köpek cinsleri ve özellikleri

Hangi Köpek Kime Uygun? Köpek Cinsleri ve Özellikleri

Güncelleme Tarihi: 7 Kasım 2023

İnsan ve köpeğin dostluğu çok uzun bir geçmişe dayanıyor. Yakın zamanda İngiltere’de yapılmış olan bir araştırma, köpeklerin son Buzul Çağı’nın sonunda, yani yaklaşık 11 bin yıl önce evcilleştirilmiş olabileceğini gösteriyor. Köpeklerimiz uzun zamandır bizlerle evlerimizi ve hayatımızı paylaşıyor; sevgileri, sadakatleri, oyunculukları ve masumiyetleri ile dünyayı daha güzel bir yer yapıyorlar. Yazımızda derlediğimiz birbirinden sevimli köpek cinsleri sizin de gününüzü güzelleştirecek. İşte farklı köpek cinslerinin özellikleri…

Köpek Cinslerinin Özellikleri

köpek cinsleri ve özellikleri
Fotoğraf: Unsplash |Bruce Warrington

Bir köpek sahiplenmek, önemli bir taahhüt. Yavru bir köpek sahiplendiğiniz takdirde hayatınızın ortalama 13-15 yılını beraber geçireceğinizin bilincinde olmanız gerekiyor. Köpeğiniz elbette aldığı eğitimle birlikte beraber yaşamanın kurallarını öğrenip sizin yaşam tarzınıza adapte olacak, ancak temelde büyümeyen bir çocuk gibi sizden ilgi bekleyecektir. Köpek cinsleri ve dolayısıyla sahipleneceğiniz köpeğin ortalama ömrü, potansiyel sağlık sorunları, büyüklüğü, aktivite ihtiyacı, bebekler ve diğer hayvanlarla anlaşma durumu değişkenlik gösterir. Eğer siz de uzun zamandır bir köpek sahiplenmek istiyor ve yaşam tarzınıza en uygun köpek cinsleri arasında seçim yapmaya çalışıyorsanız yazımızın devamı tam size göre!

Pug

köpek cinsleri ve özellikleri
Fotoğraf: Pınar Göker
 • Ortalama yaşam süresi: 12-15 yıl 
 • Ortalama yetişkinlik kilosu: 6-8 kg
 • Aktivite İhtiyacı: Orta

Buruşuk yüzü, tıknaz vücut yapısı, küçücük burnu ile en sevimli köpek cinsleri içerisinde yer alan Pug, tüm insanlarla, bebeklerle, kedi ve köpeklerle anlaşabilen arkadaş canlısı bir ırk. Tarihi M.Ö. 1600-1046 yıllarındaki Çin Shang Hanedanlığı dönemine kadar uzanan bu sevimli ırk, küçük boyutu ve fazla egzersiz gerektirmeyen bakım türü ile apartman dairelerinde rahatlıkla bakılabiliyor. Ancak Pug cinsi köpeklerin sevimli görünümleri, çeşitli kronik rahatsızlıkları da beraberinde getiriyor. Solunum sorunları, göz problemleri ve deri hastalıkları Pug cinsi köpeklerin en sık yaşadıkları sağlık sorunlarından. Bu cins bir dost sahiplendiğinizde veterineri sıkça ziyaret etmeye hazırlıklı olmanız gerekiyor.

Cavalier King Charles Spaniel

köpek cinsleri ve özellikleri
Fotoğraf: Unsplash | Geoff Oliver
 • Ortalama yaşam süresi: 9-14 yıl 
 • Ortalama yetişkinlik kilosu: 6-8 kg
 • Aktivite İhtiyacı: Orta

Sevgi dolu kişilikleri ile ünlü olan köpek ırkları arasında bulunan Cavalier King Charles Spaniel, hem bireyler hem de aileler için harika bir yol arkadaşı. Sıcak, nazik, arkadaş canlısı ve sabırlı doğaları onları çocuklu ve diğer evcil hayvanların bulunduğu aileler için ideal hale getiriyor. Koltukta yanınızda kıvrılmayı, yürüyüşlerde size eşlik etmeyi ve oyun oynamayı çok seven bu ırk, bolca ilgi ve sevgi gördüğü takdirde geniş bir evde de, küçük bir apartman dairesinde de sizinle yaşayabilir. Bir Cavalier King Charles Spaniel sahiplendiğiniz takdirde uzun tüylerini düzenli olarak taramanız gerekir. Kalp sağlığı, kulak, diş ve göz sorunları gibi potansiyel sağlık problemlerini önceden tespit etmek ve gerekli tedaviye başlamak için düzenli veteriner kontrolü kritik önem taşır.

