İzmir’e Yakın Sonbahar Rotaları

İzmir’e Yakın Sonbahar Rotaları

Sonbahar geldi, yazın coşkusu gitgide azalmaya başladı. Yaz aylarındaki kalabalıktan bunalan pek çok kişi, tatilini sonbahar aylarında yapmayı düşünüyor. Ege kıyıları ve İzmir’in çevresi ise bu planlar için biçilmiş kaftan. İşte sakin bir tatil isteyenler için İzmir’e yakın sonbahar rotaları…

Gölcük Yaylası – Manisa Kaplıcaları

İzmir'e yakın sonbahar rotaları
İzmir’e yakın sonbahar rotaları: Gölcük Yaylası

Görsel: mapio.net

İzmir’in uzak ilçelerinden Ödemiş’e bağlı olan Gölcük Yaylası, eşsiz doğası ve sakin yapısı ile görenleri hayrete düşürüyor. Çam ormanları içerisinde boylu boyunca uzanan masmavi göl manzarası, sizi cennete gitmiş gibi hissettirecek.  Sonbahar ile birlikte gelen kahverengi ve yeşilin uyumu ise unutulmaz fotoğraf kareleri yakalamak için birebir. Ayrıca Gölcük Yaylası, Manisa’ya olan yakınlığı sayesinde tatil rotamızı geliştirmemize de yardımcı oluyor. İzmir tatil rotaları içerisinde en rahatlatıcı olan şüphesiz ki bu destinasyon. 

Gölcük Yaylası’nda sakin ve huzurlu zamanlar geçirdikten sonra bir sonraki durağınız mutlaka Manisa Kaplıcaları olmalı. Ödemiş’e yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki Salihli veya Turgutlu’ya giderseniz neredeyse her bölgede kaliteli kaplıca tesisleri bulabilirsiniz. Yer altı sularının iyileştirici gücünü vücudunuzda hissederek yenilenmiş bir şekilde şehir hayatına döneceksiniz. Yol üstünde eşsiz manzaralar ve küçük bir piknik için Boz Dağ’ı da es geçmeyin.

Şirince – Kuşadası

İzmir'e yakın sonbahar rotaları
İzmir’e yakın sonbahar rotaları: Şirince

Görsel: Wikimedia Commons 

İzmir’e yakın sonbahar rotaları arasında şüphesiz ki en dikkat çekeni ve tercih edileni Şirince. Şirince köyü, tarihi dokusu ve gözlere şenlik ekolojisi ile insanı kendine bağlıyor. Şirince’deki otelcilik anlayışı ise çok başarılı. Butik otellerin otantik tasarımlarına rağmen çok kaliteli müşteri hizmeti sunduklarına şahit olabilirsiniz. Hazır oraya kadar gitmişken köylülerin doğal ürünlerini ve şaraplarını tatmayı da ihmal etmeyin. Zamanınız kalırsa Ali Nesin Matematik Köyü’ne uğramanızı da tavsiye ederiz.

Şirince’deki konaklama süreniz boyunca pek çok kültürel aktiviteye katılabilirsiniz. Şirince’de gezilecek yerler arasında Tiyatro Medresesi ve Aziz Dimitros Kilisesi dikkat çekiyor. Şirince’de yeterince zaman geçirdikten sonra arabanızın rotasını Efes Antik Kenti’ne veya Artemis Tapınağı’na çevirebilirsiniz. Yaz güneşinin altında bu antik kentleri gezmek bir hayli zor olacaktır. Sonbaharın ılık havası bu sebeple biçilmiş kaftan. Sonrasında ise Kuşadası’na inip denize girme şansınız bile olabilir. Hiç olmazsa otantik havası ve şahane restoranları için Kuşadası’nda yemek yemeyi ihmal etmeyin deriz.

Seferihisar – Sığacık

İzmir sonbahar rotaları
İzmir’e yakın sonbahar rotaları: Seferihisar

Görsel: Wikimedia Commons 

Türkiye’nin ilk yavaş şehri olma unvanını taşıyan Seferihisar, kesinlikle bu kriterleri sonuna kadar karşılıyor. Alaçatı’ya benziyor fakat orası kadar lüks değil. Halen kültürel doğasını koruyan Seferihisar, İzmir sonbahar rotaları arayanlar için kesinlikle değerlendirilmesi gereken bir seçenek. Diğer büyük antik kentler arasında pek dikkat çekmeyen Teos Antik Kenti ise görülmeye değer.

Merkezde biraz zaman geçirdikten sonra deniz havası tatmak için Sığacık’a inebilirsiniz. Panjurlu kültürel evleri, otantik otelleriyle Akdeniz dizilerinden fırlamış gibi duran bu küçük belde, sonbaharın sakinliğini sonuna kadar taşıyor. Yerli halk, ekim ayının ortalarına kadar denize girilebileceğini söylüyor. 

Dikili – Bademli Köyü 

İzmir'e yakın sonbahar rotaları
İzmir’e yakın sonbahar rotaları: Dikili

Görsel: dikiliguide.com 

Dikili, son yıllarda yaz aylarında fazlasıyla ziyaretçi çeken bir bölge olmaya başladı. Fakat sonbahar aylarının sonuna doğru epey sakinleşen ilçe, gezmek için birebir hale geliyor. Masmavi denizi, termal tesisleri ve maviyle yeşilin buluştuğu muazzam doğasıyla tam bir cazibe merkezi. 

Dikili’deki Bademli Köyü kesinlikle uğramanız gereken bölgelerden birisi. Hem termal su tesislerini hem de denizi bir arada bulunduran Bademli Köyü’nde ayrıca pek çok kültürel aktiviteye de katılabilirsiniz. Butik köy evlerinde otantik bir konaklama deneyimi yaşamak istiyorsanız bu eşsiz köyü tercih edebilirsiniz. 

Dikili, ayrıca kültürel gezi anlamında pek çok seçeneği barındırıyor. Atarneus Antik Kenti ve Pitane Antik Kenti duraklarınız arasında olmalı. 

Dikili’de popüler olan diğer bir etkinlik ise adalara yapılan tekne turları. Günübirlik tekne turlarıyla yakında bulunan adaları gezebilir, insan elinin çok az değdiği bölgelerde kaliteli zamanlar geçirebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: alimcvk