly manor
Mike Flanagan imzalı Netflix korku dizileri: The Haunting of Bly Manor

Fotoğraf: Wallpaper Cave

Mike Flanagan imzalı Netflix korku dizileri listemizde sırada aslında The Haunting of Hill House’un ikinci sezonu olarak sayılabilecek ama tamamen farklı bir hikayeyi ve karakterleri ele alan The Haunting of Bly Manor var. Öyle ki 10 bölümden oluşan bu sezon 2020’de Netflix tarafından apayrı bir dizi olarak yayınlandı. Mike Flanagan tarafından “a gothic romance” olarak tanımlanan The Haunting of Bly Manor, Henry James’in ünlü romanı The Turn of The Screw’dan esinleniyor. 

Amerikalı bir dadı olan Dani, İngiltere’de Bly Malikanesi’nde yaşayan iki yetim çocuğa bakmak için işe alınır. Hızla manzaranın büyüsüne kapılan Dani, kısa zamanda olmayan şeyleri görmeye ve çocuklarda gariplikler hissetmeye başlar.

İlk beş bölümün çok yavaş ilerlediği, hikayenin sonradan hızlandığı The Haunting of Bly Manor, haliyle Hill House’la çok karşılaştırıldı. Hill House’dan sonra korku ve dram türünde bir hikaye bekleyen ancak “gotik bir romans” ile karşılaşan izleyiciler diziyi çok eleştirdi. Ancak bizce Bly Manor kesinlikle izlemeye değer bir Mike Flanagan dizisi.

Midnight Mass | IMDB: 7.7

Netflix korku dizileri midnight mass
Mike Flanagan imzalı Netflix korku dizileri: Midnight Mass

Fotoğraf: Wallpaper Cave

Mike Flanagan imzalı Netflix korku dizileri serüvenimizde son durak daha sadece geçen ay yayınlanan Midnight Mass. Flanagan’ın üzerinde yıllardır çalıştığı bu proje yedi bölümden oluşuyor. Fantastik, dram ve korku türlerini birleştiren Midnight Mass’ın yavaş ilerleyen hikayesi izleyiciyi titretirken düşündüren nitelikte. 

İzole edilmiş bir ada topluluğu üzerinde yoğunlaşan hikaye, yeni ve karizmatik bir rahibin beraberinde getirdiği mucizeleri, gizemleri ve korkutucu kehanetleri masalsı bir şekilde izleyicinin önüne seriyor. Hamish Linklater’ın performansıyla öne çıktığı Midnight Mass, kuşkusuz izlenmesi gereken korku dizileri arasında.

Mike Flanagan’ın Gelecekteki Projeleri

Mike Flanagan İmzalı Netflix Korku Dizileri
Mike Flanagan

Fotoğraf: IMDB

Netflix ile bağını koparmayan Mike Flanagan, 2022’de seyirci ile buluşacak olan iki yeni dizi üzerinde çalışıyor. Heyecanla beklediğimiz, izlemek için ip çektiğimiz The Midnight Club ve The Fall of the House of Usher olarak bilinen bu projeler, Flanagan’ın ustası olduğu dram, gerilim ve korku türlerini tekrar birleştirecek!

Kapak Fotoğrafı: Netflix Life