Toy Poodle

köpek cinsleri ve özellikleri
Fotoğraf: Unsplash | Alison Pang
 • Ortalama yaşam süresi: 10-18 yıl
 • Ortalama yetişkinlik kilosu: 2-6 kg
 • Aktivite İhtiyacı: Orta

Son dönemin en popüler küçük köpek cinsleri arasında yer alan Toy Poodle, minik ve sevimli görünümü, sevgi dolu ve oyuncu karakteri ile kalpleri fethetti. Ailesine bağlı ve sadık bir ırk olan Toy Poodle, yalnız kalmayı sevmez ve her daim aile üyeleri ile birlikte olmayı ister. İyi eğitildiğinde bulunduğu ortama sorunsuz uyum sağlayan bu ırk, özellikle yalnız kaldığında havlama ataklarına eğilimlidir, bu nedenle erken yaşlardan itibaren evde yalnız kalmaya alıştırılması gerekir. Düzenli ve yeterli egzersiz yapan Toy Poodle köpekler daha sakin bir mizaca sahip olur. Diyabet, epilepsi, diş problemleri ve mesane taşları Toy Poodle köpeklerde en sık rastlanan sağlık sorunları arasındadır.

French Bulldog

köpek cinsleri ve özellikleri
Fotoğraf: Unsplash | Alexandru Sofronie
 • Ortalama yaşam süresi: 10-12 yıl
 • Ortalama yetişkinlik kilosu: 7-13 kg
 • Aktivite İhtiyacı: Orta 

2023 yılında Amerika’da en popüler köpek ırkı olan French Bulldog, oyuncu, uyumlu ve sevecen doğası ile dünyanın her yerinde insanları kendine aşık ediyor. Bu ırk kompakt boyutu, kaslı yapısı, yarasa kulakları, büyük yuvarlak gözleri ve küçük burunları ile inkar edilemez bir sevimliliğe sahip. Ancak tüm basık suratlı ırklarda olduğu gibi French Bulldog da solunum sorunlarına ve kalp hastalıklarına yatkın, bu nedenle düzenli veteriner kontrolünden geçmesi gerekiyor. Şehir yaşamında sizinle birlikte mutlu olacak küçük, arkadaş canlısı ve oyuncu bir köpek arıyorsanız French Bulldog tam size göre. Kısa yürüyüşler ve günlük oyun seansları bir French Bulldog’un egzersiz ihtiyacı için yeterli.

Maltese Terrier

köpek cinsleri ve özellikleri
Fotoğraf: Unsplash | Dole777
 • Ortalama yaşam süresi: 12-15 yıl
 • Ortalama yetişkinlik kilosu: 1.4-3.6 kg
 • Aktivite İhtiyacı: Orta 

Oyuncu ve sevgi dolu kişiliği ile tanınan Maltese Terrier, küçük yapısı ve bembeyaz tüyleri ile son derece sevimli bir görünüme sahiptir. Sağlıklı ve mutlu kalması için düzenli olarak egzersiz yapması ve oyun oynaması gerekir. Nispeten az bakım gerektiren köpek türleri arasındadır ve tüylerini haftada birkaç kez taramak yeterlidir. Çok zeki ve eğitilebilir bir ırk olan Maltese Terrier cinsi köpekler ailelerini mutlu etmek için heveslidirler ve bu sayede temel komutları hızlı şekilde öğrenebilirler. Maltese Terrier genel olarak sağlıklı bir ırktır ve diğer ırklara göre nispeten daha az sağlık problemi yaşarlar. Sık görülen sağlık sorunları arasında diş problemleri vardır.

Pomeranian

köpek cinsleri ve özellikleri
Fotoğraf: Unsplash | Pegah Mostafavi Zade
 • Ortalama yaşam süresi: 12-16 yıl
 • Ortalama yetişkinlik kilosu: 1.4-3.2 kg
 • Aktivite İhtiyacı: Orta 

Köpek cinsleri küçük olanlar arasında araştırma yapıldığında karşımıza çıkan bir diğer ırk ise minicik bir yumağa benzeyen Pomeranian. Enerjik, zeki, kendinden emin ve meraklı bir tür olan Pomeranian, birlikte yaşaması son derece keyifli köpek cinsleri arasındadır. Korkusuz, canlı ve cesur bir ırk olan Pomeranian, cüssesinin farkında olmadan büyük köpeklere kafa tutabilir. Küçük boyutları ve kırılgan yapıları nedeniyle çocukların ve daha büyük hayvanların yanında dikkatli olmak gerekir. Yetişkinlikte diğer türler ile sorun yaşamaması için Pomeranian’ın erken yaşlarda sosyalleşmeye alıştırılması önemlidir. Göz ve eklem problemleri, bu ırkta en sık görülen sağlık sorunları arasındadır.

