Küresel İklim Grevi Çağrısı: İklim Acil Durumu İlan Edilsin!

Küresel İklim Grevi Çağrısı: İklim Acil Durumu İlan Edilsin!

24 Eylül, küresel alanda iklim aktivisti gençler için bu yılın en önemli günüydü. 24 Eylül Cuma günü dünyadan milyonlarca, ülkemizden ise binlerce genç sokaklardaydı. 

Talepleri ise net: Karar vericilerin, iklim krizine karşı mücadelede anlamlı ve somut adımlar atmaları ve bunu da hemen yapmaları. Çünkü gezegenin, dolayısıyla da hepimizin, ama en çok da gençlerin geleceği tehdit altında!

İklim Grevi Nedir?

İklim grevi
Küresel iklim grevi çağrısı: İklim acil durumu ilan edilsin!

Fotoğraf: Greta Thunberg

15 yaşında İsveçli bir genç, Greta Thunberg, 2018’de İsveç Parlamentosu önünde bir oturma eylemi gerçekleştirdi. Greta, karar vericilerin bilimin ışığında, iklim krizine karşı harekete geçmesini istiyordu. Greta’nın bu eylemi ve karar vericilere çağrısı, dünyada milyonlarca gençte karşılık buldu ve onlara ilham verdi. O tarihten beri gençler, iklim aktivistleri, sivil toplum kuruluşları, anne-babalar, öğretmenler, Küresel İklim Grevi’nde bir araya geliyor ve karar vericilere çağrılarını olabilecek en güçlü şekilde tekrarlıyorlar. 

Neden İklim Grevi Düzenleniyor?

Çünkü gezegenimizdeki yaşamı korumak isteyen, dünyanın ekosistemlerinin ve yaşam destek sistemlerinin çöküşünü durdurmak isteyen 7’den 70’e milyonlarca insan ve binlerce sivil toplum kuruluşu var. Bu insanlar, seslerini birleştirmek ve karar vericilere, yaşamı, iklimi, gezegeni koruma taleplerini mümkün olan en yüksek sesle dile getirmek istiyorlar. Onlar, karar vericilerin yalnızca söz vermesini değil, gerçek, somut ve anlamlı adımlar atmasını talep ediyor. İklim haklarını savunuyor, iklim adaleti istiyorlar. Seslerini birleştirmek için de Küresel İklim Grevi’nde buluşuyorlar.

İklim Grevini Kim Örgütlüyor?

Gençler… Genç iklim aktivistleri… Dünyada milyonlarca genç, iklim krizi ile daha sistematik bir mücadele için çeşitli topluluklar kurdular. Fridays For Future ve Youth For Climate bu topluluklar arasında en çok bilinenleri. 

Küresel İklim Grevlerini pek çok gençlik topluluğu bir araya gelerek organize ediyor. Ülkemizde de 24 Eylül’deki Küresel İklim Grevi’ni gençler gerçekleştirdi. İstanbul’da Fridays for Future Türkiye, Roots&Shoots Türkiye, Youth for Climate gençleri iklim grevini gerçekleştirdi. Ülkemizin pek çok şehir ve bölgesinde de var olan bu gençler, her ilde sokaklardaydı. 

Türkiye’deki Gençler Ne İstiyor?

  • Ülkemizin, iklim krizi ile mücadele bakımından dünya çapında tek bağlayıcı mekanizma olan Paris Anlaşması’nı onaylamasını
  • Ülkemizin ve diğer ülkelerin karbonsuz bir gelecek için, karbon emisyonlarını azaltmak için anlamlı adımlar atmasını
  • Fosil yakıtların, bilhassa kömürün terk edilmesini, sürdürülebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılmasını
  • Ülkemizde iklim acil durumu ilan edilmesini

Genç İklim Aktivistleri’nin kampanyasına destek olmak için buraya tıklayabilirsiniz! 

Kapak Fotoğrafı: Türkiye Genç İklim Aktivistleri