Kısa Tatillerde Çocukların Keyif Alacağı Etkinlikler

Kademeli olarak yüz yüze eğitim başlasa da pandemi döneminin devam etmesi ve vaka sayılarının artması çocuklarla yapılabilecek etkinlikleri sınırlandırmaya devam ediyor. Kapalı alanlardaki etkinlikler yerini çoğunlukla açık alanlardaki aktivitelere bırakmış durumda. Ancak yaz döneminin bitişi ile açık alan aktivite ve etkinlikleri de kısıtlanmış halde. Tüm bunların yanında bu sınırlar bizi yeni bir alana daha sürükledi; çevrimiçi etkinlikler.  

Bu bahsettiğimiz seçeneklerin içinde bulunduğu hafta sonu ya da kısa tatillerde yapabileceğiniz etkinlikleri sıraladık.  İşte çocuklarla birlikte yapılabilecek aktiviteler…

İstanbul Modern

Fotoğraf: istanbulmodern.org

 

İstanbul Modern, “Sanatçı ve Zamanı”adlı sergisini 4-12 yaş aralığındaki çocuklar için bir sanal tur haline getirmiş. “Sanal Dedektifler” adlı program tamamen ücretsiz ve linke tıkladığınız anda gezebiliyorsunuz. Aynı zamanda TAİDER Aile İşletmeleri Derneği desteğini almış bir program. Detaylı bilgi için: http://www.tarsicam.com/3d-model/istmodern-cocuk/fullscreen/ 

Ayrıca İstanbul Modern’in çocuklar için Çevrimiçi Modern ve Çağdaş Sanat Programı bulunuyor. Bu program ise 4-7 ve 8-12 yaş grubu çocuklar için ve hafta sonları gerçekleşiyor. Bu online programların bir avantajı ise Türkiye’nin her yerinden çocukların katılabilme olanağı. Bu program sayesinde çocuklar müze uzmanları ile bir araya geliyor, modern ve çağdaş sanat konuları hakkında fikir sahibi oluyor. https://www.istanbulmodern.org/tr/egitim/cocuklara-cevrimici-modern-ve-cagdas-sanat-programi_2534.html 

Pera Müzesi 

Fotoğraf: peramuzesi.org.tr 

 

Çevrimiçi atölyeler ile çocuklar Pera Müzesi’nde bulunan sergileri interaktif bir şekilde deneyimliyor. Sonrasında ise kendi yaratıcılıklarını ortaya koyacak şekilde bir üretim gerçekleştiriyorlar. 4-6 ve 7-12 yaş gruplarındaki çocuklar; farklı türde malzemeleri keşfediyor ve farklı teknikler öğreniyor ve sanat deneyimi yolunda güzel kazanımlar elde ediyorlar. 

Detaylı bilgi için: https://www.peramuzesi.org.tr/Egitim/Pera-Cocuk/1 

İstanbul Oyuncak Müzesi

Fotoğraf: istanbuloyuncakmuzesi.com

 

Sunay Akın’ın 20 yıl boyunca 40’dan fazla ülkeden edindiği oyuncaklarla kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, 3 kuşağın da eğlenceli vakit geçirmesini hedefliyor. Birbirinden şaşırtıcı oyuncakların yer aldığı bu müzeyi çocuklarınızla gezebileceğiniz gibi farklı etkinliklere de katılabilirsiniz. Etkinlikler de hem müze bünyesinde hem de çevrimiçi olmak üzere iki farklı kategoride yer alıyor. Hafta sonları oyuncak boyama atölyeleri yer alırken çevrimiçi eğitim programları da çocuklar için harika seçenekler arasında. 

Detaylı bilgi için: https://istanbuloyuncakmuzesi.com/ 

Cam Ocağı Çocuk Atölyeleri

Kaynak: camocagi.org

 

Cam sanatını erken yaşta çocuklar ile tanıştırmak, geri dönüşüm bilincini oturtmayı misyon edinmiş Cam Ocağı’nın dikkat çeken atölyeleri çocuklar için farklı bir deneyim sunuyor. 

Detaylı bilgi için: https://camocagi.org/cocuk/ 

Museum of Illusions Istanbul / Beyoğlu

Fotoğraf: museumofillusions.com.tr

 

Museum of Illusions Istanbul, muhteşem illüzyonlar dünyası ile çocukları büyüleyecek, duyusal ve eğitsel içeriği ile dolu dolu bir etkinlik deneyimi sunuyor. İnteraktif ve eğlenceli illüzyonlar sunan bu müze yalnızca çocukların değil ebeveynlerin de çok keyif alacağı bir içeriğe sahip. 

Detaylı bilgi için: https://museumofillusions.com.tr/ 

Sakıp Sabancı Müzesi – Çevrimiçi Çocuk Atölyeleri 

Fotoğraf: sakipsabancimuzesi.org.tr

 

Sakıp  Sabancı Müzesi Öğrenme Programları başlığı altında farklı yaş grupları özelinde çocuklar için çevrimiçi atölyeler düzenliyor. Ekim ayında sanat tarihine ait kavramların yer aldığı atölyeler sunarken Kasım ayının etkinlik takviminde ise “Çizgi Film Atölyesi” yer alıyor.

Detaylı bilgi için: https://www.sakipsabancimuzesi.org/tr/sayfa/cevrimici-cocuk-atolyeleri-2020 

Arter

Fotoğraf: arter.org.tr

 

Arter de farklı malzemelerle çocukların yaratıcı süreçleri deneyimlemelerini amaçlıyor. Covid-19 salgını sebebi ile diğer müzelere benzer şekilde çocuk atölyelerini çevrimiçi ortama taşımış durumda. Arter, var olan programının üzerinden çocuk etkinliklerini şekillendirmiş. Etkinliklerin bazıları ücretliyken bazıları ise tamamen ücretsiz. Kullanılacak malzemeler ise her etkinliğin sayfasında detaylı şekilde sıralanıyor. Detaylı bilgi için: https://www.arter.org.tr/cocukatolyeleri