Shiba Inu

köpek cinsleri ve özellikleri
Fotoğraf: Unsplash | Petr Magera
 • Ortalama yaşam süresi: 12-15 yıl
 • Ortalama yetişkinlik kilosu: 7-11 kg
 • Aktivite İhtiyacı: Orta-Yüksek 

Kökeni M.Ö. 3. yüzyıl Japonya’sına uzanan Shiba Inu, kendine güvenli, bağımsızlığına düşkün, cesur bir köpek ırkıdır. Oldukça zeki ve meraklı bir yapıya sahiptir, ancak iyi eğitilmediği takdirde bu özellikleri inatçılığa dönüşebilir. Shiba Inu oldukça enerjik cins köpekler arasındadır ve uzun yürüyüşler ve oyun seansları ile bu enerjiyi atması sağlığı ve mutluluğu için kritik önem taşır. Yabancılara karşı şüpheci olmaya yatkın olan Shiba Inu’nun erken yaşta sosyalleştirilmesi, yetişkinlikte çıkabilecek sosyalleşme problemlerinin önüne geçer. Genel olarak sağlıklı ve dayanıklı bir cins olmakla beraber eklem sorunları, göz hastalıkları ve kalp problemlerine karşı ihtiyatlı olunması gerekir.

Beagle 

köpek cinsleri ve özellikleri
Fotoğraf: Unsplash | Jules D.
 • Ortalama yaşam süresi: 12-15 yıl
 • Ortalama yetişkinlik kilosu: 9-11 kg
 • Aktivite İhtiyacı: Yüksek 

Küçük-orta boyutta köpek cinsleri arasında bulunan Beagle sevimli bir vücuda, üç renkli parlak bir kürke ve arkadaş canlısı bir karaktere sahiptir. Sosyal ve eğlenceli bir kişiliğe sahip olan bu ırk, aynı zamanda çok zekidir ve eğitilmesi kolaydır. Beagle’ın koku duyusu çok güçlüdür ve yürüyüşlerde bir kokunun peşine takılıp gidebilme eğilimine sahiptir. Bu nedenle bir Beagle’ın her zaman tasma ile gezdirilmesi çok önemlidir. Beagle cinsi köpekler erken yaşta sosyalleştirildikleri takdirde diğer köpeklerle, kedilerle ve bebeklerle son derece iyi geçinebilirler. Düzenli egzersiz yaptırılmadığı takdirde obeziteye yatkındırlar. Kulak sorunları, göz sorunları ve alerjiler Beagle ırkı köpeklerin en sık yaşadıkları sağlık problemleri arasındadır.

Golden Retriever

köpek cinsleri ve özellikleri
Fotoğraf: Unsplash | Faber Leonardo
 • Ortalama yaşam süresi: 10-12 yıl
 • Ortalama yetişkinlik kilosu: 25-34 kg
 • Aktivite İhtiyacı: Yüksek 

Dünyanın en popüler köpek cinsleri içinde yer alan Golden Retriever, son derece zeki, uyumlu ve arkadaş canlısı bir ırktır. Tüm insanlar ve hayvanlarla iyi geçinen mizacı, onu harika bir aile köpeği haline getirir. Yüksek bilişsel yetenekleri, çeşitli görevleri hızlıca öğrenmelerini sağlar. Aynı zamanda keskin bir empati ve anlayış duygusuna sahiptirler. Bu özellikleri, onları harika terapi ve hizmet köpekleri haline getirir. Büyük ve enerjik bir ırk olan Golden Retriever, düzenli egzersiz yaptığı takdirde apartman dairelerinde de rahatlıkla yaşayabilir. Kalça çıkığı, eklem sorunları, kanser ve kalp hastalıklarına yatkın bir yapıları olduğundan dolayı sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmeleri için düzenli veteriner kontrolünden geçmeleri hayati önem taşır. 

Labrador Retriever

köpek cinsleri ve özellikleri
Fotoğraf: Unsplash | Anastassia Anufrieva
 • Ortalama yaşam süresi: 10-12 yıl
 • Ortalama yetişkinlik kilosu: 25-34 kg
 • Aktivite İhtiyacı: Yüksek 

Aile dostu ve eğitilmesi kolay büyük köpek cinslerinden biri olan Labrator Retriever, temelde Golden Retriever ile büyük benzerlikler gösteren bir ırktır. Golden Retriever’ın altın rengi uzun tüyleri yerine daha kısa ve farklı renklerde bir kürk yapısına sahip olan bu ırk ailesini koşulsuz sever ve korur. Koruyucu bir doğaya sahiptir, ancak saldırganlığı yoktur. Yemeğe aşırı düşkünlüğü nedeniyle obeziteye yatkındır, bu nedenle düzenli egzersiz yapması gerekir. Oyunsever ve enerjik yapısı ile açık havada vakit geçirmeyi seven kişiler için idealdir. Kalça çıkığı ve eklem sorunları, göz problemleri ve obeziteye yatkınlık Labrador Retriever’da en sık görülen sağlık problemleri arasındadır. 

Son olarak; barınaklar, yazlık tatil yerleri, sahiplendirme sayfaları ve gönüllü geçici yuvaların evleri bir hevesle alınan ve en ufak zorlukla karşılaşıldığında terk edilen köpeklerle dolu. Hayatınızı paylaşmak istediğiniz dostunuzu satın almayın, iyice araştırın ve sahiplenin. Size minnettarlığını hayat boyu sadakat ve sevgisiyle gösterecek dostunuzla sağlıklı, mutlu, sevgi dolu bir ömür dileriz.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Alvan Nee